logo

Kriz siyaseti sarstı

Avrupa'daki ekonomik kriz siyaset sahnesini derinden sarstı. Fransa ve Yunanistan'da kemer sıkma politikalarını savunan liderler seçimlerde hezimete uğradı.
Nicolas Sarkozy, Avro Bölgesi'nde iktidardaki liderlere karşı öfkenin son kurbanı oldu. Yakında resesyona giren ülkelere katılması olasılığı yüksek olan Fransa'da Sarkozy ikinci tur sonunda cumhurbaşkanlığı koltuğunu François Hollande'a bıraktı.
Sarkozy'nin en büyük destekçisi Almanya Başbakanı Angela Merkel'le birlikte geliştirdiği Yeni Birlik Mali Anlaşması'nın, Hollande'un karşılaşacağı en büyük sıkıntılardan biri olacağı belirtiliyor.
Birliğin ekonomi politikalarını ağırlıklı olarak belirleyen iki merkez ülke arasındaki bloğun çatlayabileceği belirtiliyor.
Almanya'da devam eden eyalet seçimlerinde Schleswig-Holstein'da Başbakan Angela Merkel'in partisi Hıristiyan Demokrat Birlik ve ortağı son 50 yılın en kötü sonucunu aldı.
Oy çoğunluğu merkez-sol koalisyona geçerken, Yeşiller eyalette bugüne kadar elde ettiği en yüksek oy oranına ulaştı. Merkel'le birlikte Sarkozy'ye desteğini açıklayan İngiliz Başbakanı David Cameron da yerel seçimlerde ağır darbe aldı.
Uygulanan kemer sıkma politikaları koalisyon hükümetinin oylarını eritirken muhalefetteki İşçi Partisi'ne zafer getirdi.
Sert kemer sıkma önlemlerine büyük öfke duyan Yunanlılar da tepkilerini sandığa yansıttı. Erken genel seçimlerde iki büyük parti ağır kayıplar aldı.
Bu cezanın, Avrupa çapında yeni bir kaos tehdidini de beraberinde getirdiği, uygulanan önlemlerin sekteye uğrayabileceği belirtiliyor.
Yunanistan'da Irkçı Şok!
Kriz mağduru Yunanlılar aşırı sağa oy patlaması yaşatarak neonazi Altın Şafak'ı da ilk defa meclise soktu.