21 Safer 1441 | 20 Ekim 2019 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat
Bağışıklığı kuvvetlendirmek için...
Mevsimsel değişikliklere doğanın ayak uydurması gibi vücudumuz da ayak uydurmaya çalışıyor. Bu süreçte metabolizmamız yavaşlıyor. Bağışıklık sistemimiz olumsuz etkileniyor. Bunun sonucunda da grip, soğuk algınlığı, bronşit hatta zatüre gibi hastalıklara yakalanma riski artıyor.

Toplu taşımadan inince eller yıkanmalı
Sonbaharla birlikte havalar soğudu ve hastalık mevsimi başladı. Hastalıklardan korunmanın en önemli kuralı, ellerinizi sık sık ve doğru şekilde yıkamaktır. Doğru yıkamaktan kasıt; ellerinizi mutlaka en az 20 saniye olacak şekilde yıkamanız.

'Kirli hava yaşlandırıyor'
Dünyanın dört bir yanında günden güne artan hava kirliliğinin insan sağlığını olumsuz etkilediği ömrü kısalttığı biliniyordu. İngiltere’deki bir üniversiteden bilim insanlarının 34 bin kişi üzerinde gerçekleştirdikleri yaptığı son araştırmada, kirli havayı solumanın beyinde ciddi hasara yol açtığı belirlendi.

Elektronik sigara bağımlılığı azaltmıyor
Yeşilay Başkanı Mücahit Öztürk, elektronik sigaranın "sigarayı bırakmak için araç" argümanların bilim dışı olduğunu belirterek "Elektronik sigara, para kazanmak için piyasaya daha cazip bir şekilde sunmaya çalıştığı geleceğin tehlikesidir" dedi.

Gıdanın yüzde 14'ü tüketiciye ulaşmadan ziyan oluyor
Dünyada üretilen yiyeceklerin yaklaşık yüzde 14’ünün daha tüketiciye ulaşmadan çöpe gittiği açıklandı. Raporda çevreyi korumak için gıda israfının önüne geçilmesi gerektiği vurgulanırken yanlış hasat ve harmanlama uygulamaları, altyapı eksiklikleri, salgın hastalıklar ve iklim koşulları gibi faktörlerin küresel anlamda gıda israfını tetiklediği ifade edildi.

'Obezite depresyonu tetikleyebilir'
Dr. Ayşegül Atmaca, obezite ile depresyon arasında ilişki olduğuna işaret ederek, depresyonun obeziteyi, obezitenin depresyonu tetikleyebileceğini söyledi.

Soğuk algınlığı ve gribi karıştırmayın
Soğuk algınlığı ve grip farklı virüslerden kaynaklansa da, genellikle karıştırılıyor. Oysa ikisi birbirinden çok farklı. Öyleyse, bir kişinin grip veya soğuk algınlığı olup olmadığını nasıl anlarız?

Sonbahar renkleri
Bütün Türkiye doğudan batıya, kuzeyden güneye sonbahar renklerine büründü. Neredeyse her şehirde rengarenk sonbahar cümbüşü yaşanıyor. Yeşilden sarıya, sarıdan kırmızıya dönen doğa masal diyarına götürüyor insanları...

2 Yaşa kadar televizyon izlettirilmemeli
Çocuk ailesinde ne görürse onu yapar. 0-2 yaş arası çocuklara televizyon izlettirilmemeli. Bu süreç aile ve arkadaşlarla oyunlarla, aktivitelerle geçirilmelidir.

Aile bağları ruh sağlığına katkı sağlıyor
ABD’de yapılan geniş çaplı bir araştırmanın sonuçlarına göre çocuklukta sıkı ve güçlü tutulan aile bağları, ilerleyen yaşlarda depresyona yakalanma ihtimalini ciddi oranda düşürüyor.

Ekran başından kalkmayan çocuklar otizm belirtisi veriyor
Çocuğunuza anı kurtarmak için verdiğiniz telefon ondan neleri çalıyor? Çocuğunuz hayatın hangi alanlarını kaçırıyor, hiç düşündünüz mü?

Kalp krizinde ilk dakikalar çok önemli
Kalp krizi geçiren hastalar üzerinde yapılan araştırma çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Hastaların önemli bir kısmı ambulans kullanmak yerine kendi imkanları ile hastaneye gidiyor veya getiriliyor. Bu durumda hasta doğru müdahaleyi yapacak hastaneye en kısa sürede ulaşamıyor, müdahale ambulansta başlayamıyor. Hasta hayati önemi olan altın dakikalarını kaybediyor.

M. Es’ad Coşan Hocaefendi yâd ediliyor
İlim, fikir ve gönül önderi Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi doğumlarının 84. yılında, AKRA'da ve İskenderpaşa Camii’nde özel programlarla yâd ediliyor.

İstanbul semalarında göç alarmı!
Yapılan araştırmalara göre sonbahar döneminde göç yolu üzerinde bulunan İstanbul üzerinden 1 milyon leylek geçiyor. İstanbul semalarında leyleklerin göçü nedeniyle pilotlar ile hava trafik kontrolörleri arasında iletişimin sağlandığı frekanslarda kuş sürüleriyle ilgili anonslar eksik olmuyor.

Çocuklarda kalp hastalığı sinsi ilerliyor
Erişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da kalp krizi vakalarının görülebileceğini belirten Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Dr. Selami Süleymanoğlu, bu durumun kalıtsal olabileceğine dikkat çekti.