logo

Ekmeğin içinde sadece un, maya, su ve tuz bulunacak

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, bundan sonra ekmeğin içerisinde maya, un, su, bir de az miktarda tuz bulunacağını belirterek, ''Başka hiçbir şey bulunmayacak. Başka hiçbir şeye müsaade etmeyeceğiz'' dedi.

İnsanların temel besin maddesi olarak mısır, pirinç ve buğdayı kullandığını belirten Eker, bunların arasında en kıymetli besin maddesinin buğday olduğunu söyledi. Eker, ''Bu nimete yeteri kadar sahip çıkıyor muyuz?Dinimizde, kültürümüzde israf yasaklandığı halde neden Keçiören'de her gün 1,5 ton ekmek çöpe atılıyor? Yılda 2 milyar ekmek çöpe atılıyor. Kendi ayağımıza kurşun sıkıyoruz. Kendimize zarar veriyoruz'' diye konuştu. 
Ekmek israfı konusunda kampanyayla bilinç oluşturmaya çalıştıklarını dile getiren Eker, ekmek israfının yıllık 1,5 milyar lirayı bulduğunu belirtti. Eker, sözlerini şöyle sürdürdü: 
''Türkiye, buğday unu ihracatından yılda 1,5 milyar liranın altında para kazanıyor. Yani bir yılda israf ettiğimiz ekmeğin maliyetinden daha az. Varın gerisini siz hesap edin. Bu parayla 18 havaalanı, 500 okul yapılabiliyor. Bu ekmeği çöpe atmazsak 500 kilometre duble yol yapabiliriz. Türkiye'yi daha iyi kalkındırırız.'' 
İsrafın önlenmesi için ihtiyaç kadar ekmek alınmasını, sofraya da yenilebilecek kadarının getirilmesini öneren Eker, bayat ekmeklerin çöpe atılmamasını, değerlendirilmesini istedi.