22 Zilhicce 1440 | 23 Ağustos 2019 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Pet şişelerde de depozito olacak

Son Güncelleme: 9 NİSAN 2019 - TSİ 10:41

Plastik alışveriş poşetlerinin ardından plastik pet şişelerde de yeni bir dönem başlıyor. Proje kapsamında 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren plastik pet şişelerde de depozito sistemi uygulanması planlanıyor.

Yeni döneme dair çalışmalar devam ederken perakendecilerin, tüketicilerin ve üreticilerin de elini taşın altına koyması bekleniyor. Depozito kapsamındaki ambalajlı ürünlerin satışını gerçekleştiren satış noktaları depozito uygulaması toplama sistemine katılım sağlamakla yükümlü olacak. 

Sektör temsilcilerinden Serdar Seyhanlı, “Tüketiciler içeceklerini içtikten sonra depozito miktarını geri almak için makinelere ya da satış noktalarına atık şişeyi götürüp depozitonun bir miktarını geri alabilecekler” ifadelerini kullandı.

Sadece pet şişelerin değil, teneke kutuların ve cam şişelerin de depozitoya tabi olacağını belirten Seyhanlı, “Birçok ülkede bu sistem kullanılıyor. Bakanlık da bu konuda çalışmalar yapıyor ve içecek firmalarından fikir topluyor” diye konuştu. Geri kazandırılan plastik şişe bedellerinin makineler vasıtasıyla ya da satış noktalarından ödeneceğini belirten Seyhanlı, bu sayede hem ürün israfının önüne geçeceklerini hem de çevre temizliğine katkıda bulunacaklarını dile getirdi.

Seyhanlı, içecek fiyatlarının artmasıyla da pazarda daralma ihtimalinin olduğunu ve tüketimin etkilenebileceğini söyledi.

Türkiye’de toplam su tüketiminin yarısının damacanalarla yapıldığını kaydeden Seyhanlı şöyle konuştu: “Damacana sular bu durumdan etkilenmeyecek. Çünkü, biz bu sistemi yıllardır damacanalarda uyguluyoruz.”

Milliyet