8 Ramazan 1439 | 23 Mayıs 2018 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Öğretmenlere yeni ödül sistemi geliyor

Son Güncelleme: 14 HAZİRAN 2017 - TSİ 14:17

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), öğretmenlere yönelik “uzman” ve “başöğretmen” gibi kariyer basamaklarına göre yeni bir ödül sisteminin öngörüldüğü modelin hayata geçirilmesi için çeşitli alternatifler mercek altına alındı.

MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Doç. Dr. Semih Aktekin yaptığı açıklamada, Öğretmen Strateji Belgesi’ne ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Öğretmen Performans Değerlendirme Sistemi’nin oluşturulması için öncelikle bir öğretmende bulunması gereken bilgi, beceri ile tutum ve değerleri içeren mesleki genel yeterliklerini belirlediklerini vurgulayan Aktekin, “Taslak metnimizde bir öğretmende var olması gereken yeterlikler belirlendi. Bu metin, onayın ardından kamuoyuna ilan edilecek” dedi.

Öğretmenlerin performası müdür, diğer öğretmenler, veli ve öğrencilerden gelen değerlendirmelerle belirlenecek. Ayrıca öğretmenler 4 yılda bir de performans sınavına tabi tutulacak. Elde edilen sonuçlara göre sınava tabi tutulacak. Kendini eksik hisseden öğretmen eğitim programlarına gönderilecek. MEB’in masasındaki alternatiflerde “uzman”, ve “başöğretmen” gibi kariyer basamaklarının olacağını ifade etti.

Milliyet