logo

Beynin genç kalabilmesi için spor şart

Bilim adamları demans hastalığına yakalanmamak için spor yapmanın en az zihinsel aktivite kadar önemli olduğunu söyledi.
Bu alanda yapılan bir araştırmada, haftada üç ya da dört kez enerjik bir şekilde yürüyüş yapmanın beyni “yenilediği”, beyin hücrelerinin erken yaşlanmasını durdurduğu ve hafıza testlerinde daha iyi sonuçlar alınmasını sağladığı belirlendi.
ABD Pittsburgh Üniversitesinde psikolog olan Kirk Erickson, “Yaşılarda beyin ve bilişsel işlev yüksek seviyede esneklik gösteriyor. Bu sandığımız gibi kaçınılmaz bir son değil” dedi.
Yaşları 60 ile 80 arasında değişen 120 kişiyle yapılan araştırmaya katılanların yarısına haftada üç ya da dört kez 30-45 dakikalık tempolu yürüyüş yaptırıldı. Diğer yarı ise aynı süre içinde germe egsersizleri yaptı.
12 ay süren araştırmanın başında katılanlar idrak testlerine tabi tutulup emarları çekildi. Yürüyüş yapan grubun beyin taramalarında, beynin hafıza için krtik öneme sahip hipokampus bölgesinde hacimsel olarak yüzde 2 oranında büyüme gerçekleştiği gözlendi. Karar verme ve sosyal davranış açısından önemli olan prefrontal korteksde de buna yakın bir büyüme kaydedildi. Oysa, yürüyüş yapmayan grupta beyinlerin bu bölgeleri, yaşlılardaki yıllık normal küçülme oranıyla doğru orantılı olarak yüzde 1.5 oranında küçüldü.
Profesör Erickson, “Yaşlandıkça kötüleşen bu bölgelerin hacmini büyültebiliriz. Bu, beynin yeniden büyümesi anlamına geliyor” dedi. Spor yapmanın aynı zamanda hafıza testleri ve problem çözmedeki performansı da arttırdığı gözlemlendi.
Milliyet