18 Zilhicce 1445 | 25 Haziran 2024 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

gökdelen Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Havayı hoyratça tüketiyoruz
İstanbul’da yükselen onlarca gökdelen, sadece kentin eşsiz siluetini değil hava kalitesini de bozuyor. İstanbul’un en önemli hava koridorunda “sentetik perdeler” oluşturan gökdelenler, trafik yoğunluğunun yarattığı emisyonların doğal yollarla seyreltilmesini engelliyor.

Gökdelenler kuşların ölümüne neden oluyor
ABD'deki gökdelenlerin yılda yaklaşık 600 milyon kuşunun ölümüne neden olduğu öne sürüldü. Gökdelenlerin yapay ışıkları nedeniyle yön duygularını kaybeden hayvanlar binalara çarparak yaralanıyor, çoğu kez de ölüyor.

Avrupa’da en fazla gökdelen Türkiye’de
Türkiye, Avrupa’da en fazla gökdelene sahip ülkeler sıralamasının zirvesinde yer aldı. Türkiye, sahip olduğu 70 metreden yüksek 417 binayla Avrupa’da en fazla gökdelene sahip ülkeler sıralamasının zirvesinde yer aldı.

İstanbul, 'çarpık gökdelenleşme'de Avrupa birincisi
Giderek artan gökdelen projeleri, İstanbul'u Avrupa'nın en yüksek şehri haline getirmiş durumda. İstanbul, dünyada ise 22'inci sırada...183 adet gökdelene ev sahipliği yapan İstanbul'da çok katlı bina sayısı ise 2 bin 389. Bu da Avrupa rekorunu beraberinde getiriyor! Dünyanın en büyük yapı bilgi kaynaklarından Emporis'in verilerine göre Türkiye'de yapımı...

Gökdelen rekoru Cidde'de kırılacak
Dünyanın en yüksek binası olma özelliği taşıyan Dubai'deki Burç Halife'nin rekoru kırılmak üzere. Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde inşasına başlanan Kingdom Tower (Kraliyet Kulesi), 1 kilometrelik yüksekliği ile Burç Halife'nin 838 metre rekorunu kırmaya hazırlanıyor.

Gökdelende kalp krizine dikkat!
İş yaşamının gökdelenlere taşınması kalp krizine müdahalede başarı oranlarını düşürdü. Uzmanlar uyarıyor, gökdelenlerin üst katlarında mutlaka acil sağlık görevlisi bulundurulmalı...