9 Rebi'ül-ahir 1440 | 17 Aralık 2018 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat
Grip benzeri virüsten nasıl korunulur?
Soğuk kış günlerinin gelmesiyle birlikte yüzbinlerce kişide nezle, ateş, baş ağrısı, soğuk algınlığı kendini gösterdi. Sağlık Bakanlığı'nın haftalık bulaşıcı izleme raporuna göre, bu yıl grip virüsü (influenza) türleri çok düşük görülürken, grip benzeri hastalıklar arasında olan gergedan virüsü (rhinovirüs) en çok tespit edilen virüs türü oldu.

Okullarda gluten duyarlılığı ve çölyak için tedbir
Sağlık Bakanlığı buğday, arpa, yulaf gibi tahıl ve tahıl ürünlerinde bulunan ‘gluten’ proteinine karşı duyarlılık sonucu gelişen çölyak hastalığına yönelik çalışma başlattı.

Trans yağlar yılda 540 bin ölüme neden oluyor
Trans yağların yüksek oranda tüketilmesi herhangi bir nedene bağlı ölümleri yüzde 34, kalp damar hastalığına bağlı ölümleri yüzde 28, kalp damar hastalığını yüzde 21 artırıyor.

Uzmanlardan hızlı kilo verdiren popüler diyetlere uyarı
Bilim insanları, kısa sürede hızlı kilo kaybı vadeden diyetlerin "gelip geçici" olarak nitelendirilen "popüler diyetler" grubunda yer aldığını ve bunların kalıcı kilo kaybı sağlamadığı uyarısında bulundu.

Kalp krizi her zaman belirti vermez
Kalp sağlığının korunması kaliteli ve uzun bir yaşam için büyük önem taşıyor. Her gün kalple ilgili yeni çalışmalar yapılıyor, pek çok sağlık kuruluşu, pek çok uzman kalp sağlığı için uyarılarda bulunuyor. Ancak buna rağmen kulaktan kulağa yayılan bilgiler kalp sağlığıyla oynayabiliyor.

'4 katı 1 dakikada çıkanın kalbi sağlıklı'
Bir binanın dördüncü katına kadar merdivenleri 1 dakikanın altında çıkabilenlerin kalp sağlığı iyi durumda olabilir. Kalp sağlığının tespiti için öne sürülen bu basit test, Avrupa'da bir kardiyoloji sağlığı toplantısında dile getirdi.

Her sabah 1 poğaça 2,5 kilo yağ demek
Bir tane poğaçanın 450 kalori olduğunu söyleyen Uzman Diyetisyen Esra Çelakıl, her sabah işe giderken sağlıklı kahvaltı yerine poğaça alanlara önerilerde bulundu. Çelakıl, “Eğer 2 ay boyunca her sabah poğaça yerseniz tam 2 buçuk kilo yağ kütlesini vücudunuza eklemiş olacaksınız” dedi.

Yılda 750 milyon ton toprak kaybediyoruz
Dünyada bir yılda tüm ülkelerin kaybettiği toprak 23-24 milyar ton. Türkiye'nin ise 750 milyon ton civarında toprak kaybediyor. Meraların yüzde 64'ünde, tarım arazilerinin ise yüzde 58'inde erozyon söz konusu. Erozyonun yüksek olmasında en büyük neden yanlış arazi kullanımı ve uygulanan yanlış tarım teknikleri.

Hareket berekettir
İşleyen demir ışıldar. Nerede hareket orada bereket var. Durmayalım düşeriz. Bunlar bizim günlük sohbetlerde kullandığımız deyişlerimiz ve sanırım bu gibi deyimler başka bir dilde yok, sadece bizde var.

Pediatristler çocukların hayal gücünü geliştirecek oyuncakları öneriyor
Pediatristlere göre, pahalı elektronik oyuncaklar yerine çocukların hayal gücünü geliştirecek oyuncaklar tercih edilmeli. Bulmaca, boyama kitapları, toplar ve hatta boş karton kutu çocukları geliştiren oyuncaklar arasında.

Bilinçsiz antidepresan kullanımı endişe verici boyutta
Sağlık Bakanlığı’nın istatistiklerine göre yılda yaklaşık 9 milyon kişi, ruh ve sinir hastalıkları nedeniyle doktora başvuruyor. Antidepresan kullanımı son beş yılda yüzde 27’ye yakın artarken, Sağlık Bakanlığı’nın en son açıkladığı verilere göre 2016 yılının ilk 10 ayında 33 milyon 368 bin kutunun üzerinde antidepresan tüketildi.

Göz tembelliği olanların kazalara yatkınlığı fazla
Dr. Hüban Atilla, Türkiye'de yaklaşık 2,5 milyon kişide göz tembelliği bulunduğunu belirtti. Gözün net görmeyi öğrenmesi açısından çocukluk döneminin önemli olduğunu, çocuğun fiziksel gelişimi ile iletişim kurması, el becerilerini geliştirmesi açısından da iyi görmesi gerektiğini vurgulayan Atilla...

'Sürekli zararlı kimyasallara maruz kalıyoruz'
Göğüs Hastalıkları Uzmanı Ahmet Rasim Küçükusta, "Her gün 80 bin kadar kimyasal ile karşılaşıyoruz ve bunlar yaşadığımız evin yapı malzemelerinden tutun da kozmetik ve kullandığımız temizlik ürünlerine kadar değişiklik gösteriyor." dedi.

Çocuğunuz boynunu büküyorsa sebebi göz olabilir!
Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Sühan Tomaç, gözlerinde kayma sorunu yaşayan bazı çocukların kaymayı azaltmak amacıyla gözlerini paralel hale getirirken başlarını ve boyunlarını eğdiklerini söyledi.

Şekerli ve gazlı içeceklerden uzak durun
Harvard Üniversitesi’nin yaptığı büyük bir çalışma uzun süre gazlı içecekleri fazla miktarda tüketenlerde şişmanlama riskinin yüzde 31, kötü kolesterolün yükselme olasılığının yüzde 32, kan şekeri artışının ise yüzde 25 oranında yükseldiğini gösteriyor.