logo

Macaristan, göçmen kotasına resmen itiraz etti

Slovakya'nın, Avrupa Birliği’nin mültecileri kota sistemi ile üye ülkelere dağıtma kararını resmen dava etmesinin ardından Macaristan hükümeti de davaya resmen başvurdu. Slovakya Başbakanı Robert Fico ve Macaristan Adalet Bakanlığı sözcüsü Gabor Kaleta, davanın Avrupa Adalet Divanı’nda açıldığını açıkladı.

Avrupa Birliği Yunanistan ve İtalya’daki 160 bin sığınmacıyı Avrupa ülkelerine dağıtmayı planlıyor. Şu ana kadar sadece 159 kişi üye ülkelere yerleştirildi. Romanya ve Çek Cumhuriyeti de bu plana karşı çıkıyor.

Geçtiğimiz Pazartesi günü Slovakya İçişleri Bakanı Robert Kalinak Slovakya’nın gönüllü şekilde sadece 25 Irak asıllı Hıristiyan aileye kapılarını açmak istediğini belirtmişti.

Macar Başbakan Viktor Orban, son yaptığı açıklamalarda, mülteci akını ile ilgili itirazların eyleme dönüşmesi yönünde çağrıda bulunmuştu.

Orban, mülteci akını ile birlikte ülkelerine Müslüman akını olduğunu, bunun bir güvenlik tehdidi oluşturduğu ve kıtanın "Hıristiyan kimliğini tehdit ettiğini" iddia etmişti.

Macaristan, kuzey Avrupa'ya ulaşmaya çalışan mülteciler için batı Balkan rotası boyunca önemli bir transit ülke konumunda bulunuyor.

Birleşmiş Milletlerin rakamlarına göre bu yıl Avrupa’ya 700 bin göçmen girişi yaptı.

Dünya Bülteni