26 Cemaziyelevvel 1441 | 21 Ocak 2020 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat
Trans yağ yasaklanacak
Kanserden alzaymıra, şeker hastalığından kalp rahatsızlığına kadar pek çok hastalığın temel nedenlerinden biri olarak görülen trans yağlara yasak getirecek tebliğ için çalışma başlatıldı.

'Yarıyıl tatili çocuklara masal anlatmak için fırsat'
Judith Liberman, masalların psikolojimize etkisini anlattı: "Hayal kurmak ve masal anlatmak hepimizi iyileştirir. Masallar, nesiller arasında köprü kurar, aile bağlarını güçlendirir, yaşadığımız bu hız dünyasında hepimize iyi gelir. Ailece güzel hayaller kurun, masal okuyun. Yarıyıl tatili bir fırsat; birbirinize masal anlatın."

Batı’da obezite artıyor
Meclis Obeziteyle Mücadele Komisyonu'nda Nazan Yardım'ın verdiği bilgiler, Türkiye'nin obezite haritasını gözler önüne serdi. Araştırmaya göre 19 yaş üzeri yetişkinlerde obezite toplamda yüzde 34, kadınlarda yüzde 42 ve erkeklerde yüzde 26'yı buluyor.

'Haydi Çocuklar Camiye' kayıtları sürüyor
Server Gençlik ve Spor Kulübü Derneği tarafından yarıyıl tatilinde düzenlenen “Haydi Çocuklar Camiye-3” etkinliğinin kayıtları devam ediyor.

Karne nasıl değerlendirilmeli?
2019-2020 Eğitim-Öğretim yılının ilk yarısı tamamlanırken milyonlarca öğrenci karnelerini aldı. Öğrenciler, 31 Ocak'a kadar tatil yapacak. Uzmanlar bu dönemi en verimli şeklide değerlendirmek için velilere büyük sorumluluklar düştüğünü söyledi.

Spor yapmak demansı önleyebilir
Genellikle 65 yaş üstü kişileri etkileyen ve insan belleğinin sık sık yanılması, yer-yön algısının bozulması, kişilik değişimleri şeklinde kendini gösteren demans’’ hastalığının aynı zamanda gençlerde de görülebildiği ortaya çıktı.

'Çocuğunuzla arkadaş değil anne-baba olun'
Çocuğun gelişiminde tutumun önemli olduğunu söyleyen uzmanlar, 'ona arkadaş gibi yaklaşmak yerine sınır çizilmeli' diyor.

Merdiven altı bebek ürünlerinde kanserojen riski
Kaçak olarak merdiven altı üretilen ve zararlı maddeler barındıran ürünler çocuklarımız için tehlike saçıyor. Kıyafet, oyuncak, bebek ve çocuk ürünleri üzerinde yapılan denetimlerde pek çok kimyasal maddeye rastlanırken, bebek ve çocuk kıyafetlerindeki aksesuarlarda tespit edilen 'nikel' başı çekiyor.

Uzun süreli telefon kulak çınlaması yapabilir
Kulak çınlamaları, genellikle basit bir sağlık sorunu gibi görülse de bazı durumlarda önemli bir hastalığın da habercisi olabiliyor. Kulak çınlaması; cep telefonuyla konuşma süresinin artması, yüksek seste müzik dinleme ve sigara kullanımı ile de ortaya çıkabiliyor.

Nezle ve gribin çaresi evde
Bol sıvı, protein zengini besinler, vitamin deposu taze sebze ve meyveler yine en etkili çözümler. Daha çok sarmısak, soğan, daha fazla bitkisel çay, C ve D vitamini takviyesi, çinko pastili, eyvallah! Peki ya diğer sorunlar için ne yapılacak? Özellikle boğaz ağrıları nasıl azaltılacak? Boğaz ağrılarını azaltıp genzinizi rahatlatabilecek boğazı yakıp kavurmayan ‘ev işi çözümler’ var mı? Var! Neler mi? Buyurun...

Obezite çocukları tehdit ediyor
Çocukluk çağı obezitesi 21. yüzyılın en önemli halk sağlığı sorunları arasında yer alırken, obezite Türkiye genelinde 2 milyona yakın çocuğu tehdit ediyor. Uzmanlara göre, Türkiye’deki çocukların Avrupa’dakilere göre obezleşme hızı, 2 kat fazla.

'Grip için önce aile hekimine gidin'
Üst solunum yolu enfeksiyonlarının mevsimsel artışı geçen yıllara benzer oranda seyrettiği hâlde, acil servise başvurularda artış görüldüğü belirtilerek vatandaşlardan grip için öncelikle aile hekimlerine müracaat etmelerini istendi.

Yürüyüş yapmak en etkili egzersiz
Bağışıklığı güçlendirmenin yolu doğru beslenme, doğru uyku düzeni ve doğru egzersizden geçiyor. Tedbirli giyinerek günde yarım saatlik bir yürüyüş yapmak bile bağışıklık için faydalı oluyor.

Bebeklerde en çok tercih edilen isimler hangileri?
Nüfus ve Vatandaşlık verilerine göre Türkiye'de geçen yıl 605 bin 310 erkek, 575 bin 530 kız bebek doğdu. Dünyaya gelen 1 milyon 180 bin 840 bebekten, erkeklerde en çok "Yusuf", "Eymen","Miraç", kız bebeklerde de en çok "Zeynep","Elif", "Defne" isimleri verildi.

Sigara kullananlar daha fazla ağrı çekiyor
İngiltere'de yapılan araştırma sigaranın vücuda verdiği kalıcı hasarı bir kez daha ortaya koydu. 220 bin kişi arasında yapılan araştırmaya göre, sigara kullananlar daha fazla ağrı çekiyor. Ameliyat sonrası iyileşme süreci de uzuyor.