logo

Diyanetten kardeşlik hatırlatması

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, İslam coğrafyasının günümüzde ilim ve medeniyet coğrafyasından zulüm ve mazlumiyet coğrafyasına dönüşmesinin en büyük sebebinin kardeşlik ahlakı ve kardeşlik hukuku ihlali olduğunu belirterek, ''Oysa kardeşlik hukukunun çiğnendiği bir Müslüman dünyayı ve kardeşlik ahlakının zedelendiği bir İslam dünyasını yüce Rabbimiz ateş dolu bir çukurun kenarında yaşamak olarak değerlendirmiştir'' dedi.
Görmez, Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla Sultanahmet Camisi'nde cuma hutbesi okudu ve ardından cuma namazını kıldırdı.
Kardeşliğin Hz Muhammed'ten öğrenildiğini vurgulayan Görmez, Hz. Muhammed'in, doğulu-batılı, Arap-Acem, Türk-Kürt, kadın-erkek, zengin-fakir, şehirli-köylü, işçi-memur, eğitimli-eğitimsiz, kariyerli-kariyersiz gibi yapay tüm ayrımları, iman kardeşliğinin potasında eritmeyi de öğrettiğini söyledi.
Görmez, Hz. Muhammed'in kardeşi kardeşe bağlayan en yüce değerin sadece sevgi, ilgi ve muhabbet değil, aynı zamanda bir hak olduğunu bildirdiğine dikkati çekerek, ''Ona göre müminler birbirine hak bağı ile bağlıdır. Hak bağının kurucusu ise bizzat Cenab-ı Hakk'ın kendisidir. (Kutlu Doğum Haftası'nın ana temasının 'Hz. Peygamber, Kardeşlik Hukuku ve Kardeşlik Ahlakı' olarak belirlenmesi) Kardeşlik konusunu gündeme getirmemizin iki önemli sebebi var. Biri, kardeşliğe mani olacak duygu ve yönelişlerden insanları arındırmaya çalışmak, diğeri kardeşliği yüreklerde pekiştirecek hususiyetleri insanlarda inşa etmeye yöneltmektir'' diye konuştu.
Haber7