logo

Buzullar eridi Kutup yolu açıldı

Dünya ekonomisi için büyük önem taşıyan ve mevcut şartları ciddi biçimde değiştirme kapasitesi bulunan kuzey kutup rotası, bölgede sıcakların etkili olması sonrası bu yıl tekrar açıldı.

Rusya’nın Sabetta limanından yola çıkan ve sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) taşıyan bir kargo gemisi, bu yıl bu yolu kullanan ilk gemi oldu. Yılın büyük dönemi buzullar nedeniyle kapalı olan bu yol, küresel ısınmanın etkisi ve buzulların erimesiyle yazın belli dönemleri kullanılabilir hale geldi.

İlk kez geçtiğimiz yıl bir kargo gemisi, buzkıran kullanmadan kuzey yolunu kullanmıştı. Rusya’nın Yamal doğalgaz tesisinde başlatılan üretimde bu yeni yolun büyük etkisinin bulunduğu ve Kutup yolu sayesinde Rusya’nın doğu Asya’ya daha fazla miktarda ihracat yapacağı ifade ediliyor.

Yeni yol dünyanın en büyük doğalgaz tüketicileri olan Asya rotasına doğrudan erişim sağlıyor. Buna karşın kuzey kutup yolunun açılması tartışmaları da beraberinde getiriyor. Bu rotada yaşanabilecek bir kazanın, hassas bir dengesi bulunan kutup bölgesinde tarifi imkansız bir çevre hasarına yol açabileceği ifade ediliyor.

Milliyet