logo

Yenilenebilir enerji kaynaklarında artış

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bu yıl ilk 10 ayda yerli ve yenilenebilir enerjiden elektrik üretim payının rekor kırarak yüzde 64 olduğunu belirterek, “Bu rakamın yüzde 46’sı yenilenebilir enerjiden geliyor. Burada en sevindirici husus bu ortalamanın inişli çıkışlı değil düzenli bir seyir halinde ilerlemesi oldu” dedi.

Dönmez, "Rüzgârdan elektrik üretiminde Avrupa'da beşinci sıradayız. 17 yılda rüzgâr kurulu gücümüz neredeyse 400 kat arttı. Rüzgardan elektrik üretiminde yaklaşık yüzde 8'lerde olan oranı ilk etapta yüzde 10'lara çekmeyi hedefliyoruz.

Rüzgârdan elektrik üretimimiz bir önceki yılın aynı dönemine göre ekimde yüzde 14.6, son 5 yıllık dönemde ise yaklaşık yüzde 70 arttı" değerlendirmesinde bulunarak, bugün itibarıyla lisanslı ve lisanssız toplam 262 rüzgâr santralinde toplam kurulu gücün yaklaşık 7 bin 500 megavata ulaştığını belirtti.

Rüzgar yatırımları sürüyor

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz da rüzgar enerjisi yatırımlarının ileride Türkiye’yi üretim merkezi haline getirebilecek bir yolun da başlangıcı olduğuna dikkat çekti. Yılmaz, yenilenebilir enerjiye desteklerinin süreceğini belirterek, “Önümüzdeki yılın nisan ayında 2 bin megavatlık RES için başvuruları alacağız” diye konuştu.

Sabah, Milliyet