logo

'Şikayet mekanizmasını kullanın' çağrısı

Gıda güvenliğini tehdit eden firmaları teşhir edeceklerini belirten Mehdi Eker, "Vatandaş şikâyet mekanizmasını kullansın" dedi Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, ‘Gıda takviyesi’ adı altında üretim izni alan firmaların daha sonra bu ürünleri ‘Her derde deva’ ibaresi ile satmaya başladıklarını, buna izin vermeyeceklerini belirterek, vatandaşlara ‘ihbar edin’ çağrısı yaptı. 
“Vatandaş son derece dikkatli ve bilinçli olup şikâyet mekanizmasını kullanmalı” diyen Eker, gıda güvenliğini tehdit eden firmaları teşhir etmeye devam edeceklerini söyledi. Eker, “Bu durum sadece balla değil, diğer gıda ürünleri ile ilgili” dedi. 
Uluslararası Kooperatifler Yılı toplantısının açılışında Eker gıda takviyesi reklamlarıyla ilgili olarak Sağlık Bakanlığı ile ortak çalışma yürüttüklerini belirterek, Alo 174 gıda hattının 7 gün 24 saat çalıştığını söyledi. Türkiye’nin 44.7 milyon ton yaş meyve-sebze üretimi yaptığını belirten Eker, üretilen malların da dünyaya satıldığını kaydetti. Türkiye’nin dünyanın en büyük meyve-sebze ihracatçılarından biri olduğunu belirten Eker, “Zaman zaman birileri, Türkiye’nin bu durumunu engellemeye çalışıyor. Türk ürünlerini uluslararası piyasa kötülemek suretiyle rekabet gücünü kırmak için birileri de onlara servis yapıyor, vatandaşlarımızı da yedikleri ve içtikleriyle sorunlu hale getirmeye çalışıyor. Sözüm ona bunlar bazı uluslararası kuruluşlar ama kimin kimin için çalıştığı belli değil” dedi.
Radikal