logo

İspanya piyasalar için resmen bitti

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in notunu üç kademe birden indirdiği geçen haftanın sonunda Avrupa Birliği’nden bankaları için 100 milyar euro destek isteyen İspanya, dün de ardı ardına gelen olumsuz haberlerle sarsıldı. 
Kredi notu dün de Moody’s tarafından üç, Egan-Jones tarafından iki basamak düşürülen İspanya’nın 10 yıllık devlet tahvillerinin faizi, euronun kullanılmaya başlamasından beri ilk defa tehlikeli seviye olduğu kabul edilen yüzde 7’yi aşarak yüzde 7,01’e çıktı. Bu seviye, bir devletin uzun vadeli borçlanmayı sürdürebilmesi için maliyetin çok yüksek olduğuna işaret ediyor. Daha önce 10 yıllık devlet tahvilinin faizi yüzde 7’yi geçen İrlanda, Portekiz ve Yunanistan yardım almak zorunda kalmıştı. Bu arada İspanya’da konut fiyatları yılın ilk üç ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12,6 ile 36 yılın en büyük düşüşünü yaşadı.
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, İspanya’nın kredi notunu A3’ten üç basamak düşürerek Baa3’e indirdi. Moody’s tarafından yapılan açıklamada, ülkedeki bankalara yardım için yeni açıklanan planın ülkenin borç yükünü arttıracağı belirtildi. Açıklamada, daha fazla indirim için izlemenin devam edeği ve İspanya’nın notunun gelecek üç ay içinde yeniden indirilebileceği kaydedildi. 

Radikal