logo

Karadeniz ormanları dört mevsim yeşil

Sonbaharın, her mevsim yeşilini koruyan ağaçlara sarının tonlarını kardığı Karadeniz ormanları, doğaseverlerin keşfini bekliyor.

Küre Dağları Milli Parkı'nın Cide, Azdavay, Pınarbaşı ilçelerine uzanan yeşil örtüsü, barındırdığı yaban hayatıyla sonbaharda ayrı güzelliğe bürünüyor.

Kastamonu, her mevsim büyük şehirlerin gürültüsünden kaçmak isteyenlerin sığınabilecekleri huzur kentleri arasında yer alıyor.

Pınarbaşı ilçesindeki sık ormanların arasından akan derelerin şırıltısını dinleyerek yürüyüşlerle sonbaharın keyfini çıkarabilenler, Valla Kanyonu'ndaki kartal, şahin ve akbaba gibi yırtıcı kuşların gökyüzündeki dansına şahitlik edebiliyor.

Çeşitli sporlara elverişli yamaçları, zengin bitki ve hayvan çeşitliliğiyle keşfedilmeyi bekleyen Pınarbaşı'nın doğal zenginlikleri arasında önemli yer tutan Ilıca Şelalesi de 15 metre yükseklikten dökülen suyu ve çevresindeki bitki örtüsüyle adeta huzur veriyor.

Şelalenin oluşturduğu doğal havuz da her mevsim farklı renge bürünüyor. İlkbahar ve yazın gökyüzünün mavisini yeşile karan şelale, sonbaharda sarının tonlarını da suyunda yansıtıyor.

Kastamonu ve ilçeleri, tarihi ve kültürel birikiminin yanında doğasıyla da foto safari için en uygun kentler arasında gösteriliyor.

Yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşları, çeşitli fuar, tanıtım günleri gibi etkinliklere katılınmasına öncülük yaparak, kentin güzelliklerinin tanıtılmasına, böylece daha fazla turistin bölgeye gelmesine de katkı sağlamaya çalışıyor.

Millî Gazete