logo

Havayı hoyratça tüketiyoruz

İstanbul’da yükselen onlarca gökdelen, sadece kentin eşsiz siluetini değil hava kalitesini de bozuyor. İstanbul’un en önemli hava koridorunda “sentetik perdeler” oluşturan gökdelenler, trafik yoğunluğunun yarattığı emisyonların doğal yollarla seyreltilmesini engelliyor.
İstanbul’un gökdelenleri artık meteorolojinin de konusu oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selahattin İncecik, Maslak, Levent, Zincirlikuyu’da yükselen gökdelenlerin İstanbul’un en önemli hava koridoru önünde perde oluşturarak doğal akışı bozduğunu vurguladı. 
Gökdelenlerin İstanbul’un hava koriduruna set çekerek yarattığı olumsuzluğun gelecekte daha da kötü bir hal alacağını söyleyen İncecik, tekil binaların yarattığı perde sorununun 2050’li yıllarda İstanbul’da yaşayanlar tarafından daha iyi anlaşılacağını kaydetti. İncecik en azından bu bölgelerde yeni gökdelenlerin yapımının önüne geçilmesini istedi. İstanbul’un nefes aldığı tek aks olan kuzeydoğu-güneyabatı aksının kıymetinin bilinmediğini belirten İncecik, “Büyükdere gibi trafiğin yoğun olduğu bir bölgenin hava koridoru perdelenmemeli. İstanbul’un havasını hoyratça tüketiyoruz. Kentin artık doğru düzgün ne banliyösü var ne de Boğaziçi dışında nefes alacak koridoru...” dedi.
CUMHURİYET