27 Cemaziyelevvel 1441 | 22 Ocak 2020 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi
Türkiye, Nijer'de maden arayacak
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye'nin medencilik alanındaki deneyimini Nijer ile paylaşmak istediğini, bu nedenle Nijer’in güneybatısındaki üç maden sahasında arama yapacağını belirtti.

Hava soğuyunca hamsi tezgahta yer aldı
Karadeniz'de havaların soğumasıyla balıkçı tezgahlarında son günlerde daha çok yer bulmaya başlayan hamsi, fiyatının düşmesiyle vatandaşın en çok tercih ettiği balıkların başında geliyor.

Elektrikli oto için şarj yaygınlaşacak
Elektrikli otomobiller yaygınlaşırken bu araçları şarj etmek için gerekli istasyonların şimdilik yaygın olmaması talebi yavaşlatıyor. Ancak geçtiğimiz günlerde tanıtımı yapılan yerli otomobile gelen yüksek ilgiden sonra altyapının hızlandırılarak şarj istasyonlarının sayısının artması bekleniyor.

Fındık ihracatını artırma hedefi
Dünyanın en büyük fındık üreticisi olan Türkiye, bu yıl da hedef pazarlarını genişletecek. Bu yıl Türk fındığının tanıtım çalışmalarına hız veren ihracatçılar, ABD ve Rusya’dan sonra Kuzey Afrika’da da tanıtım atağına geçti.

Gıdada hile yapanlar ifşa edildi
Tarım ve Orman Bakanlığı belli aralıklarla yayınladığı taklit ve tağşiş listesini yeniledi. Yapılan son tahlillerde 229 firmaya ait 386 parti üründe taklit ya da tağşiş yapıldığı belirlendi.

Doğalgazda nasıl tasarruf yapılır?
Küçük ama etkili olabilecek önlemlerle enerji kaynaklarını verimli kullanan tüketiciler, doğalgaz faturasında yüzde 20'ye varan tasarruf sağlayabiliyor.

Tüketicilerin yüzde 61'i haklı çıktı
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, tüketici hakem heyetlerine 2019’da 545 bin başvuru yapıldığını ve 546 milyon liralık uyuşmazlığın değerlendirildiğini ifade ederek, alınan kararların yaklaşık yüzde 61’inin tüketici lehine sonuçlandığını bildirdi.

Yüksek binalara sınırlama planı
Hazırlanan tasarı yasalaşırsa yüksek binalara sınırlama gelecek, yeni yerleşim yerlerinde yükseklik 5 katı aşamayacak. Tasarı değer artışlarının adil paylaşımını da sağlıyor.

Kişisel verinizi koruyun
Kişisel verilerin nasıl korunacağı net. Buna rağmen hâlâ oteller kimlik fotokopisi, kasiyerler cep telefonu numarası, spor salonları parmak izi isteniyor, vermeyin.

Doğalgazda alternatifler arttı
Enerjide alternatiflerini artıran Türkiye, doğalgaz depolama yatırımlarıyla da arz güvenliğini sağlıyor. Arama çalışmalarının da hız kesmediği sektörün bu yıl da en önemli gündem konularından biri Doğu Akdeniz olacak.

TürkAkım’da vana açıldı, Gaz akışı başladı
Rus doğal gazını Türkiye’ye ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak olan TürkAkım Doğal Gaz Boru Hattı’nda gaz akışı başladı.

Araç alım satımında yeni uygulama
Noterlerde 1 Şubatta başlayacak ‘Güvenli Ödeme Sistemi’ ile satış bedeliyle aracın mülkiyeti eş zamanlı olarak devredilecek.

TürkAkım ve TANAP ile enerji merkezindeki Türkiye
Türkiye, hem kendi enerji arz güvenliği için, hem de enerjide kavşak ülke olma hedefine yönelik birbiri ardına önemli adımlar atıyor. Azerbaycan gazını taşıyan TANAP’ın ardından TürkAkım ile Türkiye enerjide hem merkez, hem de stratejik bir köprü oluyor.

TürkAkım için açılış günü
Rusya’dan gelen doğalgazı Karadeniz’in altından Türkiye ve Avrupa’ya ulaştıran TürkAkım doğalgaz boru hattı projesi tamamlandı.

Bıktıran mesajlar için yeni uygulama
Tanıtım, reklam mesajlarından bıkan vatandaşın yarım milyonu aşan şikâyeti üzerine Ticaret Bakanlığı yeni bir sistemi geliştirdi.