logo

Hava girmeyen eve ‘grip’ girer

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Muhsin Akbaba, kalabalık yerler ile havalandırmanın iyi olmadığı kapalı alanların, gribal enfeksiyon riskini artırdığına dikkat çekti.
 
Havaların soğuması ve nem miktarının düşmesiyle beraber bu dönemlerde gribal enfeksiyon riskinin arttığını belirten Akbaba, toplu alanlarda fazla vakit geçirilmemesi tavsiyesinde bulundu.
 
Gribin özellikle yaşlı ve çocuklar için daha riskli bir durum olduğuna vurgu yapan Akbaba, “Gribal enfeksiyonlar her yaşta görülmesine rağmen, bazı gruplar daha fazla risk altındadır. Örneğin bebekler, çocuklar ve yaşlılarda daha ağır seyredebilir. Ayrıca kişilerin kronik hastalıkları olması, sigara kullanımı ve gebelik, gribal enfeksiyon için risk faktörleri arasındadır. Gribal enfeksiyonlar, virüsü taşıyan hasta kişilerin solunum yolu salgılamalarıyla yayılmaktadır. Özellikle toplu yaşanılan kapalı ortamlarda çok hızlı bir şekilde yayılır. Grip hastalığı, ağır seyreden bir hastalıktır” dedi.
 
Milliyet