logo

AB, Yunanistan’dan ‘ek teminat’ istiyor

Yunan hükümetinin ise ülkenin iflas etmemesi için zamana karşı da mücadele verirken, Avrupa Birliği (AB) Euro Bölgesi Ekonomi Bakanları (Eurogroup)  güçlü emniyet subapları oluşturmadan 130 milyar Euro’luk ikinci kurtarma paketi anlaşmasına ‘yeşil ışık’ yakmayacağını gösterdi.
Eurogroup, pazartesi günkü toplantısında Yunanistan’dan ikinci kurtarma paketi anlaşmasına uyacağına dair, Yunan parlamentosunun onayı ve iki büyük siyasi parti liderinin (Yorgo Papandreu-Pasok ve Andonis Samaras-Yeni Demokrasi) gönderdikleri imzalı taahüt mektuplarından başka ek siyasi teminatlar isteyecek.
3 farklı senaryo
Bu isteklerin olacağı konusunda Atina’da 3 senaryo konuşuluyor: 
Nisan ayında yapılması programlanan erken genel seçimlerin sonbahara bırakılması ve Lukas Papadimos hükümetinin görevde kalmaya devam etmesi. 
Parlamentoda temsil edilen tüm siyasi parti liderlerinin de taahüte bulunmaları. 
Seçim öncesi 130 milyar Euro’dan sadece küçük bir taksit verilmesi ve Yunanistan’daki seçimlerden sonra işbaşına gelecek hükümetten anlaşmaya uyulacağına dair teminat istenmesi. 
Maaşları yüzde 50 düştü
Ülkenin en yüksek tirajlı gazetelerinden biri olan Ta Nea’ya göre, büyükelçilikler ve konsolosluklardaki kemer sıkma tedbirlerinin ardı arkası kesilmiyor. Yunanlı diplomatların maaşlarındaki düşüş yüzde 50’yi bulurken, büyükelçiliklerdeki harcamalar yüzde 30 kısılmış durumda. Atina’dan ödemeleri yapan birimdeki teknik hata yüzünden Yunanlı diplomatlar geçen aralık ayından beri maaşlarını alamadı. Bazı çevrelere göre, geçen yıl sonunda devlet açığının daha küçük görülmesi için ödemelerin yapılmadığı, bunun içinde ‘teknik hata’ bahanesinin ortaya atıldığı belirtiliyor.
HÜRRİYET