1 Rebi'ül-ahir 1440 | 9 Aralık 2018 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

İran'daki depremde bilanço ağırlaşıyor

Son Güncelleme: 14 KASIM 2017 - TSİ 11:11

Irak'ın Halepçe kentinde meydana gelen 7.3 büyüklüğündeki depremin bilançosu, günün ağarmasıyla birlikte ortaya çıktı. İran sınırına yakın bölgede yaşanan sarsıntı yüzünden Irak'ta 8, İran'da en az 450 kişi yaşamını yitirdi.

Halepçe'nin 32 kilometre güney batısında, yerin 23.2 kilometre derinliğinde gerçekleşen deprem yüzünden 6 bin 165'i İran'da, 535'i Irak'ta olmak üzere toplam 6 bin 700 kişi yaralandı. Depremin Halepçe ile birlikte en şiddetli hissedildiği yerlerden olan İran'ın Kirmanşah eyaletinde birçok binanın yıkıldığı, özellikle Kasr-ı Şirin ve Serpol Zehap kentlerinde büyük hasar meydana geldiği öğrenildi.

Fars Haber Ajansı, Serpol Zehap'ın tek hastanesinin depremde yıkıldığını, kentin tamamında elektriklerin kesildiğini aktardı. Kirmanşah ve çevresinde yıkılan binaların altında mahsur kalanları kurtarmak üzere bölgeye arama-kurtarma ekipleri sevk edilirken, ülke genelinde en az 70 bin kişinin barınma ihtiyacı olduğu kaydedildi.

Depremin tetiklediği toprak kaymalarının köy yollarını kapattığı, arama kurtarma ekiplerinin afet bölgesine ulaşmakta zorluk çektiği öğrenildi. Meydanlara kurulan çadırlar ve kamp ateşlerinin çevresinde toplanan halk, battaniyelere sarılı bir biçimde geceyi geçirdi.

Depremden bu yana bölgede 200'e yakın artçı sarsıntı yaşandı. Kirmanşah ve İlam eyaletlerinde okullar tatil edildi.

Sabah