21 Safer 1441 | 20 Ekim 2019 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi
Pamukta verim ve üretim artıyor
Çukurova'da, bir dönem çiftçinin büyük bölümünün tarlalarına ektiği pamuk, desteklerle arazileri daha fazla süslemeye başladı.

Akdeniz'den tropikal meyve ihracat hedefi
İspanya Malaga ile aynı enlemde olan Antalya Gazipaşa-Hatay Samandağ hattında 27 çeşit tropikal meyve yetişiyor. Muz ve avokadodan sonra üreticiler pazarda tanesi 50 TL’ye kadar çıkan mangoyu AB ülkelerine satmak için destek bekliyor. Üreticiler, “Avrupa, mangoyu Güney Amerika’dan 25 günde alıyor. Biz ise mangoyu Gazipaşa’dan 3 günde AB’ye ulaştırabiliriz” dedi.

Zeytinyağında yüksek rekolte bekleniyor
Zeytinyağında yeni hasat dönemi, yüzde 20 verim artışı ve uluslararası rekabette atılım beklentisiyle başladı. Ancak üreticiler ‘hileli yağ’ konusunda tüketiciyi uyarıyor.

BTC Boru Hattı'ndan 3 milyar varil petrol sevki
Bakü-Tiflis-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı'nın son durağı Adana'nın Ceyhan ilçesindeki terminalden 2006'dan itibaren 4 bin 300'den fazla tankerle 3 milyar 315 milyon varil ham petrol sevk edildi.

Türkî devletlere ihracat artışı
Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) Devlet Başkanları 7. Zirvesi, Türkiye'nin üye ülkelerle ticaret hacmini yeniden gündeme getirdi.

Uçak biletinde yeni tavan fiyat
Bayram ve tatil dönemlerinde iç hat uçak bilet fiyatlarının astronomik artışını engellemek adına 6 yıl önce ekonomi sınıfında tavan ücret uygulaması konulurken, yeniden belirlenen tek yön için 450 TL’lik tavan ücret havayolu şirketleri tarafından bilet fiyatlarına yansıtılmaya başlandı.

Ayva ihracatı sevindiriyor
Kış mevsiminin sevilen meyvelerinden ayvanın hasadı başladı. Türkiye’de yıllık yaklaşık olarak 175 bin ton ayva üretimi gerçekleşiyor.

Bursa kestanesinde erken hasat
Cumalıkızık'ta olgunlaşma döneminde alınan yağışla erken büyüyen kestanenin kilogram başına toptan fiyatı 10-15 lira arasında değişiyor.

Manavgat susamı verimiyle yüz güldürüyor
Antalya'nın Manavgat ilçesinde aroması ve yağıyla benzerlerinden ayrılan susamdaki verim artışı çiftçilerin yüzünü güldürdü.

'Hileli gıdalar için yaptırımlar artırılmalı'
Önceki gün açıklanan 618 firmaya ait bin 211 parti üründe taklit ve tağşiş listesinin yankıları sürerken, ürünlerde kullanılan usulsüzlükler endişelendiriyor.

Bütçeye vatandaş denetimi
Yeni bütçeleme sistemiyle, bu yıl idare performans programları, önümüzdeki sene ise tüm bütçe, Program Bütçe’ye uygun olarak hazırlanarak uygulanacak. Program Bütçe’nin en önemli özelliği, kamu hizmetlerinin aksayan yönlerinin ortaya konulması ve vatandaşların ödediği verginin ne nerede ve nasıl kullanıldığını denetleyebilmesi olacak.

İhracatın yarısından fazlasını 3 il sırtlıyor
Türkiye'nin yılın ocak-eylül dönemindeki ihracatının yüzde 56,19'luk kısmı İstanbul, Kocaeli ve Bursa'dan yapıldı.

Hazır giyime üç kıtadan talep
Hazır giyim ve konfeksiyon tedarikinde Türkiye’ye olan talep hızlandı. Avrupalılardan sonra ABD ve Ortadoğulu üreticiler de geliyor. İhracatta atağa geçen yerli üreticiler yeni yatırımları gündeme aldı.

'Sanayi kenti' ihracatta da öne çıkıyor
Türk imalat sanayisinin merkez üssü Kocaeli'den ocak-eylül döneminde yüzde 9'luk artışla 11,2 milyar dolarlık ihracat yapıldı.

'Hasat turizmi'ne ilgi artıyor
Tarıma dayalı kırsal turizme ilginin artması, turizmcileri lavanta ve gülün ardından elma, zeytin, kestane, üzüm ve portakal gibi ürünlerin hasadına yönelik rotalar belirlemeye yöneltti.