16 Şevval 1440 | 19 Haziran 2019 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi
Özel sektör mesleki eğitime katkı sağlayabilecek
Meclise sunulan teklife göre; organize sanayi bölgesi yönetimleri ve özel sektör, mesleki eğitime doğrudan katkı sağlamak amacıyla “mesleki eğitim merkezleri” açabilecek.

Gıdada taklit ve tağşişe 46 milyon liralık ceza
Gıda kontrol ve denetim faaliyetleri aralıksız sürdürülüyor. Bu yıl yapılan 542 bin 477 gıda denetiminde, 46 milyon 542 bin lira ceza kesildi.

'Güneşin yüzde 1'i Türkiye'ye yeter'
Türkiye’nin Enerji Görünümü 2019 Raporu’nda özellikle kömür ve petrol kaynaklı enerji üretiminden rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına geçişteki uygulamaların acil atılması gerektiğine vurgu yapılıyor.

Elektrikli otoda beklenti şarj ve menzil
Avrupa'da elektrikli otomobil pazarı büyüyor. Özellikle yüksek teşviklerin uygulandığı ülkelerde satışlar artıyor. Türkiye'de ise teşviklere rağmen elektrikli otomobil satışları düşük seyrediyor.

45 meslekte erken emeklilik hakkı
SGK, yıpranma hakkından yararlanan meslek sayısını 45’e çıkardı. Artık röntgen teknisyeni, ağız-diş radyoloji uzmanı, cezaevinde çalışan memurlar, ihtiyat pilotları da bu haktan yararlanıp erken emekli olabilecek

Elektrikte yerli kaynakların payı yüzde 90’a yaklaştı
Türkiye’de 5 Haziran’da üretilen elektriğin yaklaşık yüzde 89’u yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlandı.

Yenilenebilir enerjide istihdam arttı
Dünyada yenilenebilir enerjide istihdam, önceki yıla oranla 2018'de yüzde 6,6'lık büyüme ile 11 milyona yaklaştı.

Köprü geçişlerini de içeren 'torba kanun' kabul edildi
15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nden kaçak geçiş yapanlara kesilen idari para cezalarının tahsilinden vazgeçilmesini içeren kanun yayımlandı. Aftan faydalanabilmek için iki ay içinde başvuru yapmak gerekiyor.

Üniversite mezununa sağlık 2 yıl ücretsiz
Üniversiteden mezun olan öğrenciler öğrenci statülerini kaybedecek ancak Genel Sağlık Sigortası’ndan yararlanma hakları iki yıl daha devam edecek. Öğrenciler böylelikle iş arama döneminde GSS primi telaşına düşmeyecek.

Siber dolandırıcılar mail ile tuzağa çekiyor
Siber dolandırıcılar, kullanıcıların bilgilerini ve verilerini çalmak için pek çok yöntemi deniyor.

Kocaeli'nin ihracatını otomotiv ve kimya sırtlıyor
Sanayi ve liman kenti Kocaeli, bu yılın ocak-mayıs döneminde 6,6 milyar dolarlık ihracata imza attı. Bu dönemdeki dış satımın dörtte üçlük kısmını otomotiv ve kimya firmaları yaptı.

Yanlış meslek koduna ceza
Kayıt dışılıkla mücadele için yeni bir döneme giriliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’na çalışanlarının meslek kodlarını yanlış bildirenlere temmuz ayı itibariyle ceza uygulanmaya başlayacak. Bu uygulama ile belli meslek gruplarında asgari ücret üzerinden prim yatırılmasının engellenmesi hedefleniyor.

Sanayide enerji dönüşümü
Dünyada enerji tüketimi artıkça enerji kaynaklarına erişim de gittikçe daha önem kazanıyor. Ülkeler enerji kaynaklarına erişim noktasında her türlü stratejik hamleyi yaparken şirketler de bu kaynakların pazarlanması noktasında büyük bir mücadele veriyor.

Cep’ten en çok hastane arandı
Mobil hatlardan geçen yıl en çok tuşlanan kısa numara, hastane randevusu için aranan 182 oldu.

Yurt dışı e-ticaret alışverişlerinde yeni dönem
Elektronik ticaret kapsamında kargoyla gönderilen ve bedeli 22 euro'yu aşmayan ürünlere tanınan vergi muafiyetini sonlandıran düzenleme yürürlüğe girdi.