29 Ramazan 1438 | 24 Haziran 2017 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat
Ramazandan sonra ne olacak?
Prof. Dr. M. Es’ad Coşan (Rh.A.) Hocaefendi’nin İslam Mecmuası’nın Haziran 1987 nüshasında yer alan başyazısını, Ramazan bayramı münasebetiyle istifadenize sunuyoruz."İbadetlerin bir "zâhir"i, yani dış görünüşü, şekli, zarfı, kalıbı, maddesi, merasim yönü, kabuğu vardır"

Tatil için yola çıkacaklar dikkat
Her yıl, okulların kapanması, yaz tatili döneminin başlaması ve bayram tatilleri gibi sebeplerle araçlarıyla uzun mesafe yolculuğa çıkanların sayısı artış gösteriyor.

Bayramda milli park ve tabiat parkları ücretsiz
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ramazan Bayramı'nda milli park ve tabiat parklarına girişlerin ücretsiz olacağını belirterek, faydalanacak vatandaşlarından gerekli hassasiyeti göstermelerini, orman yangınlarına yol açabilecek ihmallerden kaçınmalarını istedi.

Bayramda aşırı şeker tüketimine dikkat!
Ramazan Bayramı’nda en çok karşılaşılan klinik vakaların başında, aşırı şeker tüketimine bağlı hastalıklar geliyor. Başta astım krizi olmak üzere hastanelerin acil servislerine taşınmayı engellemek amacıyla aşırı şeker tüketiminin zararlarına dikkat çekiliyor.

Otizm özel bir diyetle iyileşebilir
Çin Pekin Üniversitesi'nde yapılan bir çalışma otizmli hastaları umutlandırdı. Araştırmacılar, yapmış oldukları incelemeler sonucunda glutensiz bir yaşamın otizm üzerinde olumlu etkiler oluşturduğunu belirledi.

Mahyalar, Ramazan Bayramı'nda da camileri süsleyecek
İstanbul Vakıflar 1. Bölge Müdürü Mürsel Sarı, mahya geleneğinin bu yıl da sürdürüldüğünü belirterek, "Son olarak Sultanahmet Camisi'ne Ramazan Bayramı'nda asılacak 'Bayramınız Mübarek Olsun' mahyasıyla bu yıl ki serüven de bitmiş olacak." dedi.

Hurmanın şaşırtan faydaları
Varlığı sekiz bin senedir bilinen hurma, güçlü bir antioksidan ve hücre yenileyici oluşuyla tam bir kanser bariyeri olarak biliniyor.

Bu gece bin aydan hayırlı Kadir Gecesi
Kadir Gecesi, Ramazan-ı şerîf ayı içinde bulunan ve Kur'ân-ı kerîmde methedilen en kıymetli gecedir, Kur’an-ı Kerim’in ifadesiyle ‘Bin aydan daha hayırlı’ Kadir Gecesi. ‘Tan yeri ağarıncaya kadar esenliğin süreceği gece’yi Peygamberimiz ailesiyle birlikte ibadetle geçirmişti.

Temizlenmeyen klima tehlike saçıyor
Sıcaklarla birlikte artan klima kullanımına dair uzmanlar önemli uyarılarda bulunuyor.

İtikâfta İslam beldelerinin huzuru için dua ediliyor
Ramazanın son günlerinde gizli ve bin aydan hayırlı olan Kadir Gecesinin sevabına erişmek için İstanbul'daki 253 camide itikâfa girenler, Kur'an okuyor, ibadet ediyor ve İslam beldelerinin huzura kavuşması için gece-gündüz dua ediyor.

Orman yangınlarına karşı bilinçli olunmalı
Barajların dolu olduğunu ve bu yaz su sıkıntısı yaşanmayacağını belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, orman yangınlarına yönelik vatandaşlara uyarılarda bulundu.

Kalp krizi nasıl anlaşılır?
Göğüs ağrısının her türlüsü bizi korkutur. Doğrusu da budur. Hafif bir göğüs ağrısı bile ciddi bir kalp krizinin ilk belirtisi olabilir. Kardiyologlar kalple ilişkili göğüs ağrılarını kalbin en değerli dokusunun, kalp kasının ‘feryadı’ olarak kabul ediyor.

Genç İtikâf Grubu, itikâfa davet ediyor
‘Genç İtikaf Grubu’ Ramazan ayının son on gününde Türkiye ve Dünya genelinde 1438 yılı Genç İtikaf programları düzenliyor. ‘Sen değişirsen, dünya değişir’ çağrısıyla sürdürülen program, hicri 29 Ramazan 1438, miladi 24 Haziran 2017 tarihinde tamamlanacak.

Sigaranın verdiği zarar haritalandı
Nobel ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar öncülüğündeki bilim insanları ABD’deki Kuzey Carolina Üniversitesi’nde yaptıkları çalışmayla sigaranın DNA’ya nasıl zarar verdiğini ortaya koyan bir çalışmaya imza attı.

Çocuğunuz tatilde internet bağımlısı olmasın!
Yaz tatilinde çocukların internet kullanımının artabileceğini belirten Psikiyatrist Prof. Ögel ailelere, "Tatil döneminde internet kuralları okul dönemi kadar sıkı olmamalı ama muhakkak internet ve oyun zamanının belirlenmesi ve uygulanması gerekir" uyarısında bulundu.