logo

Gripte ateş düşürücü tehlikeli...

Grip virüsüyle birlikte kişiyi yataklara düşüren yüksek ateşe karşı çoğu zaman ateş düşürücü ilaçlar kullanmak ilk akla gelen çözüm olur. Ateşi düşürdük mü kendimizi iyi hisseder hemen işimize gücümüze koyuluruz. Ancak Kanadalı bilim insanları yaptıkları araştırmada grip vakalarında ateşi düşürmeye çalışmanın tam tersi etki yaptığını ve gribi tüm vücuda yaydığını söylüyor.

Kanada'nın McMaster Üniversitesi'ne bağlı Ontario Araştırma Merkezi'nde yapılan araştırmanın sonuç raporuna göre vücut ısısının yükselmesi vücudun grip virüsüne karşı savunma mekanizması kaynaklı bir tepki. Üstelik bu ilaçların yanlış kullanımı her yıl birçok kişinin ölümüne yol açıyor. Ateş düşürücü ilaçlar ağız ve burun bölgesindeki grip kaynaklı akıntıları da yüzde bir oranında artırıyor. Uzmanlar gribe yakalanan hastaya ateşi düşürmeye çalışmadan birkaç gün yatak istirahatı öneriyor.

Soğuk algınlığıyla mücadelede en iyi 10 savaşçı

Sarımsak, dolmalık kırmızı biber, yaban mersini, yoğurt ve kefir, brokoli, bal, su, kuşburnu, havuç, deniz ürünleri...

Rus RIA Novosti medya kuruluşunun uzmanların görüşüne göre soğuk algınlığına karşı bu10 altın besin gösteriliyor. Rus doktorlar tüm bu besinlerin içeriğindeki antioksidanların toksik maddeye karşı doğal silah olduğu ve vitaminlerin de virüs ve bakterilere karşı savaştığını söylüyor.

Sabah