2 Safer 1439 | 22 Ekim 2017 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat
M. Zâhid Kotku Hocaefendi özel programlarla yâd edildi
Gönüller Sultanı Mehmed Zâhid Kotku Hocaefendi, doğumlarının 124. yılında, AKRA'da ve İskenderpaşa Camii’nde özel programla yâd edildi.

Brokolinin bir faydası daha: kalbi koruyor
ABD'nin Penn State Üniversitesi'nde yapılan bir çalışma, günlük brokoli takviyeli bir beslenme alışkanlığının sindirimi kolaylaştırdığını ve kalbi koruduğunu gösterdi.

Hava kirliliğinden etkilenmemek için beslenme de önemli
Hava kirliliği ile mücadelede en güvenilir uzun vadeli çözüm düşük karbon ekonomisine geçişi hızlandırmak ve iklim değişikliğini durdurmak. Peki bu süreçte insanlar sağlıklarını korumak için ne yapabilirler? Yapılan son araştırmalara göre hava kirliliğinin yol açacağı rahatsızlıklardan korumanın tek yolu iyi beslenme.

'Enerji içeceklerinde ölümcül tehlike'
Prof. Dr. Canan Karatay ’ın enerji içeceklerini “zehir” olarak değerlendirmesinin ardından Kardiyoloji Uzmanı Dr. Deniz Şener de, enerji içeceği tüketiminin olması gerekenin çok üzerinde olduğunu belirtti.

Safran hasadı başladı
Karabük’ün Safranbolu ilçesiyle özdeşleşen, boya, yemek, kozmetik, ilaç ve gıda sektörü gibi birçok alanda kullanıldığı için "mucize bitki" olarak adlandırılan safranın hasadı başladı.

Siber korsanların hedefinde cep telefonları var
Akıllı telefonlar siber korsanların hedefi haline geldi. Banka şifrelerinden sosyal medya parolalarına kadar birçok veri, yeni çıkan yöntemlerle kolayca ele geçiriliyor

Yeşil alanlar sağlıklı bir yaşam sağlıyor
Kanada merkezli New Brunswick Üniversitesi araştırmacıları, ağaçlar ve bitkilerle bir arada yaşayan kent sakinlerinin daha sağlıklı yaşadığını belirledi. Yeşil alanların ölüm oranları üzerindeki etkisini araştıran uzmanlar, 11 yıl boyunca ülkenin 30 şehrinde yaşayan 1.3 milyon insanın verilerini inceledi.

'Yöresel ürünlerimiz sofralardan çekiliyor'
BM rakamlarına göre günümüzde 244 milyon kişi uluslararası, 763 milyon kişi ise kendi ülkeleri içerisinde yaşadığı toprakları terk ederek kırsaldan kentlere göç etti.

Kanser ilaçlarının yarısı işe yaramıyor
İngiliz bilim insanları, Avrupa Birliği ülkelerinde satışı onaylayan yeni kanser ilaçlarının yarısının tedavide iyileşme sağlayamadığını kaydetti.

İnternete erişim iki yaşına kadar düştü
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nca yedi bakanlıktan uzmanların katılımıyla düzenlenen çocuklara yönelik koruyucu ve önleyici politikaların ele alındığı çalıştayın sonuç raporunda "İnternete erişim iki yaşa düşmüştür...

5. Türkiye Genç Erkekler Bilek Güreşi yarışması başlıyor
Zinde Gençlik, Spor ve İzcilik Kulübü ile Türkiye Vücut Geliştirme ve Bilek Güreşi Federasyonu, 9 - 10 Aralık 2017 tarihlerinde Ankara’da Türkiye Kulüplerarası Genç Erkekler Bilek Güreşi Yarışması'nın 5.sini düzenliyor.

Uzun süreli oturmak pıhtılaşmadan ölüme sebep oluyor
Tromboz, dünyada yılda 3 milyon, ülkemizde ise 30 bin kişinin hayatına mal oluyor. Sorun, en çok da ofis çalışanlarını, bilgisayar başında uzun süre kalanları ve uzun süreli uçak ve otobüs yolculuğu yapanları tehdit ediyor. Özellikle de bilgisayar oyunlarının sihrine kapılıp, koltuğa çakılanlarda ölüm oranı çok yüksek.

'Çin işi sarımsak faydasız'
Dr. Yavuz Dizdar, kişisel internet sayfasında kaleme aldığı “Sarımsak neden bu kadar faydalıdır?” başlıklı yazıda Kastamonu Taşköprü’de yetişen sarımsak ile Çin’den ithal edilen sarımsak türlerini karşılaştırdı.

İklim değişikliği tehditi
Miami’den Porto Rico’ya, Barbuda’dan Havana’ya bu yıl yaşanan kasırgaların Latin Amerika ve Karayipler’de oluşturduğu tahribat iklim değişikliğinin etkilerinin sınır tanımadığını hatırlattı.

Obez çocuklarda artış endişesi
Yapılan yeni araştırma, son 40 yılda çocuk ve gençlerde obezitenin 10 kat arttığını ortaya koydu. 1975 yılından bu yana tüm dünyadaki obezite trendleri incelendi. Buna göre, dünya genelinde 124 milyon kız ve erkek çocuğunun fazla kilosu bulunuyor.