9 Rebi'ül-ahir 1440 | 17 Aralık 2018 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi
Her 100 araçtan 85’i ihraç edildi
2018'de üretiminin yüzde 85'ini ihraç eden otomotiv sanayisi, 11 aylık dönemde önemli bir ihracat performansı sergiledi.

İhracat Kasım’da da rekor kırdı
Kasım’da ihracat, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,5 artışla 15,5 milyar dolara yükseldi. Böylece 2013 yılı Kasım ayında gerçekleştirilen 14,2 milyar dolarlık ihracat rakamının üzerine çıkılarak, tarihteki en yüksek Kasım ayı ihracatına ulaşıldı.

'100 milyar dolarlık yeraltı kaynağı bulundu'
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, son iki yılda karadan ve havadan yapılan taramalar sonucunda yaklaşık değeri 100 milyar dolara ulaşan doğal kaynakların keşfedildiğini söyledi.

Türkiye'de patent başvurusu yüzde 25 arttı
Türkiye, geçen yıl 2016'ya göre, gelen patent başvuru sayısındaki yüzde 24,9'luk artışla dünya fikri mülkiyet sıralamasında ilk 20 ülke arasında ilk sırada yer aldı.

Sosyal medyada sahte linkler hesaplarınızı boşaltabilir
Teknolojinin hızla gelişerek hayatın her alanına girmesi, Türkiye'nin sosyal medya kullanıcı sayısında dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer alması gibi gelişmeler, dolandırıcılık faaliyetlerinin de artmasını beraberinde getirdi.

Poşetleri ücretsiz verenlere ceza
Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun düzenlemesine göre plastik alışveriş poşetleri tüketiciye en az 25 kuruştan satılacak. Plastik poşetleri ücretsiz verdiği tespit edilen satış noktalarına depo alanı hariç kapalı satış alanının her metrekaresi için 10 lira idari para cezası verilecek.

Yabancıya vatandaşlıkta satış vaadi geçerli olacak
Türk Vatandaşlığı Kanunu'nda yapılan değişikliğe göre, 250 bin dolarlık taşınmazın peşin olarak satışının vaat edilmesi vatandaşlık kazanımı için yeterli olacak.

Rusya narenciyeyi Türkiye'de kontrol ediyor
Rusya’nın, Türkiye’den ithal edilen narenciye ürünlerinde sevkiyat öncesi kontrole başladığı bildirildi.

Halı sektöründe Türkiye'nin payı yüzde 38
Dünya halı ticaretinin büyüklüğü yaklaşık 5 milyar dolar. Bunun 1 milyar 843 milyon doları Türk halı sektörüne ait. Yani Türkiye’nin dünya halı ticaretindeki payı yüzde 38.6 gibi çok ciddi bir oranda.

Asgari ücret görüşmeleri başladı
Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019’da uygulanacak ücreti belirlemek üzere çalışmalarına başladı. İlk toplantıda, taraflar genel görüşlerini açıklayacak ve çalışma takvimi belirlenecek.

Benzin - motorin fiyat farkı daraldı
Akaryakıtta son dönemlerde indirimler arka arkaya gelirken, benzinle motorin arasındaki fiyat farkının da daralması dikkat çekti. Çevreyi benzine göre daha fazla kirleten motorine Avrupa ülkeleri tarafından verilen fiyat desteğinin çekilmesiyle Türkiye’de bazı yerlerde benzin ve motorin fiyatları eşitlendi.

Gaziantep, ayakkabıda dünyanın üretim merkezi olmaya aday
Gaziantep, ayakkabı üretiminde Türkiye’nin en önde gelen illeri arasında yer alıyor. 25 bin kişiye istihdam sağlayan sektör, üretim potansiyelinin yüksekliğine rağmen dünya pazarına açılmakta zorluk çekiyor.

Güneydoğu ihracatının öncüsü tekstil
İhracatını her geçen yıl artıran Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin en çok döviz girdisi sağlayan sektörü 2 milyar 653 milyon dolarla tekstil oldu. Güneydoğulu ihracatçılar, bu süreçte en çok ihracatı tekstil ve ham maddeleri alanında gerçekleştirdi.

Kasım ayı enflasyon rakamları açıklandı
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2018 yılı kasım ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Enflasyon, kasım ayında yüzde 1,44 gerileyerek, yıllık bazda yüzde 21,62 oldu. Yıllık enflasyon, tüketici fiyatlarında yüzde 21,62, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 38,54 oldu.

File, bez torba ve kese kağıdı dönemi başlıyor
Perakendeciler adına konuşan Mustafa Altunbilek, 2019'da başlayacak ücretli plastik poşet uygulamasına ilişkin, “Geçmişte naylon poşet yoktu, file, bez torbalar, kese kağıtları vardı. Yavaş yavaş buna geçilecek ” dedi.