4 Şevval 1445 | 13 Nisan 2024 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi
Evden çalışmada siber güvenliğe dikkat!
Türkiye’de evden çalışma kararı alan firma sayısı artınca gözler siber güvenliğe çevrildi. Kurum verilerine uzaktan bilgisayar ve telefonlarla erişilmesi pek çok riski de beraberinde getiriyor. Uzaktan çalışırken hacker’lara şirket bilgilerini kaptırmamak için dikkat edilmesi gerekenler var.

Marketler ve toplu taşımada yeni çalışma düzeni
Marketlerin çalışma saatleri ve alışveriş yapan müşteri sayısına ilişkin genelge uyarınca, açılış saatlerinde düzenlemeye gidildi.

Kısa Çalışma Ödeneği’ne başvurular başladı
Kısa Çalışma Ödeneği’ne başvuruların genel olarak bütün sektörlere açılmasının ardından başvurular dün itibarıyla başladı.

Raporlu ilaçların tarihleri uzatıldı
Kronik hastalık nedeniyle kullanılan raporlu ilaçların ve sürekli kullanım gerektiren ilaçların rapor tarihlerinin bitmesi durumunda, haziran 2020 sonuna kadar aynı raporların geçerli olacağı duyuruldu.

Tıbbi ve aromatik bitkilerden ekonomiye katkı
Gıda, sağlık ve kozmetik alanlarında kullanılan defne, maviyemiş, kekik, keçiboynuzu, biberiye, kestane ve adaçayı gibi tıbbi ve aromatik bitkilerin ihracatı ekonomiye katkı sağlıyor. Bu ürünlerin dış satımından geçen yıl 160 milyon dolar elde edildi.

Kısa çalışma ödeneği gündemde
Ekonomik İstikrar Kalkanı paketi kapsamında kısa çalışma ödeneği devreye alınacak. Bundan faydalanmak için gereken süreçler kolaylaştırılacak ve hızlandırılacak. Böylece faaliyetine ara veren işyerlerindeki işçilere geçici bir gelir desteği verilecek ve işverenlerin de maliyetleri azaltılmış olacak ve istihdam korunabilecek.

Temizlik yaparken israfa dikkat
Virüsten sakınmak, hijyen sağlamak için ellerin sürekli yıkanması ve bu işlemin en az 20 saniye botunca yapılması gerektiği vurgulanırken bu esnada harcanan ve açık bırakılan suyun israfına dikkat çekildi.

Evden çalışma yaygınlaştı
Dünyayı etkisi altına virüsün Türkiye’de de ortaya çıkmasıyla birlikte virüsten korunmak için alınan tedbirlerin dozu arttı. Binlerce kişiye istihdam sağlayan şirketler evden çalışma düzenine geçmeye başladı.

'Geri dönüşüm evde başlar'
Son yıllarda dünyanın doğal kaynak olarak kabul ettiği geri dönüşüm, çöpte bekleyen büyük potansiyel olarak tanımlanıyor.

Satılan konut sayısı arttı
Türkiye genelinde şubatta 118 bin 753 konut satışı gerçekleştirildi. Şubatta satılan konut sayısı geçen aya göre yüzde 4,52, geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 51,4 arttı.

Güvensiz ürüne karşı koruma
"Yeni Ürün Güvenliği Kanunu ile güvensiz ürünün esas sorumlusuna ulaşmak amacıyla 'izlenebilirlik mekanizması' getirildi. Bundan böyle tedarik zincirinin her aşamasında, ürünün üreticiden tüketiciye geçen süreçte kaydı tutulacak."

Trakya'da doğalgaz bulundu
Geçtiğimiz günlerde Tekirdağ'da yapılan çalışmalar sonucu yaklaşık 200 milyon metreküplük bir doğalgaz rezervinin bulunduğu açıklandı.

Hububatta bereketli sezon ümidi
Türkiye'nin önemli tahıl üretim alanlarından Şanlıurfa’da, hububat üreticileri sezonun verimli geçmesini umut ediyor.

Virüse karşı alınan ticari tedbirler
Bilim Kurulu'nda her türlü ihtimale karşı hazırlı olunacağına ilişkin stratejiler paylaşıldı. Salgına karşı her alanda uygulanacak önlem paketindeki bazı önemli başlıklar şöyle:

Hileli gıda üretene cezalar arttı
Tarım ve Orman Bakanlığınca geçen yılki 1 milyon 215 bin 996 gıda denetiminde 16 bin 428 adet idari para cezası verilirken, savcılıklara suç duyurusunda bulunulan işletme sayısı 174 oldu.