8 Ramazan 1439 | 23 Mayıs 2018 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Londra'daki yangında sahura kalkanlar can kaybını önledi

Son Güncelleme: 15 HAZİRAN 2017 - TSİ 12:03

İngiltere’nin başkenti Londra’da 120 dairenin bulunduğu 27 katlı binada çıkan yangında 12 kişi yaşamını yitirirken, 78 kişi de yaralandı. Görgü tanıkları, Müslüman ailelerin yangın sırasında sahur nedeniyle ayakta olduğunu ve bu sayede pek çok kişinin kurtarıldığını aktardı.

İngiltere’nin başkenti Londra’da 24 katlı binada çıkan yangında hayatını kaybedenlerin sayısının 12’ye ulaştığı bildirildi. Londra polisinden yapılan açıklamada, başkentin batısındaki Latimer Road semtinde bulunan binada yerel saatle 01.00’de (TSİ 03.00) çıkan yangında yaşanan can kaybının 12’ye yükseldiği belirtildi.

“Ne yazık ki bu rakamın artacağını düşünüyoruz.” ifadesine yer verilen polis açıklamasında ayrıca, yangından kurtulanların güvende olduklarını yetkililere bildirmesini istendi.

Londra Ambulans Hizmetleri de 18’i ağır olmak üzere birçoğu Dumandan etkilenen 78 yaralının tedavisine başkent genelindeki 6 hastanede devam edildiğini bildirdi. Görgü tanıkları, Müslüman ailelerin yangın sırasında sahur nedeniyle ayakta olduğunu ve bu sayede pek çok kişinin kurtarıldığını kaydetti.

Görgü tanıkları, 120 dairenin bulunduğu ve 400 ila 600 kişinin yaşadığı tahmin edilen binada çok sayıda kişinin mahsur kaldığını aktarıyor. Bunda, itfaiyenin yangın direktifinde sakinlere evlerinde kalmaları tavsiyesinin yer almasının etkili olabileceği belirtiliyor.

Görgü tanıklarının ifadelerine göre binanın 2. katında bir buzdolabının patlamasıyla başlayan yangın hızla bütün binaya yayıldı. Bölgede yaşayanlar yangının yayılmasında binanın yakın zamanda yenilenen dış cephesinde kullanılan yanıcı malzemenin etkili olduğunu savunurken, yerel basında görüşüne yer verilen uzmanlar binanın bölümleri ve katları arasında yangın yalıtımının sağlıklı yapılmadığını belirtiyor.

Milliyet

Etiketler: londra yangın