logo

Çiftçiye 'elinizi çabuk tutun' mesajı

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Hazineye ait tarım arazilerini satın alma hakkına sahip vatandaşların ellerini çabuk tutması gerektiğini belirterek, “Başvurusunu en geç 27 Nisan 2015’e kadar yapmayanlar haklarını kaybedecek. Çiftçimizi, topraklarına sahip çıkmaya davet ediyorum. Bu tarihi bir fırsattır, kaçırmasınlar” dedi.

Bakan Şimşek, Hazineye ait tarım arazilerinin satışını düzenleyen 6292 sayılı kanun kapsamında Hazineye ait tarım arazilerinin hissedarlarına, kiracılarına ve kullanıcılarına, belirlenecek rayiç bedelin yarısı üzerinden doğrudan satılabileceği bilgisini verdi. Hak sahiplerinin söz konusu arazilere ihaleye çıkmadan yarı fiyatına sahip olabilecek.

Faizsiz taksit imkânı var

Hak sahiplerinin bedeli peşin ödemesi halinde indirimden, taksitle ödemesi halinde 6 yılda faizsiz olarak 12 taksit imkanından faydalanabileceğini anlatan Şimşek, şunları söyledi: “Satış bedelinden son 5 yıl için tahsil edilen ecrimisil ve kira bedelleri de mahsup edilecek.”

Bakan Şimşek, uygulama kapsamında şu ana kadar başvuru yapanların sayısının 130 bin 661 kişiyi bulduğunu söyledi. Fiyat araştırmalarının sağlıklı bir şekilde yapılması, ilçe ve köy geçişlerinin tutarlı olması amacıyla yapılan başvuruların topluca ele alınacağı bilgisini veren Şimşek, Türkiye genelinde rayiç bedel belirleme çalışmasına eşzamanlı başlanılacağını açıkladı.

Milliyet