27 Şevval 1438 | 21 Temmuz 2017 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat
Enerji içecekleri ölüme götürebilir
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde enerji içeceklerinin 18 yaşından küçüklere satışına yasaklama getirdi. Söz konusu ürünler bundan sonra spor tesisleri, okul kantinleri ve hastanelerde satılamayacağı gibi, reklamı da yapılamayacak.

Sel sonrası bulaşıcı hastalıklara dikkat!
İstanbul’u önceki gün etkisi altına alan sağanak yağışla birlikte çok sayıda ev ve iş yeri sular altında kaldı. Yağmur nedeniyle kanalizasyonların taşarak sel sularına karışması virütik hastalıklara yönelik tehlikeyi artırdı.

Aşırı stres beyne zararlı
Araştırmalar, hayatımız boyunca yaşadığımız stresli durumların uzun vadede Alzheimer’a yol açtığını ortaya çıkardı. Özellikle çocuklukta yaşanan kayıplar, beynin erken yaşlanmasına sebep oluyor.

Klasik eğitim metodları bugünün öğrencisine nasıl etki edebilir?
Son 20 yıldaki teknolojik gelişmeler aldı başını gidiyor. Nereden baksanız, son 5 bin yıllık gelişmeleri gölgede bıraktı. Akıllı mobil telefonlar adeta vücudumuzun yeni ve en önemli organlarından biri haline geldi. Pek çoğumuz, özellikle de gençler, onsuz yaşayamaz hale geldiler.

İnternetten hastalık bulan hastalık hastaları!
Kalp ve damar hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Murat Aksoy, çoğu hastanın Google’a başvurarak ve kendi tanısını koyarak geldiğini söylüyor: “O kadar inanıyorlar ki, belirtilerin yavaş yavaş geliştiğini düşünüyorlar.”

İstanbul'da şiddetli yağış ve sel
İstanbul genelinde etkili olan sağanak, kentte hayatı olumsuz etkiledi.Sabah saatlerinde etkili olan gök gürültülü şiddetli yağış nedeniyle yollarda su birikintileri oluşurken, sürücüler zor anlar yaşadı.

Yağış bekleniyor sıcaklıklar düşebilir
Meteoroloji Genel Müdürlüğünce, Türkiye'nin kuzeybatı kesimlerinin pazartesi gününden başlayarak serin ve yağışlı havanın etkisi altına girmesinin beklendiği bildirildi.

Gözlerdeki kızarıklık tehlike habercisi
Göz iltihabı kızarıklık, şişlik ve kaşıntı gibi rahatsızlıkların yanı sıra uzun dönemde kalıcı görme problemlerine yol açabiliyor.

Sıcaktan uyuyamıyorsanız bu önerilere dikkat!
Prof. Dr. Mehmet Karadağ, 'Sıcak hava dalgası hem sıcaklığı hem de nemi artırdığı için birçok hastalığı tetiklediği gibi uyku bozukluklarına da yol açıyor' dedi.

Mevsimsel hastalıklara dikkat
Kış mevsimi hastalık mevsimidir. Yaz ile birlikte hastalıklar da gider,’ kanısındaysanız yanılıyorsunuz. Zira yaz mevsimi ile birlikte birçok sıcak mevsim enfeksiyonları da kapımızı çalmaya başlıyor.

656. Tarihi Kırkpınar Güreşleri başladı
Kırkpınar'da 656'ıncı randevu minik pehlivanlarla başladı. Sarayiçi'nde üç gün sürecek güreşlerde, 62'si altın kemer için olmak üzere yaklaşık 2 bin pehlivan er meydanına çıkacak.

Açlığınızın nedeni duygularınız olabilir
Psikolog Meriç Mavi, yemek yeme alışkanlığının oluşmasında, yaşam tarzından yetişme şekline, yaşanılan bölgeden çalışılan işe kadar pek çok etkenin rol oynadığını belirtti.

'Sıcak havada sokak hayvanlarını unutmayın'
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, ülke genelinde sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyrettiğini belirterek, vatandaşlara orman yangınları ve sokak hayvanlarına karşı duyarlı olmaları çağrısında bulundu.

Akıllı telefonlardan ülkelerin yürüyüş rakamları
111 ülkede 700 bin insan üzerinde yapılan ‘teknolojik’ araştırmaya göre dünyada en çok Hong Konglular yürüyor. Türkiye ise ortalamanın biraz üzerinde.

İstanbul kadar buzul koptu
Devasa boyutlarda büyüyen çatlak, sonunda koptu. Güney Kutbu ile Atlas Okyanusu arasındaki en büyük buz sahanlığı Larsen C'deki çatlağın ana kütleden kopmasıyla, şimdiye kadar görülmeyen büyüklükteki buz dağlarından biri ortaya çıktı.