19 Recep 1440 | 26 Mart 2019 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Tarımda Afrika rotası

Son Güncelleme: 15 MAYIS 2018 - TSİ 09:48

Tarım sektöründe stratejik yatırımlara odaklanan Türk KOBİ'leri yönünü Afrika'ya çevirdi. Bugüne kadar Yeni Zelanda'dan Endonezya'ya Avustralya'dan Çin'e kadar dünyanın en bakir pazarlarına yatırım gerçekleştiren KOBİ'ler hızlı ve çevik yapıları sayesinde tıkanan klasik pazarların yerine alternatiflerini açmayı başardı.

Özellikle Afrika ve Körfez bölgelerindeki tarımsal ticaret trafiği hızla artıyor. Orta sınıfın da geliştiği kara kıtada şu anda alım gücü yüksek 650 milyon kişilik bir pazardan söz ediliyor. Bu bölgede, geçen yıl yüzde 39 büyüyen doğrudan yabancı yatırımlar 225 milyar dolara ulaştı. Bu yatırımlarda aslan payı gelişmekte olan ülke firmalarına ait. 2018'de ise 350 milyar dolarlık bir yatırım hacmi bekleniyor. İşte kara kıtanın tarım yatırımlarında öne çıkan 5 pazarı.

KENYA
Kenya son dönemde istikrarı ile öne çıkan Afrika ülkeleri arasında gösteriliyor. Türk işletmeler buraya en çok inşaat malzemeleri ve tekstil satıyor.

KAMERUN
Ülkenin Türkiye ile olan ticareti katlanarak artıyor. 2018'in ilk 3 ayında bölgeye olan ihracat yüzde 45 artarak 185 milyon dolara ulaştı.

SUDAN
Afrika ve Arap Dünya'sının en büyük toprak alanına sahip ülkesiSudan'da ülke ekonomisi büyük ölçüde tarıma dayalı.

FİLDİŞİ SAHİLİ
Günde 90 bin varil petrol üreten Fildişi Sahili'nin toplam 220 milyon varil petrol rezervine sahip olduğu tahmin ediliyor.

GANA
Gana tarım alanında 2017'de 700 milyon dolar civarında doğrudan yabancı yatırım aldı.

Sabah