|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

İsviçre Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Kasalarındaki paralar arttı
Türk ekonomisindeki büyümeyle kazanan patronlar, İsviçre'deki zulalarını artırdı. İsviçre Merkez Bankası'nın rakamlarına göre, Türkiye kaynaklı varlıklar 5 milyar 84 milyon dolara çıktı.

En pahalısı İsviçre, en ucuzu Makedonya
Tüketim Mal ve Hizmetleri grubunda en pahalı ülke İsviçre, en ucuz ülke ise Makedonya oldu.

Krizdeki Yunanlılar İsviçre'ye sığındı
Yunan hükümeti İsviçre'ye para kaçıranların hesaplarını incelemeye aldı. Hükümet hesapların açılması için İsviçre hükümetiyle müzakereler yürütüyor.

İsviçre sığınmacılara kapıyı kapattı
İsviçre hükümetinin, Avrupa Birliği (AB) yeniden yerleştirme programı kapsamında İtalya ve Yunanistan'dan artık sığınmacı kabul etmeyeceği bildirildi.

İsviçre'de nükleer enerji referandumu
İsviçre'de nükleer enerjiden çıkış ve yenilenebilir enerjiyi destekleme amaçlı yapılan referandum yüzde 58,2 oranında "evet" oyu ile sonuçlandı.

İsviçre ihracatı güvene tercih etti
Finansal güvenliğin kalesi olan İsviçre, ihracat odaklı ekonomisini koruma uğruna yüksek riskli stratejiler içine girdi. Onlarca yıldır finansal güvenliğin kalesi olarak görülen İsviçre, ihracat odaklı ekonomisini koruma uğruna, güvenilirliğini feda etti.

İsviçre suçu kabul etti bilgilerini ABD'ye açacak
İsviçre ve ABD, vergi kaçaklarını önlemek için bazı banka hesap bilgilerinin paylaşılması konusunda anlaştı. Böylece İsviçre, bankaların vergi kaçırmaya yardım ettiklerini de kabul etmiş oldu.

İsviçre halkı burkaya karşı
İsviçre'nin Tessin kantonunda yapılan referandumda halkın %66'lık kısmı burka yasağından yana oy kullandı.

İsviçre İran'a yaptırımı genişletti
Haftasonunda İran ile İstanbul'da yapılan nükleer müzakereler yapıcı geçti ama Batı cephesinden yeni yaptırım haberleri var. Küresel finans merkezlerinin bulunduğu İsviçre, yaptırım uyguladığı İranlı kişi ve kuruluşlara yenilerini ekledi.

İsviçre bütçesine ‘trafik’ katkısı!
İsviçre’deki kanton yönetimleri bütçe açıklarını kapamak için trafik kontrollerini sıklaştırdı. Cadde ve sokakların her yerine yerleştirilen radarlar ve ağır cezalar sürücülerin tepkisine neden oldu.

İsviçre kahve depolamaktan vazgeçiyor
Kıtlık döneminde çok faydalı olduğunu düşünerek 1. Dünya Savaşı'ndan sonra kahve depolamaya başlayan İsviçre, şimdi bu karardan vazgeçmeye hazırlanıyor. Gerekçe ise aslında kahvenin bir yararı olmadığı düşüncesi.

AB'den İsviçre'ye göçmen tepkisi
İsviçre'deki halk oylaması ile AB üyesi ülkelerden alınacak göçmenlerin sayısını sınırlanması Avrupa'da büyük tepki çekti. Avrupa Birliği'nin (AB) en temel özelliklerinden biri olan dolaşım hakkını ihlal eden bir göçmenlik yasasını yüzde 50,3 halk desteğiyle kabul eden İsviçre'ye en sert açıklamalar Fransa ve Almanya'dan geldi.

10 bin TL'lik asgari ücret tartışması
İsviçre'de hükümet işçilere dünyanın en yüksek asgari ücretini vermek için referanduma gidiyor. 18 Mayıs'ta yapılacak referandumdan 'evet' çıkarsa ülkede işçiler aylık 4 bin frank (9 bin 728 TL) ücret alacak. Bu da işçilerin saatte 25 dolar kazanması anlamına geliyor. İsviçreli işçilerin yüzde 90'ı zaten ayda 4 bin franktan daha fazla kazanıyor

İsviçre 4.500 $'lık asgari ücreti reddetti
İsviçre'de dün yapılan asgari ücret referandumu reddedildi. 4 bin 500 dolarlık (4 bin İsviçre Frangı) asgari ücret onaylansaydı dünyanın en yüksek asgari ücreti İsviçre'de olacaktı

İsviçre'de Müslüman anaokuluna izin yok
İsviçre’de Müslümanlara ait ilk anaokulu projesi Zürih Kanton yönetimine takıldı.