14 Rebi'ül-ahir 1441 | 11 Aralık 2019 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat
Neden yorgun hissederiz?
Araştırmalar, yorgun hissetmenizin altında yatan birçok sebep olabileceğini söylüyor. Strese maruz kalmak, uykusuzluk, yoğun çalışma hayatı, motivasyon kaybı, yetersiz ve dengesiz beslenme gibi faktörler, bireylerin yaşam kalitesini etkiliyor.

Obezitenin sağlığa tehdidi artıyor
Dr. Uğur Deveci, yanlış beslenme ve hareketsizliğin tetiklediği obezitenin kanser, kalp ve şeker başta olmak üzere pek çok hastalığa neden olduğunu vurguladı.

Siyez buğdayının modern buğdaydan farklılıkları
12 bin yıllık bir geçmişe sahip olan siyez, buğdayın az bilinen atasıdır. Bugün, buğdayın genetik yapısı büyük oranda değişmiş ve kromozom sayısı artmış olsa da siyez buğdayı kendi orijinal genetik yapısını halen korumaktadır.

Kenya’da kelebek ihracatı
Kenya’nın doğusundaki ormanlarda bir zamanlar ağaçları keserek geçimini sağlayan yerli halk, bugün yetiştirdikleri kelebekleri satarak Türkiye ve İngiltere’ye ihracat yapıyor.

Evde enerji tasarrufu nasıl yapılır?
Bazı küçük ayrıntılara dikkat ederek elektrik enerjisi tüketimini azaltmak mümkün. İşte o yöntemler...

Kirletilmiş toprakta yetişen besinler can kaybına sebep
Dünyada toprak kirliliği ve dejenerasyonu sebebiyle kirlenmiş ve bozulmuş gıdaların tüketilmesi, her yıl yüz binlerce kişinin hayatını kaybetmesine sebep oluyor.

Akıllı TV kullanıcıları dikkat!
Akıllı televizyonların kullanıcılar için tehdit teşkil edebileceğine dair uyarılara bir yenisi daha eklendi. Televizyonların mikrofon ya da kamerasına erişen hacker’ların, daha sonra bu evlere hırsızlık için girebileceği uyarısında bulunuldu.

Bingöl'de 4 bin 500 yıllık buğday bulundu!
Bingöl'de yapımı süren Kalehan 2 Barajı nedeniyle sular altında kalacak alanda yürütülen kurtarma kazısında bulunan buğday tanelerinin, yapılan incelemede 4 bin 500 yıllık olduğu belirlendi.

Çocuklar hareketsiz yaşıyor
Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre dünya çapında her beş çocuktan dördünün günlük fiziksel aktivitesi yetersiz. Ülkelere göre durum şöyle...

Ana caddedeki hava kirliliği akciğeri etkiliyor
İngiltere’de yapılan araştırmada, ana caddelerdeki hava kirliliğinin çocuklarda akciğer gelişimine yüzde 14’e varan oranda ket vurduğu tespit edildi.

Uyku süresi dinç olmayı nasıl etkiler?
Bazılarımız uykuyu her ne kadar zaman kaybı olarak görse de, fiziksel ve ruhsal sağlığımız için iyi bir uyku son derece önemli. Peki ya uykuyla sorunumuz varsa...

'Ofis tipi karaciğer yağlanması' uyarısı
Dr. Temel Yılmaz, ofis çalışanlarında karaciğer yağlanma riskinin oldukça yüksek olduğunu belirterek, akıllı ofislerdeki oksijensiz ortamın hastalık riski oluşturduğu uyarısında bulundu.

Zerdeçal kansere karşı etkili
Zerdeçal kanserlerin her türlüsünde etkili bir baharat. Ama söz konusu kalın bağırsak kanseri olduğunda faydası adeta zirve yapıyor.

Çocukları 'babaanne usulü' besleyin
Uzmanlar, çocukları diyabetten korumak için genellikle ev yapımı yiyeceklerin tüketildiği "babaanne usulü" ile beslemesi gerektiğini söylüyor.

Çocuklarda diş temizliği
Uzmanlar, çocukların diş temizliğine ilk süt dişinin çıkmasıyla başlanılması, çürük oluşumunun engellenmesi için fırçalamadan sonra yemek yedirilmemesi, süt ya da şurup formunda ilaç içirilmemesi konusunda ebeveynleri uyarıyor.