logo

Hazır yiyecekler diyabete yol açıyor

Dünya çapında yüksek yağ içeren yiyecek tüketiminin artışı, lifli gıdaların alınmaması ve ailelerin evde yemek yapmak yerine dışarıdaki hazır yiyeceklere yönelmeleri diyabet hastalığında etkili oluyor.
Uzmanlara göre, çocukların oyun oynamakla geçireceği zamanları bilgisayar başında oturarak geçirmeleri diyabet hastalığında artışa yol açıyor. 14 Kasım Dünya Diyabet Günü öncesinde uzmanlar söz konusu hastalığın sebepleri hakkında bilgi verdi. Diyabetle ilgili halk arasında konuşulan bazı yanlışlara dikkat çeken Prof. Dr. Birsel Kavaklı, hayat boyu süren bir hastalıkla mücadele için doğru tedavi yaklaşımlarının önemli olduğunu vurguladı.
Son dönemlerde çocuk ve genç yaştaki bireylerde 'Tip 2' adı verilen diyabet türünün hızla artış gösterdiğini dile getiren Kavaklı, "Bu artışın, beslenme biçimindeki değişime ve hareketsizliğe bağlı olduğuna inanılmaktadır." dedi. Fazla miktarda şeker tüketmekle diyabet hastası olunmayacağını hatırlatan Kavaklı, "Ancak şeker ve şeker içeren yiyeceklerin fazla miktarda yenilmesi şişmanlığa neden olur. Eğer kişinin diyabetli olmaya yatkınlığı varsa şişmanlık diyabetin ortaya çıkışını hızlandırır. Bitkilerin yenilmesi ya da kaynatıldıktan sonra içilmesi kan şekerini kesinlikle düşürmez.
Kan şekeri düşünce acil önlem olarak 2 -3 adet kesme şeker ya da glikoz tablet almak gerekir. 1 bardak şekerli meyve suyu da içilebilir. Ancak çikolata, şeker dışında yağ içeren bir besindir. Bir besinin içeriğindeki yağ, o yiyeceğin içindeki şekerin emilmesini ve kan şekerini yükseltme hızını baskılar." diye konuştu.

Milli Gazete