23 Zilhicce 1440 | 24 Ağustos 2019 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi
Okula dönüş alışverişi
2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı'nın başlamasına birkaç hafta kala marketlerden teknoloji mağazalarına ve e-ticaret sitelerine kadar perakende sektörü okula dönüş alışverişleriyle canlanacak.

Yabancıya konut satışında artış
Türkiye genelinde temmuz ayında 102 bin 236 konut satışı gerçekleştirildi. Temmuzda satılan konut sayısı bir önceki aya göre yüzde 66.7 artış, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17.5 düşüş gösterdi.

Türk mermeri fuarlarla yayılıyor
Dünyanın en önemli doğal taş ihracatçılarından biri olan Türkiye, 2 milyar dolarlık ticaret hacmini genişletmek için bu yıl 54. kez kapılarını açacak olan olan Marmomac Fuarı’na katılım sağlayacak.

Barajlardan milyarlık su ürünü elde edildi
Baraj ve göletlerde bir yılda gerçekleştirilen su ürünleri üretiminin ekonomik değeri 1 milyar liraya yaklaştı.

Balıkçılar yeni sezona hazırlanıyor
Denizlerde av yasağının bitmesine kısa bir süre kala balıkçılar, limanlarda demirledikleri teknelerinde ağlarının bakımına hız verdi. Ağ ve tekne bakımlarını sürdüren balıkçılar, bereketli bir av dönemi geçirmeyi ümit ediyor.

Altın yükselirken sahte ürünlere dikkat
Altın fiyatları son 6 yılın zirvesine ulaştı. Altının gram fiyatı geçen hafta yüzde 2.57 artarak 271 lirayı geçerken, Cumhuriyet altının fiyatı bin 810 liraya ulaştı. Altın fiyatlarında sene başından bu yana yüzde 24 artış yaşanırken, uzmanlar piyasada sahte altın vakalarına da daha sık rastlanmaya başlandığı uyarısını yaptı.

Fındıkta bereketli bir sezon bekleniyor
Fındık üreticisi 2019 ürününü toplamak için bahçeye girdi. TMO’nun 15.50-17 lira bandında belirlediği fiyat, piyasayı da yukarı çekti. Üretici, bu sezon yüksek rekolteden yüksek kazanç bekliyor.

Türkiye yenilenebilir kaynaklarda öne çıkıyor
Türkiye son yıllarda enerjide dışa bağımlılığı azaltmak ve bu yolla yurtdışına ödenen parayı içerde tutmak için yenilenebilir enerji projelerine büyük önem veriyor. Hem güneş enerjisinde hem de rüzgarda potansiyelinin tamamını kullanmak için stratejik adımlar atan Türkiye, sahip olduğu pazar avantajı ve güçlü potansiyeliyle rakiplerinin önüne geçiyor.

Bursa'da koza hasadı başladı
Bursa’da yaş koza hasadı başladı. Hedef koza üretimini artırıp, dokumada da yeniden söz sahibi olmak. Bursa’nın geleneksel değerlerinden olan ve tekstil sektörünün oluşmasında mihenk taşı kabul edilen koza üreticiliği Bursa’da yeniden canlandırılıyor.

Endonezya Türkiye ticaret hacmini arttırma hedefi
Endonezya'nın Ankara Büyükelçisi İkbal, "Ülkem 275 milyon, Türkiye ise 80 milyon nüfusa sahip. Ülkelerimizin toplam nüfusu 300 milyonun üzerinde olmasına rağmen ticaret hacmimiz sadece 1,6 milyar dolar seviyesinde...

Lavanta üretiminde artış
Türkiye’de özellikle son yıllarda üretimi artan lavanta, kozmetikten temizlik sektörüne, sağlıktan sanayiye kadar geniş bir alanda kullanılıyor. Lavantanın dönüme verimi çiçek olarak 150 ile 400 kilogram arasında gerçekleşirken, yağ verimi çiçek veriminin yüzde 2 ile yüzde 5’i arasında değişiyor.

Sosyal medya paylaşımı iş akdini etkiler
Sosyal medya kullanımda çalışanın şirket aleyhine doğurabileceği başlıca risk, şirketin gizli bilgilerini ortaya çıkarması ve güvenlik ihlali.

Gençlerin yetkinlik kataloğu çıkartılacak
Türkiye İş Kurumu, Türkiye'nin 'mesleki beceri envanterini' çıkarmak için çalışma yapıyor. Nüfusun yüzde 15.8'ini oluşturan 15-24 yaş arası 12 milyondan fazla gencin kişisel yetenekleri, nitelikleri, öğrenim durumları, kariyer planlarını içeren yetenek katalogları oluşturulacak.

Yerli tohum üretiminde artış
Türkiye'nin yerli tohum üretimi, büyük ölçüde arttı. 2009 yılında 227 bin 852 ton yerli tohumun üretildiği Türkiye'de bu rakam geçen yıl 1 milyon 59 bin tona yükseldi.

Dünya ticaretindeki büyüme hızı düştü
Korumacı politikalar ve ekonomik belirsizliklerin etkisiyle geçen yıl dünyada mal ticareti hacminde yıllık bazda kaydedilen yüzde 3'lük büyüme, bir önceki yıla ait oran olan yüzde 4,6'nın altında kaldı.