27 Şevval 1438 | 21 Temmuz 2017 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye
Selin yaraları sarılıyor
İstanbul'da önceki gün görülen rekor yağmurun ardından hayat normale döndü. Yerel yönetimlere bağlı ekipler dün hasar tespit, temizlik, su tahliye ve onarım çalışmaları gerçekleştirdi.

Uyuşturucu ile mücadelede İzleme sistemi
Uyuşturucu İle Mücadele Yüksek Kurulu, dün toplandı. Toplantıda 2016-2018 yıllarını kapsayan Ulusal Uyuşturucu İle Mücadele Eylem Planı kapsamında yürütülen çalışmaların mevcut durumu değerlendirildi.

Sözleşmeli öğretmen atamaları açıklandı
Milli Eğitim Bakanlığınca, 20 bin sözleşmeli öğretmen alımı için yapılan atama sonuçları açıklandı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, sözleşmeli öğretmen alımı için tercih başvurularının 10-17 Temmuz tarihleri arasında yapılmasının ardından, 20 bin sözleşmeli öğretmen atama sonuçlarının "atama.meb.gov.tr" adresinden açıklandığı bildirildi.

Rekor yağmur İstanbul ve Trakya'yı etkiledi
İstanbul'da dün son 32 yılın en yağmurlu günü yaşandı. Silivri metrekareye düşen 134.5 kilo yağış ile sel felaketinden en çok etkilenen ilçe oldu. Üsküdar 116.8, Beykoz 98.8 ve Sarıyer ise 91.3 kilo yağış aldı.

Okullarda müfredat değişti
Milli Eğitim Bakanlı İsmet Yılmaz 2017-2018 eğitim dönemi için yeni müfredatı açıkladı. Yapılan saha çalışmalarına ve anketlere 100 bine yakın öğretmen ve velinin katıldığını söyleyen Bakan Yılmaz, "İlk olarak 2017-2018 eğitim öğretim yılında 1, 5 ve 9. sınıflarda uygulamaya konulacak." dedi.

Tercihlerde puan türü değişen bölümlere dikkat
Tercih yapılırken dikkat! Bu yıl kılavuzda puan türü değişen bölümler var. Yükseköğretime Geçiş Sınavı’yla (YGS) girmeyi düşündüğünüz bir bölümün puan türü MF, TM ya da TS’ye geçmiş olabilir. Tercihinizi etkileyecek bu hatalara düşmemenin yolu da kılavuzu iyi incelemekten geçiyor.

TEOG’da ‘açık uçlu’ soru dönemi
Milli Eğitim Bakanlığınca , öğrencilerin kendilerini rahatça ifade edebilecekleri ortamlar oluşturma politikası hedefiyle 'açık uçlu soru' dönemi başlıyor.

Türkiye'de kaza bilançoları açıklandı
Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, 2017'nin ilk 6 ayında 150 bin 803'ü yerleşim yerinde, 39 bin 706'sı yerleşim yeri dışında olmak üzere 190 bin 509 trafik kazası meydana geldi.

TEOG tercihleri devam ediyor
Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında devlet liseleri için tercihler devam ediyor. 24 Temmuz’a kadar sürecek tercihler, e-okul.meb.gov.tr internet adresi üzerinden veya herhangi bir ortaokul müdürlüğünden yapılabiliyor.

Üniversite tercihlerinde puan yerine sıralamayı gözetin
Her yıl hem üniversite sınavlarına başvuran aday sayısında, hem de üniversitelerin kontenjanlarında artış oluyor. Sınav sorularındaki zorluk kolaylık dengesi de yıldan yıla farklılık gösterdiği için, puan yerine sıralama değerlerine bakarak tercih yapmak uzmanlara göre daha sağlıklı.

TEOG tercihleri başladı
Temel eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında Anadolu, fen, sosyal bilimler, mesleki ve teknik, Anadolu imam hatip, çok programlı Anadolu liselerine yerleştirme işlemleri için tercihler bugün başladı.

LYS'de ortalamalar yükseldi
LYS sonuçlarına göre, bu yıl sınavlardaki başarı ve ortalamalar arttı. Çoğu alanda son 5 yılın en parlak sınavı oldu. Uzmanlara göre, soruların kolaylığı ve açık uçlu sorular ortalamaları yükseltti.

Türkiye interneti mobil kullanıyor
Yapılan araştırmalar dünya nüfusunun yarısından fazlasının internet kullandığını ortaya koyarken, Türkiye’de ise internet kullanan kişi oranının yüzde 60 olduğu belirlendi.

TEOG'da yeteneğe ek puan
Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Doç.Dr. Yusuf Tekin sanat, spor ve kültür etkinliklerine katılan ortaokul öğrencilerine katkı puanı için hazırlıkların tamamlandığını açıkladı.

Sıcak havalarda kazalar da artıyor!
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden derlenen bilgiye göre, geçen yıl 1 milyon 182 bin 491 trafik kazası meydana geldi. Bu kazaların 997 bin 363’ü maddi hasarlı, 185 bin 128’i ise ölümlü-yaralanmalı trafik kazası oldu.