logo

Siber Savunma Teknoloji Merkezi açıldı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye’nin yüksek teknoloji gerektiren, yüksek katma değerli ürünleri “alın teriyle değil, akıl teriyle” üretecek konuma geldiğini belirterek “İnsan kaynaklarımızı bu yönde mobilize etmek ve bu alanda kısa sürede dünyanın önde gelen ülkeleri arasına girebilmek, yeni hedefimiz olmalı” dedi.

Bakan Yıldırım, HAVELSAN’da oluşturulan Siber Savunma Teknoloji Merkezi’nin (SİSATEM) açılışına katıldı. Burada konuşan Yıldırım, hızla gelişen siber alemin iyi ve faydalı kullanıldığında insanların, toplumların ve ülkelerin hayatını kolaylaştırdığını, kötü amaçlı kullanıldığında ise kararttığını söyledi. Siber saldırıların çok ucuz elde edilen ürünlerle yapılabildiğine dikkati çeken Yıldırım, “Edinimi kolay, sonuçları ise çok pahalı. Onun için siber güvenliği, milli güvenlik olarak kabul ediyoruz. Bir ülkenin milli güvenliği ne ise, siber güvenliği de aynı” diye konuştu.

Türkiye’nin siber güvenlik konusunda farkındalık oluşturan ilk 10 ülke arasında yer aldığını belirten Yıldırım, 2012’de Bakanlar Kurulu kararı ile Siber Güvenlik Kurulu oluşturulduğunu anımsattı.

Dünyanın her yerinde, herkesin birbirine siber saldırı yapabildiğine işaret eden Yıldırım, “İnternetin olduğu her yerde, herkes birbiriyle iletişim halinde... Dünyada ve Türkiye’de siber tehditlerin boyutu, yıllık 400-500 milyar dolarlık kayıp. 500 milyar dolar göçmenler için harcansa, bunların hiçbir sorunu kalmaz. 54 milyon yersiz yurtsuz insan, yer-yurt sahibi olur” dedi.

Milliyet