logo

İspanya yardım kapısını araladı

Krizdeki İspanya'nın hafta sonunda bankaları için mali yardım talep etmesi bekleniyor. Avrupa Komisyonu sözcüsü Amadeu Altafaj, "İspanya için yardıma hazırız" dedi

Mali krizdeki İspanya'nın hafta sonunda zor durumdaki bankaları için mali yardım talep edeceği iddia edildi. Reuters'in Avrupa Birliği (AB) ve Almanya'dan üst düzey kaynaklara dayandırdığı habere göre Euro Bölgesi üyesi 17 ülkenin maliye bakanlarının bugün İspanya'nın mali yardım talebini görüşmek üzere görüşme yapacak. Böyle bir durumda İspanya, Euro Bölgesi borç krizinin başlamasından bu yana mali yardım talep eden dördüncü ülke olacak. Üst düzey dört AB yetkilisi, mali yardım miktarının belli olmadığını ancak 17 maliye bakanından oluşan Eurogroup'un bugün öğleden sonra açıklama yapacağını söyledi. İspanya'nın kredi notunun önceki gece uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch tarafından üç kademe birden indirilmesi, ülkenin batan gayrimenkul kredileri nedeniyle zor durumdaki bankacılık sektöründeki sorunlara ve Yunanistan'daki borç krizine karşı ne kadar hassas olduğunu gösteriyor.

'Yardıma hazırız'

Avrupa Komisyonu sözcüsü Amadeu Altafaj ise İspanya'nın, bankalarının sermayelerini güçlendirmek için yardım istemesi halinde Euro Bölgesi'nin kullanılmaya hazır araçlara sahip olduğunu söyledi. Altafaj henüz böyle bir talebin gelmediğini de sözlerine ekledi. Bu gelişmelere paralel olarak İspanya Başbakan Yardımcısı Soraya Saenz de Santamaria, hükümetin zor durumdaki bankalara nasıl yardım edeceği konusundaki tavrının sektör hakkında hazırlanan bağımsız denetim raporunun 21 Haziran'da tamamlanmasının ardından belli olacağını söyledi.

Sabah