logo

ÖSYM Başkanı'ndan şifre uyarısı

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, üniversite sınavına girecek adayları, başvurularını son güne bırakmamaları ve aday işlemleri şifrelerini hiç kimseyle paylaşmamaları konusunda uyardı
 
ÖSYM Başkanı Ali Demir, 2014 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) başvuruları ve sınavlara ilişkin açıklamalarda bulundu. Yükseköğrenime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavlarındaki (LYS) soruların Milli Eğitim Bakanlığı'nın müfredatına uygun olmasına önem verdiklerini belirten Demir, soru yazan her akademisyenin ve görevlinin, müfredattaki kazanımları incelemelerini istediklerini ve soruların bu kazanımları yansıtan nitelikte olmasını sağladıklarını söyledi. Demir, sınavlardan sonra Talim Terbiye Kurulu hazırlanan raporun da soruların tamamen müfredat doğrultusunda hazırlandığı sonucunu ortaya koyduğunu kaydetti. 
 
Adaylara bazı uyarılarda da bulunan Demir, "Başvuru süresini uzatmak istemiyoruz. O nedenle adaylardan tekrar ricam, son güne bırakmaksızın, başvurularını yapsınlar. Aday işlemleri şifrelerini de hiç kimseyle paylaşmasınlar" dedi. Üniversite giriş sistemine ilişkin kuralları YÖK'ün belirlediğini hatırlatan Demir, bu yıl sistemdeki en önemli yeniliğin, YÖK'ün engelli adaylara özel yetenek sınavında getirdiği kolaylık olduğunu kaydetti. YÖK'ün engelli adayların özel yetenek sınavına girebilme ön şartını YGS'deki 140 puandan 100 puana indirdiğini anımsatan Demir, bunun özel yeteneğe sahip engelli adaylara avantaj sağladığını söyledi. 
 
Sabah