logo

Çin'le nükleer görüşmeler başlıyor

Önümüzdeki hafta Türkiye'ye gelecek olan Çin Devlet Başkan Yardımcısı Xi Jinping'in ziyaretinde nükleer işbirliği ve enerji projeleri için ortak fon kurulması anlaşması imzalanacak. Dünyanın en hızlı büyüyen iki ekonomisi Çin Halk Cumhuriyeti ve Türkiye stratejik ittifakını güçlendiriyor. 

Çin Devlet Başkan Yardımcısı Xi Jinping'in hafta başında yapacağı Türkiye ziyaretinde enerjide stratejik anlaşmalar imzalanacak. İşbirliği kapsamında en önemli iki gündem maddesi ise nükleerde barışçıl işbirliği anlaşması ve Çin tarafından Türkiye'de yapılacak enerji projeleri için ortak yatırım fonu kurulması olacak. 

İŞBİRLİĞİ GÖRÜŞÜLECEK 
Önümüzdeki hafta Türkiye'de blok halinde en büyük yatırım olacak nükleer santrale talip olan Çinlilerle resmi olarak görüşmelere start verecek çerçeve anlaşmanın imzalanması planlanıyor. Kaynaklar Çin ile müzakerelerin münhasır olarak ilerlemeyeceğini belirterek, "Çin şirketi Türkiye'de nükleer santral inşaatı talebinde bulunmuştu. Bu konuda istekliler. Anlaşma ile işbirliği imkânları görüşülecek. Çinliler Avrupalı nükleer şirketlerle ortaklık yapabilir" dedi. 
SABAH