logo

Yoğun kar yağışı yurtta etkili oluyor

İstanbul kar altında. Kent genelinde kar yağışı dün öğleden sonra etkisini artırdı, yüksek kesimlerde kar kalınlığı 20 santimetreye ulaştı. Alınan önlemler sayesinde şehir içi trafiğinde ciddi aksamalar olmadı ama uçak seferlerinde iptaller oldu. 
İDO'nun dış hat seferleri de yapılamadı. Kar yağışının bugün de kent genelinde etkili olması bekleniyor.
İstanbul'da dün sabah saatlerinde şehrin yüksek kesimlerinde başlayan ve gün boyunca kentin her yerini beyaza boyayan kar, gece de aralıklarla devam etti.
Soğuk havanın da etkisi ile kar yağışı akşam saatlerinde yollarda buzlanmaya neden oldu. Özellik Sarıyer, Şişli, Kağıthane, Beşiktaş ve Eyüp ilçelerinde buzlanan yollarda sürücüler zor anlar yaşadı. Ara sokaklarda birçok araç buzlanma nedeniyle dik yokuşları çıkamadı.
İstanbul'da kar yağışı dolayısı ile çok sayıda maddi hasarlı kaza meydana geldi.
Kar, hava ve deniz ulaşımını da etkiledi.  Türk Hava Yolları, başta İstanbul Atatürk Havalimanı olmak üzere karşı diğer havalimanlarındaki olumsuz hava şartları nedeniyle iç ve dış hat olmak üzere bugünde toplam 78 seferini iptal etti. 
Sabah saatlerinde etkisini arttıran yoğun kar yağışı nedeniyle Atatürk Havalimanı'nda uçuşlarda kısa süreli gecikmelere de neden oldu. 
Karla mücadele esnasında pist değişimleri yapılırken Devlet Hava Meydanları İşletmesi karla mücadele araçları pistleri açık tutmak için yoğun mesai harcıyor.  
İstanbul Deniz Otobüsleri'nin dış hat seferleri de yapılamadı. 
İDO’dan yapılan açıklamada 07.00 Yenikapi - Bandirma Hızlı Feribot, 07.30 Bandirma - Yenikapi - Bostanci Deniz Otobüsü, 07.30 Bursa-Yenikapı Hızlı Feribot, 07.30 Yenikapi-Bursa Hızlı Feribot, 08.00 Armutlu-Armutlu T.K.-Yenikapi-Bostanci Deniz Otobüsü, 18.30 Bandirma-Yenikapi Hızlı Feribot seferlerinin iptal edildiği kaydedildi.

Öte yandan Şehir Hatları vapur seferlerinde herhangi bir iptal bulunmuyor.