logo

Satılan konutların yüzde 15’ini yabancılar alıyor

Türkiye’de satılan konutların yüzde 15’ini yabancılar alıyor. Sanılanın aksine alımlarda Araplar değil Avrupa ülkelerinin vatandaşları başı çekiyor.

Türkiye’de 2000’li yılların başından bu yana inşaat sektörü, büyüme rakamlarına büyük ölçüde katkı yapıyor. 2012 yılı hariç büyümede ana eksenin inşaat sektörü olduğu görülüyor. 

Sanılanın aksine Türkiye’den en çok konut alan Araplar değil Avrupalılar! Yabancıya konut satışında Antalya başı çekiyor, Antalya’yı İstanbul ve Aydın takip ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verilerine göre, 2014 yılının Ocak ayında İstanbul’da 243 adet, Şubat ayında ise 301 adet olmak üzere toplam 544 adet yabancıya konut satışı gerçekleşti. 2013 yılının tamamında ise İstanbul’da 2 bin 447 konut yabancı yatırımcılar tarafından satın alındı. Ayrıca geçen yıl Antalya, İstanbul, Aydın, Muğla, Mersin, Bursa, Yalova, İzmir, Ankara ve Sakarya olmak üzere 10 şehirde 12 bin 181 konutun yabancıya satışı gerçekleşti. Gayrimenkul alımında Almanya, Rusya, İngiltere, Norveç, Suudi Arabistan, İsveç ve Kuveyt gibi ülkelerin vatandaşları öne çıktı.