16 Muharrem 1446 | 22 Temmuz 2024 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Güncel

Ana Sayfa Haber Güncel
Şaban ayı nasıl idrak edilmeli?
İlim, fikir ve gönül önderi Prof. Dr. Mahmud Es'ad Coşan Hocaefendinin; Şaban ayını, bu ayın önemini ve bu ayda yapılması gerekenleri anlattığı "Peygamberimiz Gibi Düşünmek ve Ona Çokça Salavât Getirmek" başlıklı Cuma sohbetini istifadenize sunuyoruz.

Mi'rac Kandili Duası
Allahu Teâlâ hazretleri Miraç Kandili gecenizi hepiniz için hayırlı, mübarek, ecirli, sevaplı, kârlı ve kazançlı eylesin. Bu mübarek günün mânevî ikramâtına, Allahu Teâlâ hazretlerinin mağfiretine, rahmetine cümlenizi nâil eylesin. İki cihan saadetine mazhar eylesin. Cennetiyle cemaliyle müşerref eylesin.Receb ayı senin afv u mağfiret ayındır, bizleri affeyle yâ Rabbi.

Açık Hava Mescidleri: NAMAZGÂHLAR -1-
Tarih ve kültürümüz, Müslüman halkımızın yaşadığı hayatın ibadetler tarafından şekillenmesiyle oluşmuştur. Namaz vakitlerinin tayini, ibadetler ve günlük meşgalelerin planlanması Allah'a(C.C.) kulluğun merkeze alınarak hareket ediliyor olmasından kaynaklanır.

İslâm'a göre sıhhat ve hastalık
Allah celle celâlüh bizlere sonsuz lütuflar ve nimetler bahşetmiştir; onlar sayesinde bahtiyar yaşıyoruz, onlar olmasa hemen mahvoluruz. Onları saymakla bitiremeyiz ve ömür boyu Allah’a şükretsek, bir nimetin bile karşılığını hakkıyla edâ edemeyiz. Allah’ın üzerimizdeki en mühim lütuf ve en muazzam nimetlerinden biri de sıhhatimiz. Şu vücut ve bedenimiz çok üstün ve çok mükemmel...

Kandiller ve mübarek geceler
İlim, fikir ve gönül önderi Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi’nin, Mi'rac Kandili ve Recep ayının uğurlanarak Şaban ayının karşılanması üzerine İslâm dergisinde kaleme aldıkları başmakaleyi istifadenize sunuyoruz: Mukaddes Mi'rac kandili, Receb’in 27. gecesi. Receb-i şerîf geçiyor, tevbe ayı; oruç ayı; hazırlık ve ekim ayı bitmek üzere

Virüsten korunmanın en etkili yolu; doğru beslenme, güçlü bağışıklık
Uzmanlar, mevsimsel nezle ve gribal enfeksiyonlardan farklı olarak yaygınlık gösteren virüsten(COVID-19) korunmak için önemli değerlendirmelerde bulunuyor. Kışın kapalı ortamlarda kalınması ve yurt dışı seyahatlerle yaygınlık kazanan virüsten korunma yöntemleri diğer grip türlerinden hiç farklı değil ve gayet basit.

'İNANDIĞIMIZ İÇİN BİRLİK'
İçinde yaşadığımız 21.yüzyıl ile birlikte dünyada siyasi, iktisadi, sosyal ve kültürel alanlarda dengeler hızla değişiyor. Dünya farklı ittifaklara sahne oluyor.

3 Aylar ve Regaib Kandili
İlim, fikir ve gönül önderi Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi’nin, mübarek üç aylar ve Regaib Kandili üzerine kaleme aldıkları makale ve sohbetlerinden derlediğimiz bölümleri istifadenize sunuyoruz.

Üç ayları nasıl idrak etmeliyiz?
Mübarek üç aylara kavuşmanın heyecanını yaşıyoruz. Rabbimizin her yıl bize hediye ettiği bu zaman dilimine çok şükür ki bu yılda ermiş bulunduk. Bu güzel kâinatta yaz kışı, kış ise yazı öğretir. Mevsimler, yaşam serüvenimizde zamanı gösterirken aynı zamanda bizlerin hem gönül hem beden ikliminde bir mana oluştururlar.

Üç Aylar, Yeni bir mânevî hamle devresi
İlim, fikir ve gönül önderi Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi’nin "üç aylar" üzerine İslam Dergisi'nde kaleme aldıkları başmakaleyi istifadenize sunuyoruz. “üç aylar” (Receb, Şaban, Ramazan) denilen bir nurlu devre, bir mânevî hayır ve bereket, feyiz ve fazilet mevsimi. Bizler bu yeni fırsatta kendimize yeniden çeki düzen vermeliyiz...

Üç aylar, feyz dolu günler, geceler geliyor
İlim, fikir ve gönül önderi Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi’nin "üç aylar" üzerine Kadın ve Aile Dergisi'nde kaleme aldıkları başmakaleyi istifadenize sunuyoruz: Ne güzel bir mânevî ve rûhanî mevsim var önümüzde! Allah’ın lütfuna, inayet ve nusretine ermek için ne güzel fırsatlar peş peşe gelmekte! İşte, ‘ÜÇ AYLAR’ dediğimiz mübarek mevsim başlıyor...

'Kendi otomobilimizi, tankımızı, uçağımızı kendimiz yapmalıyız.'
"Kendi otomobilimizi, tankımızı, uçağımızı, radarımızı, füzemizi, atomumuzu, uydumuzu kendimiz yapmalı, ‘ağyar’a muhtaç durumdan kurtulmalı, taşıma su ile değirmen dönmeyeceğini bunca acı tecrübeden sonra anlamalıyız." Prof. Dr. Mahmud Es'ad Coşan - İlim Sanat Dergisi, 1986

Türkiye'nin Yerli Otomobili Hayran Bıraktı
Türkiye'nin 60 yıllık rüyası olan yerli otomobil tanıtıldı. Yurtta ve dünyada merakla takip edilen yerli otomobilin iç ve dış tasarımıyla içinde bulundurduğu yüksek teknoloji büyük beğeni topladı. Türkiye ve dünyanın ilk kez gördüğü yerli otomobil, tasarımı ve özellikleri ile beğenildi.

Termik santrallerin çevresel etkileri ve alınacak tedbirler
Fosil yakıt olarak kömür uzun zamandır kullanılan yakıtlardan biridir. Termik santrallerde kömür öğütülerek ya da yakılarak ısı enerjisine çevrilir. Kömürün yakılmasıyla çevreyi kirletebilecek bir takım bileşenler vardır. Üretim sırasında bacalardan salınan küller insanlar tarafından solunum ile vücuda alınabilmektedir.

Başkan Erdoğan'dan dünya liderlerine çarpıcı ders
Bugünlerde, dünya liderleri Madrid'de çevre duyarlılığı başlığı altında toplanıp top çevirirken, Başkan Erdoğan liderlere örnek golünü atarak çevreci gönülleri fethetti.

Başkan Erdoğan 1 = Dünya Liderleri 0