logo

Üniversite sınavında YGS-LYS ayrımı kalkıyor

YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç, üniversiteye girişte yeni sistemi açıkladı. YGS, LYS ayrımı kalktı, 2000 yılına kadar uygulanan ÖSS benzeri tek basamaklı sınav sistemine geçiliyor. Öğrenciler haziran ayında 2 gün sürecek, çok oturumlu tek bir sınava girecek. Puan türü 18’den 4’e indirilecek. Yeni sistem, bu yıl uygulamaya konulacak.

YÖK Başkanı Yekta Saraç, 2017-2018 akademik yılı açılışında, günlerdir merakla beklenen yeni üniversite giriş sistemini anlattı. 2000’li yılların başında uygulanan üniversite sınavına benzeyen sisteme göre, artık sınavlar YGS ve LYS şeklinde 4 aya yayılan sınavlar bütünü olarak gerçekleştirilmeyecek, haziran ayında 2 gün sürecek tek sınav olarak yapılacak. Mevcut 18 puan türü ise sayısal, sözel, eşit ağırlık ve dil puanı olmak üzere 4’e düşürülecek. Her bir puan türünde temel Türkçe ve temel matematik, sınavın merkezinde olacak.

Üniversite sınav soruları, daha önce olduğu gibi yine lise müfredatından çıkacak. Yeni sistem bu yıl uygulamaya konulacak. Saraç, öğrencilere, “Asla tedirgin olmasınlar, endişeye kapılmasınlar. Öğrencilerimiz, çalışma yöntemlerini değiştirmesinler, sadece sıkı sıkıya derslerine sarılsınlar” diye seslendi.

1974’ten beri sınav var

Türkiye’de 1974’e kadar üniversiteler öğrencilerini kendi alıyordu. Aday sayılarındaki artış, objektif bir sınav, seçme ve yerleştirme işlemini zorunlu kılınca, 1974’te Üniversitelerarası Kurul, üniversiteye giriş sınavlarının tek merkezden yürütülmesine karar verdi.

Bu amaçla Üniversitelerarası Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÜSYM) kuruldu. Sınavlar ve üniversitelere yerleştirme işlemi bu merkez tarafından yürütüldü. İlk iki yıl, sabah ve öğleden sonra birer sınav yapılıyordu, 1976 ile 1980 yıllarında sınav tek oturumda uygulandı.
1981’de ÜSYM’nin adı Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) olarak değişti. Aynı yıl, Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) ve Öğrenci Yerleştirme Sınavı (ÖYS) olmak üzere iki basamaklı sınav sistemine geçildi. ÖSS nisanda, ÖYS haziran ayında uygulanıyordu. 1999’da ÖYS kaldırıldı, ÖSS adı altında tek basamaklı sistem uygulanmaya başlandı. 2010’da ise ÖSS kaldırıldı, Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) olmak üzere iki basamaklı sınav getirildi. Buna göre mart ayında uygulanan YGS’de barajı geçenler, haziranda iki hafta sonunda 5 oturumda düzenlenen LYS’ye giriyordu. 2011’de ÖSYM “Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi” oldu. Bu yıl sistem tekrar değişti. Tek basamaklı sınav geri geldi.

Milliyet