27 Şevval 1438 | 21 Temmuz 2017 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi
80 ülkeye Türk zeytinyağı
Türkiye’nin zeytinyağı ihracatı, sezonun 8 ayında yaklaşık 33 bin tona ulaşırken, 80 ülkeye gönderilen bu ürünün dış satımından 124.6 milyon dolar gelir sağlandı.

Tüketici ‘ayıplı’ malı iade etti
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın verileri tüketicinin yasal haklarını kullandığını ve kanunda 'ayıplı mal' olarak tanımlanan ürünleri iade ettiğini ortaya koydu. Bakanlığın verilerine göre son 1.5 yılda 124 bin 331 ürün 'ayıplı mal' olduğu gerekçesiyle tüketiciden geri döndü. Bunlar arasında ise cep telefonu ve ayakkabı ilk sırada yer aldı.

Türk ihraç ürünlerinden memnuniyet araştırması
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türk ihraç ürünlerinden memnun olunduğunu belirterek, en yüksek memnuniyetin yüzde 85 ile İngiltere, yüzde 77 ile Fransa ve yüzde 74 ile Hindistan’da olduğunu söyledi.

Çağrı merkezlerinin yarısı üniversite mezunu
Türkiye Bankalar Birliği’nin bu yılın Haziran ayı itibarıyla 25 banka verisinden derlenen “Çağrı Merkezleri” istatistikleri yayımlandı.

Pazarcılar fiyatı markete göre belirlemeye başladı
Her yıl baharda yüksek fiyatla tezgaha gelen ancak yazın fiyatı düşen meyveler, bu yıl zirvede seyrediyor. Nedenlerden biri de üretici yerine market fiyatlarını baz alan pazarcılar...

En çok İspanyol ve ABD'liler Türk şirketi satın aldı
Son 10 yılda birçok yabancı şirketin radarına giren Türk şirketlerine en büyük rağbet İspanyol ve ABD'lilerden geldi.

'Sıfır'daki daralma 'ikinci el'e yaradı
Bu yılın Ocak-Haziran döneminde, sıfır araç pazarı daraldı, buna karşın hareketli olan ikinci elde yıl sonuna kadar 6 milyonun üzerinde aracın el değiştireceği tahmin ediliyor.

Çocuk işçilere karşı 435 bin lira ceza
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 6-17 yaş grubundaki çocukların istihdam oranının yüzde 5.9 olduğunu belirtirken, 2010-2017 arasında çocuk işçi çalıştıran 339 işyerine 435 bin 832 TL ceza kesildiği bildirdi

İşsizlik rakamları açıklandı
Türkiye'de işsizlik oranı, nisanda geçen yılın aynı ayına göre 1,2 puanlık artışla yüzde 10,5 seviyesinde gerçekleşti. Söz konusu dönemde işsiz sayısı 463 bin kişi artarak 3 milyon 287 bin kişi oldu.

187 ülkeden 326 bin kişiye çalışma izni
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye’de çalışan yabancı işçilerle ilgili çarpıcı bilgiler paylaştı. Bakanlığın verdiği bilgiye göre, 2011 yılından 2017 yılının beşinci ayına kadar 187 ülkeden toplam 326 bin 728 yabancıya çalışma izni verildi.

Elektrikli araçlar petrole olan telebi azaltacak mı?
Dünyanın en büyük petrol üreticileri artık elektrikli araçları çok ciddi bir tehdit olarak görmeye başladı. Düne kadar yapılan araştırmaları ve koyulan hedefleri pek ciddiye almayan petrol devleri, talebin artması ve markaların kısa vadede tamamen elektrikli otomobillere yöneleceklerini açıklaması sonrası bu riski göz ardı edemedi.

251 bin çek karşılıksız kaldı
Yılın ilk 6 ayında, bankalara ibraz edilen toplam çeklerin 251 bin adedine karşılıksız işlemi yapıldı.

Buğday alım fiyatı çiftçiyi memnun etmedi
2017 buğday taban fiyatı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik tarafından açıklandı. Bakan Çelik, önceki gün 67’nci Geleneksel Hasat Bayramı’nda alım fiyatını açıkladı.

Belgesiz yabancıya seyahat izni yok!
İçişleri Bakanlığı, Türkiye’deki yabancıların izinsiz il değiştirdiklerini ve mobilitelerinin (hareketlilik) arttığını tespit ederek uyarıda bulundu.

Petrol Kongresi'nden notlar...
Cezayir Enerji Bakanı Mustapha Guitouni, Türkiye’nin geleneksel müşterileri ve önemli bir ortakları olduğunu ve ortaklıktan memnuniyet duyduklarını belirterek, “İlişkilerimiz çok iyi seviyede ve bunu kuvvetlendirmek niyetindeyiz" dedi.