10 Safer 1440 | 19 Ekim 2018 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi
Konut satış istatistikleri açıklandı
Türkiye genelinde konut satışları 2018 Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,2 oranında azalarak 127 327 oldu. Aynı dönemde yabancılara yapılan konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 151,1 artarak 5615 oldu.

Bitkisel ilaçlar için yeni düzenleme
İlaç formatındaki bitkisel ürünlerin ruhsatını Tarım ve Orman Bakanlığı’nın vermesi tartışmalara neden olurken; yeni taslağa göre artık bitkisel ilaç ruhsatları da Sağlık Bakanlığı’nca verilecek.

2B arazilerinde 748 bin kişiye tapu verildi
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kamuoyunda "2B yasası" olarak bilinen, hak sahiplerinin uzun yıllardır kullanıcısı oldukları taşınmazlarda malik olmalarını sağlamak amacıyla kanun çıkarıldığını hatırlattı.

Habersiz elektrik kesintisine 85 bin şikayet geldi
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, “Kurum olarak sıkça alınan şikayetler arasında vatandaşların borçları yüzünden elektriklerinin kesilmesi geliyor....

Sanayi üretim rakamları açıklandı
Sanayi üretimi 9 günlük Kurban Bayramı tatilinin olduğu ağustosta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1,7 arttı, bir önceki aya göre yüzde 1,1 azaldı.

Türk leblebisi dünya pazarına açılıyor
Türk çerez kültüründe vazgeçilmez bir yeri olan leblebide dünya pazarına gönderilen ürün miktarı her yıl artıyor.

Konut satışında yabancı alımları arttı
Yeni Konut Fiyat Endeksi’ne göre eylül ayında, markalı konut projeleri kapsamında gerçekleştirilen satışların yüzde 18’i yabancılara yapıldı.

E-ticaret sektörü büyüyor
Son dönemde giderek gelişen ve geçen yıl 42,2 milyar lirayı bulan e-ticaretteki pazar büyüklüğünün, bu yıl sonu itibarıyla 50 milyar lirayı geçmesi bekleniyor.

Sebze ve meyveye cepten denetim
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ürün künyesi kapsamında geliştirilen "Hal Kayıt Sistemi (HKS) Mobil" uygulamasıyla vatandaşın, satın aldığı meyve ve sebzeye ilişkin üretim tarihi, yeri, alış ve satış fiyatı gibi her türlü bilgiyi cep telefonundan görebileceğini belirtti.

Atık yağlar yakıt oluyor
Artan nüfus artışıyla beraber gelişen şehirleşme, sanayileşme ve tüketim tercihlerindeki değişim enerjiye olan talebi daha da arttırdı. İthalat giderlerinin başında gelen enerji konusunda yenilebilir enerji kaynaklarına ilgi her geçen gün artıyor.

'Buğday üretimi teşvik edilmeli'
Dünyada buğdayın çok kritik bir ürün olduğuna dikkat çeken Hürriyet'ten Sefer Levent, “Buğdayda 48 milyon tonluk bir açık oluştu. Bu açığı kapatmak ve ihtiyaçları karşılamak için ülkeler stoklarında tuttukları buğdayı piyasaya sürdü. Yaşanan gelişmeler sebebiyle 2019 için büyük soru işaretleri oluştu.

Hava trafiğindeki artış pilot ihtiyacını artırıyor
2018-2037 arasında hava trafiğinin yılda yüzde 4.4 oranında büyüyeceği ve 37 bin 400 yeni uçağın gökyüzüne çıkacağı tahmin ediliyor. Havayolu şirketlerinin projeksiyonuna göre önümüzdeki 20 yıl içinde 5.8 trilyon dolar değerinde yolcu ve özel kargo uçağı için şimdiden pilot ihtiyacının ne kadar hızlı artacağı da ortaya çıkıyor.

Akdeniz’de petrol ve gaz sondajı
Enerji ve Tabii Kaynaklar Fatih Dönmez, Türkiye’nin ilk derin deniz petrol ve doğalgaz arama sondajını önümüzdeki günlerde Antalya açıklarında yapacağını, eş zamanlı olarak Mersin açıklarında da sığ deniz sondaj çalışmalarının başlayacağını söyledi.

'Soğuk zincir Sebze-meyve zayiatını azaltabilir'
Eylül ayında yıllık yüzde 25’e dayanan enflasyonla birlikte gözler yine gıda fiyatlarına çevrildi. Türkiye’de üretimden sofraya kadar olan süreçte gıda zayiatının yaklaşık yüzde 25 seviyesinde olduğunu belirten uzmanlar, lojistik alanında yapılacak düzenlemelerle gıda enflasyonunun önüne geçilebileceğini belirtiyor.

Çelik ithalatına kota uygulanacak
Türkıye, çelik ithalatındaki artıştan yurtiçi üreticileri korumak amacıyla ithalata kota getirdiğini ve kotayı aşan çelik ithalatına 17 Ekim itibarıyla yüzde 25 ek gümrük vergisi uygulayacağını Dünya Ticaret Örgütü'ne (DTÖ) bildirdi.