29 Ramazan 1438 | 24 Haziran 2017 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi
Helal pazarın vitrini Türkiye oldu
Gıdadan finansa, tekstilden ilaç ve kozmetik sanayisine kadar büyük bir sektörü kapsayan ve 3 trilyon doları bulan dünya helal pazarının vitrini Türkiye oldu.

En hızlı büyüme %12 ile yenilenebilir enerjide!
Küresel enerji talebi geçtiğimiz yıl sadece yüzde 1 artarken, yenilenebilir enerji yüzde 12’lik artış ile tüm enerji kaynakları arasında en hızlı büyümeyi kaydetti.

Bayram kampanyası diye yapılan yalancı indirimlere dikkat!
Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, tüketicileri, Ramazan Bayramı öncesinde ''bayram kampanyası'' adı altına yapılan ''yalancı'' indirimlere dikkat etmeleri konusunda uyardı.

Hububat üretiminde yüzde 8’lik artış bekleniyor
Türkiye genelinde bu yıl yağış dağılımlarının iyi olmasından dolayı hububat rekoltesinin geçen senenin yüzde 8 üzerinde olmasının beklendiği bildirildi.

Gereksiz görüntülemede Türkiye zirvede!
Türk Radyoloji Derneği, Türkiye’de gereksiz görüntüleme tetkiklerinin kalite sorunları ortaya çıkardığını ve sağlık harcamalarını yukarı çektiğini açıkladı. OECD ortalamasında 1000 kişi başına 57 MR çekilirken, Türkiye’nin 133 ile bu alanda dünya lideri olduğu belirtildi.

Kayıt dışılığın zararı 60 milyar lira
Son yıllarda kayıt dışılık ile mücadelenin ivme kaybettiğini söyleyen Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, yüzde 32 olan kayıt dışılık oranının devlete uğrattığı kaybın yıllık 60 milyar lira olduğunu vurguladı. Müezzinoğlu, sıkı takibe başlayacaklarını duyurdu.

30 bin işyeri hekimine ihtiyaç var
1 Temmuz’dan itibaren 50’den az çalışanı olan az tehlikeli sınıftaki işyerleri için iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi istihdam etme zorunluluğunun 2020 yılına kadar ertelenmesinin iş yeri hekimi açığından kaynaklandığı ortaya çıktı.

'Yapılandırma için son günü beklemeyin'
Maliye Bakanı Naci Ağbal, kamuya olan borçları yapılandıran kanun için başvuruların haziran sonunda biteceğini belirterek, vatandaşlara başvuruları son güne bırakmamaları çağrısında bulundu.

İşe iadede arabuluculuk
TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edilen İş Mahkemeleri Kanun Tasarısı’na göre iş sözleşmesi feshedilen bir işçi fesih bildiriminin tebliği tarihinden itibaren 1 ay içinde işe iade talebiyle arabulucuya başvuracak.

OSB'lere harç ve vergi muafiyeti sağlanacak
Yatırım ortamının iyileştirilmesi, yerli ve yabancı yatırımcılar için yeni sanayi alanları oluşturulması, mevcut sanayi alanlarının genişletilerek, sanayi işletmelerinin elektrik tüketiminden alınan payın kaldırılması ile özel endüstri bölgeleri kurulmasına ilişkin düzenlemeler içeren Üretim Reform Paketi Meclis’te kabul edildi.

BTK'dan 'katma değerli servis' mağduriyetine fren
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunca, tüketicilerin internette gezinirken istek dışı abone olduğu "katma değerli servisler"le ilgili mağduriyetleri önlemek amacıyla onay zorunluluğu getirildi. Konuya ilişkin karar 30 Haziran'dan itibaren uygulanacak.

4 bin lira maaşla çoban bulunamıyor
Nüfusunun yüzde 80’inin tarım ve hayvancılıktan geçimini sağladığı Aksaray’da hayvancılığın en önemli enstrümanı olan çoban sıkıntısı yaşanıyor. Asgari ücretin 3 katı maaş verilen meslekte eleman sıkıntısı yaşanırken, üreticiler çalıştıracak çoban bulamıyor.

‘Şifalı bitki’ hilekarlarına 8.7 milyon lira ceza
Sağlık Bakanlığı, gerek televizyon gerekse internet siteleri aracılığıyla tüketiciyi 'şifalı bitki' ve 'bitkisel tedavi' adı altında kandıran sağlık şarlatanlarına göz açtırmadı.

'26 yılda 4 milyon hektar tarım arazisi kayboldu'
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tarım arazilerinin geri dönüşü olmayan bir şekilde elden çıktığına dikkati çekerek, “26 yılda 4,1 milyon hektar tarım arazisinin kaybının hesabını torunlarımıza veremeyiz” dedi.

‘Siyez buğdayı Türkiye’ye yeter’
Muğla’nın Marmaris ilçesinde kiraladığı arazide 4 yıl önce organik tarıma başlayan mikrobiyoloji uzmanı Metin Öztürk, arkeolojik kazılarda çıkarılan küpte bulunan 7 bin yıllık Siyez buğdayı tohumunun birkaç tanesinden üretim yapmaya başladı.