logo

Gelir testinde 'tapu' sıkıntısı!

Yaklaşık 10 milyon vatandaşa yapılacak olan gelir testinde 'tapu' sıkıntısı yaşanıyor. Tapuların veraset ilamıyla gerçek sahiplerine devredilmemesi bazı vatandaşların gelirini gizlemesine neden oluyor. Ev, arsa ve benzeri varlıkları dedesi adına kayıtlı olanların gerçek mal varlığı gelir testi sorgulamasında görünmüyor.
Sosyal Güvenlik Kurumu'na hiçbir kaydı bulunmayan 1.7 milyon vatandaşın, gelir testi için 29 Şubat'a kadar Kurum'a müracaat etmesi gerekiyor. Testi yaptırmayanlar otomatik olarak 213 lira prim yüküyle karşı karşıya kalacak. Gelir testi bir kez yapılıyor. Ancak sistem bunu bankadan otomatik olarak 3 ayda bir kontrol edecek. Gelir testinin sonucuna itiraz etmek isteyen vatandaşlar vakıflara, primlere itiraz edenler de SGK'ya müracaat edecek. 
Yetkililer, "Gayrimenkuller vatandaş adına tescil edilmeli, sıfırlanmalı. Türkiye'deki herkese 6 ay süre verilerek veraset ilamı çıkarılmalı. Tapu tescilini yapmayanlara para cezası verilebilir. Şu anda 28 sorgulama motoru var. Aksi halde yapılan gelir testinin hiçbir anlamı yok" diyor.
SABAH