8 Zilhicce 1439 | 19 Ağustos 2018 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye
Bayram tatili için yola çıkacaklar dikkat!
Kurban Bayramı tatili için yola çıkacakların sayısında bu yıl da ciddi bir artış bekleniyor. Bayram tatili sürecince trafik yoğunluğunun artışına paralel olarak trafik kazaları da artış gösteriyor.

Sözleşmeli öğretmen alımına dair takvim belli oldu
Milli Eğitim Bakanlığı, 20 bin sözleşmeli öğretmen alımına ilişkin takvimi açıkladı. Buna göre ön başvurular 19-23 Kasım'da alınacak.

Türkiye 19 yılda yaklaşık 211 bin depremle sallandı
Türkiye ve yakın çevresinde, 1900 ile 31 Aralık 2017 arasında 4 ve üzerindeki büyüklükte 10 bin 503, 17 Ağustos 1999 Marmara depreminden bu yana ise yaklaşık 211 bin deprem meydana geldi.

Trafik âdâbı ders programı güncellendi
Milli Eğitim Bakanlığınca sürücü kurslarında okutulan trafik âdâbı dersinin öğretim programı yenilendi. Programdaki saygı, yardımlaşma, tolerans, sabır, sorumluluk, diğerkamlık ve feragat, öfke kontrolü, empati, konuşma üslubu ve trafikte hak ihlalleri konuları yeniden hazırlandı.

YÖK'ten öğrenciler için 'bedelli askerlik' açıklaması
YÖK, bedelli askerlik yapacak öğrencilerin askerlik süresi boyunca izinli sayılacağını, sınavlara rastlaması durumunda mazeret sınavı hakkı verileceğini açıkladı.

4 ilde orman yangını
Bolu, Düzce, Balıkesir ve Antalya’da çıkan yangınlarda en az 120 hektar alan kül oldu.

Bayramda köprü ve otoyollar ücretsiz
Kurban Bayramı tatili boyunca Karayolları Genel Müdürlüğü sorumluluğundaki köprü ve otoyollardan geçiş ücretsiz olacak.

Okul servisleri için verilen süre uzatıldı
Okul servis araçlarında, her öğrenci için üç nokta emniyet kemeri, koltuklarda oturmaya duyarlı sensör, iç ve dış kamera sistemi zorunlulukları için verilen süre bir yıl uzatıldı.

45 bin öğrenci daha liselere yerleşti
Liselere yerleştirme sonuçlarına göre bir okula yerleşemeyen 91 bin 687 öğrenciden 45 bin 670'i, yerleştirmeye esas birinci nakil döneminin ardından istediği okula kayıt hakkı kazandı. Bu sonuçlara göre yerleşemeyen yaklaşık 50 bin öğrenci ise geriye kalan 3 nakil döneminde tercihlerini gerçekleştirecek.

YKS tercih başvuruları bugün sona eriyor
31 Temmuz'da açıklanan 2018-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları ardından tercih telaşı başlamıştı. 7 Ağustos'ta başlatılan üniversite tercih süreci ise 14 Ağustos Salı günü yani bugün saat 23.59'da sona erecek. ÖSYM, bu sürenin uzatılmayacağını açıkladı

Özel okullar için teşvikler belli oldu
2018-2019 eğitim ve öğretim yılında, özel okullarda öğrenim görecek 75 bin öğrenci, ilk defa eğitim öğretim desteğinden yararlanacak. Bu eğitim yılında okul öncesinde 3 bin 290; ortaokul ve lisede 4 bin 610; temel lise ile ilkokuldaysa 3 bin 960 TL’lik teşvik verilecek.

Mudanya'da 20 hektarlık orman kül oldu
Bursa'nın Mudanya ilçesinde önceki gün öğle saatlerinde başlayan ve rüzgarın da etkisi ile kısa sürede yayılarak yerleşim alanlarına ulaşan yangında, 20 hektar orman kül oldu. Yanan bölge temizlendikten sonra şubat ayında yeniden ağaçlandırılacak.

YKS tercihlerinde son gün
Üniversite adaylarının tercih işlemlerinde süre doluyor. Uzmanlar, adaylara “Okumayı planlamadığınız bölümleri tercih listesine yazmayın” uyarısı yaptı.

Ordu'da selin ardından...
Ordu’da selin ardından şimdi yaralar sarılmaya çalışılıyor. Tonlarca fındığın denize aktığı yolların köprülerin zarar gördüğü bölgede, fındık üreticileri hasarlarını tespit etmeye çalışırken, İkizce ilçesinde meydana gelen heyelanda bir kişi yaşamını yitirdi.

Ergene Nehri simsiyah akıyor!
Istranca Dağları’ndan doğarak Trakya’nın ortasından Ege Denizi’ne dökülen 280 kilometrelik Ergene Nehri, yapılan temizlik çalışmalarına rağmen simsiyah akmaya ve çevresine kötü kokular yaymaya devam ediyor.