1 Zilhicce 1438 | 23 Ağustos 2017 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi
Batı Akdeniz’den 156 ülkeye ihracat
Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Satıcı yaptığı açıklamada, ağustos ayı başında ihracatta 1 milyar doların aşıldığını, yıl onu itibariyle de 1,6 milyar dolar hedefin de aşılacağını bildirdi.

'Türk yatırımcılar Afrika’daki enerji açığını değerlendirmeli'
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Tamer Taşkın, “Afrika’da 600 milyonun üzerinde kişinin elektriğe ulaşımı yok. Artan şehirleşme ve yatırımlara bağlı enerji talebi artacağından Türk girişimciler bu bölgede sektördeki açığı değerlendirebilir” dedi.

Memur maaş zammı belli oldu
5 milyon memur ve memur emeklisinin beklediği toplu sözleşme görüşmeleri sonuçlandı. 1 Ağustosta başlayan toplu sözleşme görüşmelerinin son gününde, Kamu İşveren Heyeti ile Sendikalar heyeti anlaşmaya vardı.

Avrupa’nın yumurta krizi ihracatı etkileyebilir
Hollanda’da başlayan ve diğer Avrupa ülkelerine de etki eden yumurta krizi, Türk yumurta ihracatçılarının Ortadoğu pazarı umutlarını yeşertti.

2B ve tarım arazileri için '7 Eylül' uyarısı
Maliye Bakanı Naci Ağbal, kamuoyunda "2B yasası" olarak bilinen taşınmazlardan bugüne kadar 666 bin hak sahibine yaklaşık 482 bin taşınmazın satıldığını ifade etti.

İlk palamutun tanesi 12.5 lira
Denizlerde 1 Eylül’de başlayacak av sezonu öncesi Sinop’ta çaparilere takılan sezonun ilk palamutları tezgahlardaki yerini aldı.Sinop Korucuk Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Talat Baş, 15 Ağustos tarihi itibarıyla denizlerde çapari ile avcılık yapılamasının serbest olduğunu belirtti.

ihracatçıların yeşil pasaportu
Ekonomi Bakanlığı'nın, ihracatçıların işlemlerini kolaylaştırarak önlerini açmayı, dünyanın her noktasında daha aktif ve daha görünür olmasını sağlamayı hedefleyerek uygulamaya koyduğu hususi damgalı (yeşil) pasaport uygulamasına yoğun talep geldi.

Temmuz ayında 5 bin şirket kuruldu
Temmuzda kurulan şirket sayısı, bir önceki aya göre yüzde 12,72 azalarak 5 bin 952'den 5 bin 195'e geriledi. Bu dönemde kapanan şirket sayısı ise yüzde 7,28 arttı ve bin 90 oldu.

'Pamukta ithalat yerine üretim artmalı'
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, pamuğun sanayinin birçok alanında kullanıldığına ve önemli istihdam alanı oluşturduğuna dikkati çekti.

TMO 10.5 liradan fındık alacak
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) fındık alımına ilişkin “2017 ürünü Giresun kalite fındık için 10.5 lira, Levant kalite fındık için 10 lira fiyatla fındık alımına TMO önümüzdeki Pazartesi’nden itibaren başlayacak” dedi.

Yıllık ücretli izin yönetmeliğinde değişiklik
Yıllık ücretli izin yönetmeliğinde yapılan değişiklikle "en çok üçe bölünebilen" yıllık ücretli izin süreleri artık bölümler halinde kullanılabilecek. Yer altı işlerinde çalışan işçilerin yıllık ücretli izin süreleri dörder gün artırılarak uygulanacak.

'Sorun işsizlik değil, mesleksizlik'
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, genç işsizlik oranlarına dikkati çekerek, “15-24 yaşındaki beş gençten biri işsiz. Özellikle genç işsizlikteki bu artışın tek sebebi var, o da mesleksizlik. Ülkemizde sorun işsizlik değil, mesleksizliktir” dedi.

Petrol şirketleri de yenilenebilir enerjiye yatırım yapıyor
Bir yandan elektrikli otomobillerin yükselişi, diğer yandan petrol fiyatlarında ve yenilenebilir enerji maliyetlerinde düşüş derken, birçok petrol şirketi son yıllarda rüzgâr ve güneş enerjisi gibi alanlara yönelmeye başladı.

İnternetten kartlı alışverişte onay süresi uzatıldı
BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, banka kartlarının elektronik ticarette kullanılabilmesi için kart hamilinin talebinin alınması şartı getirdiklerini ve bu süreyi 31 Aralık 2017'ye kadar uzattıklarını belirtti.

Kurban Bayramı tatili 10 gün, emekli maaşları bayram öncesi
Bakanlar Kurulu toplantısına ilişkin açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Kurban Bayramı tatilinin 10 gün olarak belirlendiğini, buna göre, emekli maaşlarının bayram öncesi ödeneceğini ve köprü ve otoyolların 30 Ağustos-5 Eylül arası ücretsiz olacağını açıkladı.