logo

KKTC'de din hizmetlerine TSE standardı

KKTC'de ilk kez bir kamu kuruluşu TSE Kalite Yönetim Belgesi almak ve hizmet kalitesini artırmak için harekete geçti. KKTC Din İşleri Dairesi ile TSE arasında, bu yönde 22 Aralık'ta bir protokol imzalanacak.
KKTC Din İşleri Dairesi Başkanı Doç. Dr. Talip Atalay, Din İşleri'nin, kalitenin mutlaka yükselmesi gereken bir yer olduğunu belirterek, dışarıdan bağımsız bir kurum tarafından denetlenmek istediklerini ve insanların kendilerinden kaliteli hizmet beklediğini söyledi.
Din İşleri Başkanlığına başlamadan önce görev yaptığı üniversitede uzun yıllar stratejik planlamayla ilgili görevler üstlendiğini anımsatan Atalay, ''Geçmiş deneyimlerim bana şunu söyler ki; ölçülebilir planlamalarınız, stratejileriniz yoksa, hedefleriniz yoksa bir şekilde aslında gidebileceğiniz bir yerde yok...'' dedi.
 Din İşleri'nin kalitenin mutlaka yükseltilmesine ihtiyaç duyulan bir alan olduğunu kaydeden Atalay, uluslararası standartlarda geçerliliği olan, Avrupa Birliği'nden onay alan bağımsız bir kurum tarafından denetlenmek istediklerini belirtti.
Atalay, ''Biz çok iyi bir şey yapmak istesek bile kendimiz iç dengeler, motivasyon açısından belki bunu başaramayabiliriz, ama bağımsız bir gözlemci tarafından belli bir kalite düzeyini yakalayacak şekilde denetlenebilmek, bizi kurum olarak ilerletir diye düşündük'' dedi.
 Köklü bir kurum olmalarına rağmen, kurumun, temel hizmet kalitesi açısından istedikleri düzeyde olmadığını kaydeden Atalay, insanların kendilerinden kaliteli hizmet beklediğini vurgulayarak, verimliliğin artmasının ülkeye kazanımları olacağını söyledi.
TSE kalitesini yakalayıp, daha da iyi olmayı hedeflerini söyleyen Atalay, ''Ülkemize, ülkemizdeki genel kurum ve kuruluşlara da belki olumlu etki yapabilecek şekilde gelecek projeksiyonumuz var'' ifadesini kullandı.
KKTC'den ilk kez bir kamu kuruluşunun TSE Kalite Yönetim Belgesi alacak olması konusunda kendilerinin ilk olmasına sevindiğini, bir taraftan da üzüldüğünü dile getiren Atalay, bir devlet kurumunun olabildiği kadar şeffaf, denetlenebilir ve kaliteli hizmet sunma hedefinin olması gerektiğini kaydetti.
DÜNYA