9 Rebi'ül-ahir 1440 | 17 Aralık 2018 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye
Doğu Anadolu'da Sibirya soğukları
Doğu Anadolu Bölgesi'nde kar yağışının ardından etkili olan soğuk hava günlük yaşamı olumsuz etkiledi. Soğuk havanın etkisiyle yollar ve kaldırımlarda yoğun buzlanma meydana geldi. Erzurum’da şadırvanlar buz tuttu.

Anadolu beyaza büründü
Kar yağışı yurdun büyük kesiminde etkili oldu. Kar kalınlığının yüksek kesimlerde 30 santimetreyi bulduğu Çorum kent merkezi ile Kahramanmaraş'ın, kar kalınlığının yüksek kesimlerde 30 santimetreye ulaştığı Elbistan ve Ekinözü ile kar kalınlığının 20 santimetreye ulaştığı Van'ın Başkale ilçesinde, ilk ve orta dereceli tüm okullar bir gün tatil edildi.

TV karşısında 3 saat 34 dakika geçiyor
RTÜK araştırmasına göre Türkiye’de günde ortalama 3 saat 34 dakika TV izleniyor. Dün ayrıca 20 maddelik yeni “Görsel-İşitsel Yayıncılık Etik İlkeleri” imza töreni yapıldı.

Fırtınalı havalarda karbonmonoksit zehirlenmelerine dikkat!
Hava sıcaklıklarının düşmesiyle birlikte bacalardan çıkan dumanlar arttı. Evlerde kombi, soba, doğalgaz sobası, odun sobası, kömür sobası gibi cihazların yanmasıyla birlikte karbonmonoksit gazından zehirlenme vakaları da artmaya başladı.

Okullara gece görüşlü güvenlik kamerası
Milli Eğitim Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı arasında imzalanan okul güvenliği protokolü ile artık güvenlik kamerası olmayan okul kalmayacak, okul güvenliği gece görüşlü kameralarla yapılacak.

İstanbul’da itfaiyenin giremeyeceği yüzlerce sokak var
İstanbul’da yaşanan son 2 yangında itfaiye ekipleri, yangına dar sokak ve hatalı park nedeniyle güçlükle müdahale edebildi. Değil itfaiye aracı otomobilin bile geçemeyeceği sokaklar, olası yangın veya afet durumunda ulaşılamaz halde. Kentte itfaiye aracının giremediği 2 bin sokak bulunuyor.

YKS’de matematik belirleyici olacak
İlk kez bu yıl düzenlenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) için adaylar hazırlığa başladı. İki oturumdan oluşacak YKS bu yıl 15-16 Haziran tarihlerinde yapılacak.

Hac ön kayıtları başladı
2019 yılı hac kayıtları ile ilgili bilgi verildi. Buna göre, ilk defa hacca gitmek isteyenlerin müracaatlarını 8-14 Aralık tarihlerinde yapabileceği duyuruldu.

Otopark düzenlemesi esnetildi
Yapı ruhsatı başvurularında 30 Haziran'a kadar eski yönetmelik uygulanacak. Otopark Yönetmeliği yeniden değişti. Daire başına 1 otopark zorunluluğunda kolaylık sağlandı.

Doktorlara hızır acil genelgesi
Hayati tehlike ya da önemli bir sağlık sorunu yaşayanlara acil müdahale çok önemli. Bu amaçla Sağlık Bakanlığı, sağlık çalışanlarını ve hastaları yakından ilgilendiren bir genelge yayınladı. Buna göre kamu ve özel sağlık kurumlarında çalışanların ihtiyaç halinde ulaşabilmeleri için işyerlerine 30 dakika mesafede ikamet etmeleri istendi.

Üniversite sınavı hazırlığında puan stratejisi
Bu yıl Yükseköğretim Kurumları Sınavı 15-16 Haziran’da yapılacak. 2017’de Temel Yeterlilik Testi ve Alan Yeterlilik Testi’nin puana etkisinin farklı olduğunu hatırlatan uzmanlar, adaylara buna göre hazırlık stratejisi oluşturmasını öneriyor. Başarı için hedef, kararlılık ve zaman yönetiminin şart olduğunu da vurguluyorlar.

Herkes kütük şehrinde yaşasaydı nüfus dağılımı nasıl olurdu?
Türkiye'de herkes kütüğündeki kentte yaşasa İstanbul en kalabalık il unvanını Şanlıurfa'ya ve Konya'ya kaptırıyor. 2017 nüfus verilerine göre herkes kütüğünde yazan kente dönseydi Türkiye’deki nüfus yoğunluğu haritası çok farklı bir hal alıyor.

Havva Naime Bayraktar Hanımefendi Hakk'ın rahmetine kavuştu
Mehmed Zahid Kotku (rh.a), Mahmud Es'ad Coşan (rh.a) ve Muharrem Nureddin Coşan Hocaefendilerin aile dostu Havva Naime Bayraktar Hanımefendi (110) Hakk'ın rahmetine kavuştu.

İstanbul'da bu yıl da sıcak kış bekleniyor
İstanbul'da 1971-2018 yıllarını kapsayan Ocak-Kasım dönemi 11 aylık ortalama sıcaklık değerlendirmesine göre, 2018 yılının Ocak- Kasım dönemi 16.3 derece olarak ölçüldü. Bu da son 47 yılın en sıcak yılını geçirdiğimiz anlamına geliyor.

Lisede zorunlu dersler azaltılıyor
MEB liselerde haftada 34 olan zorunlu ders saatini en fazla 20, en az 14 olacak şekilde düzenleyen bir plan üzerinde çalışıyor. Seçmeli dersler ağırlıkta olacak