14 Cemaziyelahir 1440 | 18 Şubat 2019 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi
Buğday ekim alanları azalıyor
Hububatta 2018 üretim yılını değerlendiren Ulusal Hububat Konseyi, bundan 10-12 yıl önce 9 milyon hektar olan buğday ekim alanının 7.2 milyon hektara düşmesinin üretimin sürdürülebilirliği ve arz güvenliği açısından riskler oluşturduğuna dikkat çekti.

Uçakta cep telefonunu kapatmayana 2124 TL ceza
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından verilen idari para cezalarına zam yapıldı. Buna göre, uçakta cep telefonunu kapatmayanlar 2 bin 124 TL, izinsiz drone uçuranlar da 8 bin 498 TL ceza ödeyecek.

Dünyada et ve bakliyat üzerine beslenme dağılımı
Son yarım yüz yılda küresel et tüketimi nüfus artışına bağlı biçimde hızla arttı. 1960’larda 3 milyar civarında olan nüfus artışı bugün 7.6 milyara dayanmış durumda. Artan nüfus ve azalan kaynaklar, insanoğlunu beslenme konusunda da yeni arayışlara itti.

Bor gübresi geliştirildi
Türk mühendisler 3 farklı bor gübresi geliştirdi. Geliştirilen gübre ilk olarak şeker pancarı, ayçiçeği, soya, kanola, çay ve pamuk yetiştiriciliğinde kullanılacak. İlerleyen dönemde gübrenin sebze ve meyve üretiminde de kullanılmasına başlanacak.

İhracat artışı sürüyor
Türkiye'nin ihracatı geçen yıl 168 milyar doları aşarken, bu satışların yaklaşık yüzde 50'si 10 ülkeye gerçekleştirildi. Belirlenemeyen ülke ve bölgelere yapılan ihracatın değeri 7,9 milyon dolar, serbest bölgelere yapılan ihracatın değeri 2,2 milyar dolar olarak kayıtlara geçti.

Tanzim satışı markete yansıdı
Gıda fiyatlarından yaşanan aşırı yükselişin ardından tanzim satışları İstanbul ve Ankara’da başladı.

Malulen emeklilikte iki düzenleme
SGK’nın çıkardığı yönetmelikte, demans, Alzheimer, epilepsi (sara) gibi nörolojik hastalıklar ayrıntılı bir şekilde düzenlendi.

Rüzgar enerjisi yatırımları arttı
2018 yılı 'Rüzgar Enerjisi İstatistik Raporu'na göre, Türkiye'nin rüzgar enerjisi kurulu gücü geçen yıl 497 megavat arttı. Böylece rüzgar sektöründe kurulu güç, geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 7,2'lik artışla toplam 7 bin 369 megavata ulaştı.

Plansız üretim ve tüketimin sonucu, gıda israfı...
Dünya gündeminde ilk sıralara yerleşen konulardan biri de gıda israfı. Milyonlarca insan açlıkla mücadele ederken gıda israfı da her geçen gün artıyor.

Yağ, bal ve yumuta bağımsız kurulca açıklanacak
Sektör temsilcilerinin yaptığı toplantıda yağ, bal ve ekmeğin yanında yumurta konusunda ‘gezen tavuk, organik tavuk ve endüstriyel tavuk’ kavramlarının vatandaşta kafa karışıklığına sebep olduğuna dikkat çekildi.

Rusya ile vizeler kısmen kalktı
Rusya, gri ve yeşil pasaport sahipleri ile transit TIR geçişi yapacak şoförlere vize uygulamayacak. Kararnameye göre, gri hizmet pasaportu sahipleri'nin yanı sıra yeşil pasaportu olanlar da ülkeye vizesiz olarak seyahat edebilecek.

Nişasta bazlı şeker kotası düşürüldü
Yiyecek ve içeceklerde sakkaroz (sükroz) yani sofra şekerinden sonra ikinci büyük kullanım payına sahip tatlandırıcı türü olan nişasta bazlı şekere (NBŞ) yeni kota getirildi.

Mardin’de arıtma çamur, gübre ve yakıta dönüştürülüyor
Yeşilli ve Kızıltepe ilçelerinde kurulan Mardin Atık Su Arıtma Tesisi, ekonomi ve tarımın yanı sıra çevresel faktörlere katkı sağlıyor. Mardin de atık su arıtma tesislerinde elde edilen çamurdan gübre ve yakıt üretimi yapılıyor.

'Yaşlanan nüfus sağlık harcamalarını artıracak'
Yayınlanan bir rapora göre 2018-2022 yılları arasında küresel sağlık harcamaları yıllık bazda yüzde 5.4 oranında artabilir.

Esnaf için vergi dönemi
Bu yılın vergileme dönemi küçük esnafla başlıyor. Manav, kuaför, kasap, marangoz gibi küçük esnaf şubat ayında geçen yılın kazancını beyan edecek.