14 Cemaziyelahir 1440 | 18 Şubat 2019 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat
Telefon bağımlısı için direklere yastık!
Cep telefonu kazalarının önüne geçmek amacıyla İtalya’da ilginç bir uygulama hayata geçirildi. Yaralanmaların önlenmesi için kaldırımlardaki direklere darbe emici yastıklar konuldu.

Epilepsi tedavi edilebilir bir hastalık
Ayakta tedavi başvuruları içinde baş ağrısından sonra en sık ikinci nörolojik hastalıklar arasında epilepsinin bulunduğunu bildiren Nöroloji Uzmanı Şerefnur Öztürk, toplumda yaygın hastalık olmasına karşın, kişilerin bilgi eksikliğinden ve yanlış algılamalarından dolayı hastaların damgalandığına dikkati çekti.

Çocukluk çağı kanserinde erken teşhisin önemi
Dr. İnci Yıldız, çocukluk çağı kanserlerinde tedaviye erken başlandığında büyük oranda başarılı olunduğunu bildirdi.

Haftada 37 milyon kişi radyo dinliyor
30 ilde 12 yaş üstü kişilerle gerçekleştirilen ve 46 milyon 956 bin kişiyi temsil eden radyo dinleyici ölçümleri aralık ayı verilerine göre; bir günde yaklaşık 27 milyon kişi radyo dinlerken, bir hafta için dinleyici sayısı 37 milyona ulaşıyor.

Annelere 'bebek maması' uyarısı
Anne sütünün bebek beslenmesinde ilk sırada olması gerektiğini belirten Çocuk Hastalıkları Uzmanı İlke Mungan Akın, "Mama her zaman ikinci tercih olmalı. Aileler mamaları alırken ise kutuların deforme olmamış olmasına ve paketi açtıklarında kötü bir kokunun gelmemesine dikkat etmeliler" dedi.

Hava soğuk olsa da evi havalandırın
Yeterince havalandırılmayan ortamlar risk oluşturuyor. Uzmanlar, Evlerin her gün havalandırılması ve kapalı ve kalabalık yerlerde uzun süre kalınmamasını tavsiye ediyor.

Çocuklara en çok konulan isimler 'Zeynep' ve 'Yusuf'
Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayımlanan bültene göre, 2018 yılında doğan bebeklere konulan isimler incelendiğinde, önceki yıllarda olduğu gibi kızlarda "Zeynep", erkeklerde de "Yusuf" isminin ilk sırada yer aldığı görüldü.

'Margarin tüketimi depresyonu tetikliyor'
Tıp Fakültesinde bir grup bilim insanı, yaptığı çalışmada, yayık tereyağının "öğrenmeyi olumlu etkilediğini", "margarinin ise "depresyonu tetiklediğini" tespit etti.

Matematik kaygısını önleme önerileri
Uzmanlar, matematik kaygısının nedenlerinin birçoğunun aile, öğretmen ve çevreden kaynakladığını gördüklerini belirtiyorlar.

Tarım ilaçları böcek türlerinini tehdit ediyor
Böceklerin neslinin tükenmesinin eko sistemler üzerinde yıkıcı etkisi olabileceği uyarısında bulunuldu. Araştırma, yerkürede böcek türlerinin üçte birinin tehdit altında olduğunu, sayılarının her yıl yüzde 2,5 oranında azaldığını ortaya koydu.

Grip neden bu kadar yaygın?
Her kış kapımızı çalan soğuk algınlığı ve grip meselesi bu yıl önceki yıllardan daha fazla insanımızın canını yaktı. Aslında sadece bizde değil, dünyanın her ülkesinde özellikle grip önemli bir sorun.

Sosyal medya kullanıcıları 'siber zorbalık' mağduru
İletişim Uzmanı Nurhan Demirel, dünya nüfusunun yüzde 42'sinin sosyal medya kullanıcısı olduğunu belirterek, "Bunların yüzde 20'si her gün siber zorbalığa maruz kalıyor." dedi.

Tehlikeli oyuna karşı ebeveynlere 'zaman dilimi' uyarısı
Sosyal İletişim Uzmanı Levent Eraslan, çocukları beli görevlere ve nihayetinde ölüme dahi sürükleyebilen dijital oyunlarla ilgili olarak ailelere uyarılarda bulundu.

Günde 2 saat TV izleme kanser riski taşıyor!
28 yıldır 90 bin kadının televizyon alışkanlığını inceleyen bilim insanları, günde 2 saat TV izlemenin bağırsak kanseri riskini yüzde 70 artırdığını ortaya koydu.

Son 50 yılda 1 milyon hektar sulak alan kaybedildi
Dünya Sulak Alanlar Günü dolayısıyla yapılan açıklamada iklim değişikliğiyle birlikte dünyada ve Türkiye’de yaşanan kayıplara dikkat çekildi. Son 35 yılda dünya çapında sayıca ikiye katlanan afetlerin yüzde 90’ı suyla ilişkili ve bu afetlerin iklim değişikliği ile birlikte gelecekte daha da artması bekleniyor.