21 Safer 1441 | 20 Ekim 2019 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye
Engelli çocuklar için evde fizyoterapi hizmeti
Evinden çıkamayacak bedensel engelli çocuklara özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri tarafından verilecek evde fizyoterapi hizmetinin başladığı duyuruldu. Buna göre, destek almasına karar verilen çocuklar, evlerinde ayda 8 seans fizyoterapiden faydalanacak

Yetenekle girilen öğretmenliklere baraj
Yükseköğretim Kurulu (YÖK), özel yetenek sınavıyla öğrenci alan öğretmenlik programlarına, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) birinci oturumu olan Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) en düşük 800 bininci başarı sırasına sahip olma şartı getirildi.

Bazı üniversite bölümlerine özel düzenleme
YÖK, Genel Kurulu toplantısında YKS’ye hazırlanan 2.5 milyon öğrenciyi ilgilendiren önemli kararlar alındı. Bazı bölümlerin başarı sırası barajı yükseltildi, bazı bölümlerde ise yetenek sınavı kaldırıldı.

Nüfusun yüzde 99.5'i cep telefonu abonesi
Ulaştırma ve Altyapı bakanı Cahit Turhan, mobil hizmetlerde abone sayısnın yılın ikinci çeyreği sonu itibarıyla 81 milyona, nüfusa göre mobil abone yaygınlığının ise yüzde 99.5'e yükseldiğini bildirdi.

'Fabrikalarda da deprem güçlendirmesi yapılmalı'
Yakın zaman önce gerçekleşen 5.8 büyüklüğündeki deprem bir kez daha bu konuda alınması gereken önlemleri hatırlattı. Genelde ilk akla gelen konu konutlar olsa da yüzlerce kişinin aynı yerde bulunduğu fabrikaların da ciddi bir tehdit altında olduğu belirtildi.

M. Es’ad Coşan Hocaefendi yâd edildi
İlim, fikir ve gönül önderi Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi doğumlarının 84. yılında, AKRA'da ve İskenderpaşa Camii’nde özel programlarla yâd edildi.

M. Es’ad Coşan Hocaefendi Yâd Ediliyor - ÖZEL YAYIN AKIŞI
İlim, fikir ve gönül önderi Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi doğumlarının 84. yılında, Hicri 13 Safer 1441, Miladi 12 Ekim 2019 Cumartesi günü özel programlarla yâd ediliyor.

İHA pilotu sayısı 50 bine yaklaştı
Türkiye genelindeki insansız hava aracı (İHA) sayısı ekim ayı itibarıyla 32 bin 100'e yükselirken, İHA pilotu sayısı da hızla artarak 48 bin 800'e ulaştı.

Seminerlerde kişisel veriye kokartlı izin
Kişisel Verileri Koruma Kurumu, toplantı, seminer, konferans gibi etkinliklerde izinsiz görüntü ve fotoğraf alınmasını engelleyen bir uygulama başlattı.

Türk bilim insanından 'ultra ince' buluş
Türk öğretim üyesi öncülüğünde, nano teknolojide kullanılmak üzere elmas, altın ve alüminyum gibi tabakalı olmayan maddelerden ultra ince malzeme üretmenin formülü bulundu.

Çevreyi kirleten tesislere ceza
Türkiye genelinde bu yılın 9 ayındaki denetimlerde Çevre Kanunu'na muhalefet eden tesislere 101 milyon 308 bin 331 lira idari para cezası kesildi.

Güneydoğu’da petrol Trakya’da gaz keşfi
Türkiye’nin denizlerin yanı sıra karada da arama çalışmalarına devam ettiğini söyleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Güneydoğu’da petrol, Trakya’da gaz bulundu” dedi.

İki şoförden biri seyir halindeyken telefonla meşgul
Sivas, Kayseri ve Nevşehir'de 530 otobüs ve kamyon şoförü arasında yapılan araştırma sonucunda, sürücülerin yüzde 51,2'sinin seyir halindeyken cep telefonuyla temas halinde oldukları belirlendi.

Yavuz ve Fatih gemileri bir arada
Doğu Akdeniz’de enerji kaynağı arayışlarını sürdüren Türkiye’nin iki deniz platformu ilk kez bir arada görüntülendi

Bu da Munzur buzulu
Erzincan-Tunceli arasındaki Munzur Dağları'nda 2015'te akademisyenler tarafından uydu üzerinden tespiti yapılarak keşfedilen buzul, yaklaşık 7 saatlik tırmanışın ardından görüntülendi.