23 Zilhicce 1440 | 24 Ağustos 2019 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat
Sosyal medya hesabınızı dikkatli kullanın
Siber Güvenlik Uzmanı Ahmet Naci Ünal, dolandırıcıların, mağdurların sosyal medya hesaplarını takip ettiğini bu nedenle de hesapların gizli kullanılması gerektiğini vurguladı.

Hollanda'da dünyanın en büyük bisiklet parkı açıldı
Hollanda'nın Utrecht kentinde, 12 bin 500 bisiklet kapasiteli bisiklet parkı açıldı. Utrecht Tren Garı'nın yanındaki İstasyon Meydanı'nın altında bulunan "İstasyon Meydanı Bisiklet Parkı", 12 bin 500 bisiklet kapasitesi ile dünyanın en büyük bisiklet parkı unvanına sahip oldu.

Zirai ilaçlar arı ölümlerine neden oluyor
İçeriğinde neonikotinoit ve fipronil gibi maddeler bulunan zirai ilaçlar arıların ölmesine neden oluyor. Bu maddeler arılara verdiği zarar nedeniyle nisan ayında Avrupa Birliği (AB) tarafından yasaklandı ancak Brezilya, zirai ilaçlarla ilgili yasakları kaldırdı.

Çocuklarda geniz eti büyümesi önemsenmeli
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi uzmanı Op.Dr. Elvin Alaskarov, "Geniz eti boyutu büyüdükçe veya sık enfekte olması beraberinde ciddi sorunlara neden oluyor. Genellikle 2-8 yaş arasındaki çocukları etkiliyor." dedi.

Gizli şeker önlenebilir bir rahatsızlık
Endokrinoloji Uzmanı Dr. Hasan Aydın, diyabet (şeker) hastalığının başlangıcı kabul edilen pre-diyabetin (gizli şeker) önlenebilir olduğunu söyleyerek, "Türkiye'de gizli şekerin görülme sıklığı yüzde 36 ve her 3 kişiden 1'i hasta" dedi. Aydın, hastalığa karşı mutlaka önlem alınması gerektiği konusunda uyardı.

'Artık bir aylık yağış 2 saatte düşebiliyor'
İklim değişikliğine bağlı olarak değişen yağış rejimi nedeniyle son zamanlarda sık sık meydana gelen sel olaylarının en çok denize kıyısı olan illerde görülebileceği belirtildi.

Şişmanlık beyni yaşlandırıyor
Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Kayıhan Engin, sağlıklı kiloyu koruma ya da aşırı kilolardan kurtulmanın beynin erken yaşlanmasını önlediğini söyledi.

Fazla sosyal medya çocukları fevrileştiriyor!
Kanada’daki bir çocuk hastanesinde yapılan araştırmaya göre sosyal medyanın gereğinden fazla kullanımı çocukların kötü kararlar vermelerine, yeme bozukluklarının baş göstermesine, hatta madde kullanmayı deneme ihtimalinin bile artmasına neden oluyor.

Açıkta satılan baharat ve kuruyemişlere dikkat!
Gıda Güvenliği konusunda açıklama yapan Samim Saner, fiyatların artmasıyla açıkta satılan bakliyat, kuruyemiş ve baharatlara yönelen tüketicileri uyararak, "Tavsiye edilen tüketim tarihini bilemediğiniz bu ürün gruplarındaki başta aflatoksin olmak üzere küf toksinleri riski; karaciğer kanserinin en büyük tetikleyicilerinden...

Fast-food’a yakın oturanlarda da kalp riski!
Avustralya ve Yeni Zelanda'da yapılan bir çalışma, fast-food restoranlarının bulunduğu bölgelerde kalp krizinin daha çok yaşandığını ortaya koydu.

Yoğurt mayalarken dikkat!
Bağışıklık sistemini güçlendirmesinden sindirimi kolaylaştırmasına dek birçok faydası bulunan yoğurt, besin değeri açısından oldukça zengin bir besin.

Güneş yanığında ilk adım korunmak
Güneş yanıklarının en iyi tedavisinin bütün yaralanmalarda olduğu gibi korunmak olduğunu ifade eden Genel Cerrahi Uzmanı Ahmet Çınar Yastı, bu konuda da dermatoloji uzmanlarının uyarılarının dikkate alınması gerektiğini söyledi.

Araç kullanırken telefonla ilgilenmenin tehlikeleri
Sürüş sırasında cep telefonu kullanmak, dikkat dağınıklığına ve kazalara davetiye çıkarıyor. Uzmanlar, sosyal medya ve mesajlaşma uygulamalarının sürüş sırasında kullanılmaması konusunda uyarıyor.

Kurban kesimi sonrası etlerin muhafazası nasıl olmalı?
Kurban Bayramı birlik, beraberlik ve paylaşım için özel günlerdir. Kurban vesilesi ile et tüketme imkanı bulamayanlar bu paylaşımdan nasipdar olurlar. Bu sebeple kurban, toplumsal birliktelik için oldukça önemli bir ibadettir. Peki kurbanı kestikten sonra dikkat etmemiz gerekenler nedir?

Böbrek hastalarına bayramda et tüketimi uyarısı
Nefroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Hadim Akoğlu, Kurban Bayramı'nda aşırı et tüketiminin özellikle kronik böbrek ve hemodiyaliz hastaları için riskli olabileceği uyarısında bulundu.