logo

Banka telefonda şifre sormaz!

Kendilerini savcı ya da polis olarak tanıtıp telefonla aradıkları kişileri dolandıranların yeni hedefi internet üzerinden banka hesaplarını boşaltmak oldu. Sosyal mühendislik olarak da adlandırılan yöntemle dolandırıcıların kendisini bankacı olarak tanıtıp kişileri banka bilgileri ve şifrelerini vermeye ikna ettiği vakalar artık daha sık gündeme geliyor.

Bir bankanın Bilişim Teknolojileri ve Operasyon Genel Müdür Yardımcısı Cahit Erdoğan, bu dolandırıcılık yöntemiyle mücadelenin en etkin yolunun tüketicinin bilinçlenmesinden geçtiğini söyledi. Tüketicilere ‘hangi şart altında olursa olsun hiç kimseye internet şubesi veya kredi kartı şifrelerinizi vermeyin’ uyarılarını dikkate almaları çağrısında bulunan Erdoğan, “Hiçbir banka görevlisi eğer kendisi sizi aramışsa şifre istemez. Bankalar ancak siz onları aradığınızda kimliğinizi doğrulamak için bazı sorular sorabilir veya şifrenizi tuşlamanızı isteyebilir. Ama banka sizi aramışsa size şifre sormaz” dedi.

Bankanızı arayın

Biri sizi bankadan aradığında şifre sormayacağı bilgisinin önemli olduğunu, bunun hiçbir zaman unutulmaması gerektiğini vurgulayan Erdoğan, “Sizi arayıp çeşitli senaryolar uydurarak yardımcı olmak ya da korumak amacıyla kart şifresi ya da farklı bankacılık bilgilerinizi isteyen birisi olduğunda bunları kesinlikle paylaşmayın. Telefonu kapatıp, bankanızı kendiniz arayın. Bunu her türlü şüphe uyandıran telefon aramasında yapabilirsiniz. Karşınızdaki kişiye, hiçbir bilgi vermeden, telefonu kapatın. Arayan kişinin telefonu kapatmamanız için sizi ikna etmesine asla izin vermeyin. Şifrenin korunması müşterinin sorumluluğunda. O nedenle bilinçlenme şart. Değil telefonla arayan bir kişiye, banka şubesinin içindeki bir ATM için bile size yardımcı olan banka görevlisine şifrenizi vermeyin” uyarısında bulundu.

Hürriyet