16 Şevval 1440 | 19 Haziran 2019 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye
İstanbul Havalimanı'nda 'Hızlı Pasaport Geçiş Sistemi'
İstanbul Havalimanı'nda yolcuların yüz tanıma ve parmak izi kontrollerinin ardından 18-20 saniye içinde pasaporttan geçebilmesini sağlayacak sistemin test çalışmaları başlatıldı.

İlkokula başlama yaşı değişiyor
İlkokula başlama yaşını 66 aydan 69 aya çıkaran kanun teklifinin yasalaşması halinde, ilkokula kayıt erteleme için istenen sağlık raporu zorunluluğu kaldırılacak ve kayıt erteleme işlemleri kolaylaştırılacak.

YKS tamamlandı
Üniversite hayali kuran adayların katıldığı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) dün gerçekleştirilen Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT) ile birlikte tamamlandı.

Havada trafik arttı, gecikme azaldı
Türkiye'nin uçuş trafiği, yılın ilk 4 aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,6 artarken, uçuşlarda yaşanan gecikmelerde yüzde 7,5 düşüş oldu.

YKS'ye 2.5 milyondan fazla aday girecek
ÖSYM Başkanı Halis Aygün, hafta sonu düzenlenecek Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) 2.5 milyondan fazla adayın katılacağını söyledi.

Karne heyecanı ve ailelere hayata dair tatil önerileri
2018-2019 eğitim ve öğretim yılı 14 Haziran Cuma günü sona erdi. Öğrenciler karnelerini alarak, yaklaşık üç ay tatil yapacak. Milli Eğitim Bakanlığınca, velilere çocuklarıyla beraber yaz tatilini dolu dolu geçirmelerine yardımcı olabilecek sosyal, kültürel, sportif ve çevreci faaliyetleri içeren tavsiye listesi hazırlandı.

Halkalı - Kapıkule Demiryolu için imzalar atıldı
Avrupa ile yüksek standartlı demiryolu bağlantısı sağlayacak Halkalı - Kapıkule Demiryolu Hattı Projesi için imzalar atıldı.

'Çocukların karnesi ailelerini de gösteriyor'
Yaz tatilinin başlamasına az kaldı. 18 milyon öğrenci, 14 Haziran’da karnelerini alarak üç aylık tatile çıkacak. Karnenin anne-babayı da değerlendirdiğini vurgulayan uzmanlar, notları iyi olan çocuklar kadar ‘zayıfı’ bulunanların da teşvik edilmesi gerektiğini söylüyor ve uyarıyor: “Ancak bu pahalı bir ödül olmamalı.”

Yetenekli öğrenciler için başvuru zamanı
Milli Eğitim Bakanlığınca, Türkiye genelindeki 82 güzel sanatlar ile 76 spor lisesinin 9. sınıflarına özel yetenek sınavıyla 11 bine yakın öğrenci yerleştirilecek. Başvurularda, öğrencilerin LGS puanına bakılmadan sadece özel yetenek ve okul başarı puanı dikkate alınacak.

Geç kalanlar sınava giremeyecek
Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) 15 ve 16 Haziran’da yapılacak. ÖSYM Başkanı Halis Aygün, 2019-YKS’ye girecek adaylar için sınavda dikkat edilmesi gerekenlere ilişkin hatırlatmaları içeren videoya yer verdi.

RTÜK'e şikayette diziler birinci
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'na geçtiğimiz yıl 124 bin şikayet geldi. Şikayetlerin 48 bini dizi ve filmler nedeniyle yapıldı.

‘Tatil zili’ cuma günü çalacak
Okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim okullarındaki yaklaşık 18 milyon öğrenci, 14 Haziran Cuma günü karne alarak yaz tatiline girecek.

Numara taşıma 127 milyona yaklaştı
Cep telefonu operatörleri arasında numara taşıma işlemi sayısı 126 milyon 534 bin olurken, sabit telefonlarda ise 1 milyon 862 binde kaldı.

Bayram yolculuğunda sürücülere kritik öneriler
Uzmanlar, trafik yoğunluğunun arttığı bayram süresince özellikle sürücüleri dikkatli olmaları konusunda uyarıyor. Ölümlü kazaların genellikle aşırı hız ve emniyet kemeri takılmamasından kaynaklandığını söyleyen uzmanların uyarıları özetle şöyle:

Tütünle mücadele çalışmaları sürüyor
Tütünle mücadele programı kapsamında denetim ekiplerince 2009'dan bu yana Türkiye genelinde 22 milyon 852 bin 971 denetim gerçekleştirildi.