10 Zilka'de 1445 | 19 Mayıs 2024 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat
Berat Kandilinin Önemi
Şaban ayının yarısı (Berâet gecesi) gelince: gecesini namazla, gündüzünü oruçla geçiriniz. Cenâb-ı Allah o gece güneşin batmasıyla dünya göğüne iner ve şöyle der: Benden af dileyen yok mu; onu affedeyim. Rızık isteyen yok mu; rızık vereyim. Şifaâ dileyen yok mu? şifâ vereyim.' buyrulur.

Cep telefonu kulaklıkla kullanılmalı
Dr. Alper Şener, virüse karşı alınması gereken önlemlerde cep telefonuna dikkat edilmesi gerektiği konusunda uyarıda bulunarak, kablolu ya da bluetooth kulaklıkla kullanılması gerektiğini söyledi.

Evde hijyen tedbirleri
Virüsten korunmak anlamında yapılan bir çok tavsiye var. Sosyal izolasyon anlamında evde kalınan bu günlerde evde de dikkat edilmesi gerekenleri uzmanlar şu şekilde hatırlatıyor:

COVID-19 ile grip arasındaki farklar
Uzmanlar, sık görülen üst solunum yolu hastalıkları olan grip, nezle, alerji ile Kovid-19'da birbirine benzer bulguların söz konusu olabildiğini ancak yüksek ateş, kuru öksürük ve nefes darlığında mutlaka yeni tip virüs değerlendirmesi yapılması gerektiği uyarısında bulundu.

Bu gece Mi'rac Kandili
Mi'rac Kandili, üç ayların ilki olan Recep ayının 26. günü olan 21 Mart 2020 Cumartesi akşamı idrak edilecek.

Bağışıklığı güçlendirecek tavsiyeler
Dr. Murat Topoğlu bağışıklık sistemimizin güçlü olmasına yardımcı olacak şu uyarılarda bulundu:

COVID-19 yüzeylerde ne kadar yaşıyor?
Bir araştırmaya göre COVID-19, bakır yüzeylerde dört saate, plastik ve çelikte iki-üç güne, karton üzerinde de 24 saate kadar yaşıyor.

Miraç Kandili ne zaman idrak edilecek?
Mir'ac Kandili, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (SAS.) semaya yükselişini ifade eden gündür.

Bağışıklık sistemimiz nasıl çalışıyor?
Vücudumuzda öğrenebilme, düşünebilme ve hafızasında saklama kapasitesinde, beyin, bağışıklık olmak üzere iki sistem bulunuyor.

Kayısı bahçeleri bembeyaz
Dünya kuru kayısı ihtiyacının yaklaşık yüzde 85'inin karşılandığı Malatya'da, 8 milyona yakın kayısı ağacı çiçeklerin açması ile kenti beyaza bürüdü.

Virüse karşı çocuklar bilgilendirilmeli
Klinik psikolog Nuran Günana, “Çocuklarla virüs hakkında konuşmaktan çekinmeyin, aksi halde bu durum onların daha fazla kaygılanmasına neden olacak. Onların gerçek ve somut bilgilere ihtiyaçları var. Virüs ile ilgili gerçek olmayan benzetmeler yapılmamalı. Çocuklara karşı dürüst ve açık olunmalı” dedi.

Limonun bağışıklığa katkıları neler?
Taşıdığı C vitamini nedeniyle limonun faydaları saymakla bitmiyor. Özellikle de şu sıralar virüsle mücadele etmek için bünyemizi güçlü tutmak her zamankinden daha da fazla önem taşıyor.

Nargilede virüs tehlikesi!
Akciğer hastalıkları açısından risk oluşturan nargile kullanımı, virüs bulaştırma açısından da büyük risk taşıyor.

Günlük tuz tüketiminin düşürülmesi hedefleniyor
Türkiye'de 10 gram olan kişi başı günlük tuz tüketiminin 5 gramın altına düşürülmesi hedefleniyor.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirin
Bağışıklık sistemi sandığımızdan çok daha kompleks bir yapıya sahiptir. Tam anlamıyla güçlü bir bağışıklık sistemi için önemli birkaç faktör vardır. Dengeli beslenmek, daha az stresli bir yaşam tarzı, düzenli egzersiz ve hijyen koşullarına dikkat etmek.