8 Şevval 1439 | 22 Haziran 2018 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye
Sanat ve spor lisesi başvuruları 26 Haziran’a kadar sürecek
Bu yılki 8’inci sınıf öğrencilerinin önünde merkezi sınav ve adrese dayalı yerleştirme dışında liseli olmak için bir seçenek daha var: Güzel sanatlar ve spor liseleri. Bunlar için başvurular, 26 Haziran’a kadar sürecek.

Mevcut ALES puanları geçerli olacak
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç, “Doğacak mağduriyetlerin önlenmesi için hemen harekete geçerek sorunun çözümüne yönelik bir çalışma yürüttük.

Seçimde oy kullanırken dikkat edilecekler
Türkiye, 24 Haziran’da sandık başına gidecek. Cumhurbaşkanı Seçimi ile 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nde yurt içinde 56 milyon 342 bin 263 oy kullanılacak.

YKS giriş belgeleri erişime açıldı
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 30 Haziran ve 1 Temmuz tarihlerinde düzenlenecek Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) giriş belgelerini erişime açtı.

Seçim sonrası yeni sistem
Türkiye, pazar günkü seçimle dünyada başkanlık sisteminin uygulandığı 40. ülke oluyor. ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ adıyla oluşturulan bu modelde, cumhurbaşkanı ‘kurucu başkan’ olacak.

Temel yeterlilik sınavında 'yorumlama gücü' öne çıkacak
YKS’ye 10 gün kaldı. Bu yıl ilk kez uygulanacak yeni sistemle ilgili yayınlanan örnek sorularda göze çarpan en önemli nokta, ‘yorumlama yeteneği’ne ağırlık verilmesiydi. Yani başarının yolu ondan geçiyor. Peki, bu yeteneği geliştirmek için neler yapılabilir?

Yanlış kesilen HGS cezası KDK'dan döndü
Yanlış kesilen HGS cezasını ödeyen vatandaş, Kamu Denetçiliği Kurumu'na (KDK) yaptığı başvuru sonucunda ödediği miktarı geri aldı.

Seçim günü yasakları
Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 24 Haziran Pazar günü yapılacak çifte seçimde uygulanacak yasaklara bir yenisini daha ekledi. YSK, çay bahçelerinin oy verme günü kapalı olması gerektiğine karar verdi.

Seçim sonrası yetki ve sorumluluklar değişiyor
16 Nisan referandumu ile kabul edilen anayasa değişikliğinin getirdiği yeni yönetim sistemi 24 Haziran pazar günü yapılacak seçimin ardından uygulamaya girecek. Yeni sistemde, yürütmenin başı cumhurbaşkanı olacak, bakanlar Meclis dışından seçilecek.

Cilvegözü Sınır Kapısı'nda dönüşler başladı
Ramazan Bayramı'nı ülkesinde geçirmek için Türkiye'nin farklı illerinden gelerek Hatay'ın Reyhanlı ilçesinden ülkelerine geçiş yapan Suriyelilerin dönüşleri başladı.

Sinema ve tiyatro liseleri geliyor
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), meslek ve spor liselerinin ardından güzel sanatlarda da tematik lise uygulamasına geçiyor. Sanata ilgi duyan, yetenekli öğrenciler sinema, tiyatro, halk müziği gibi temalardan birinde açılan liseleri tercih edebilecek.

YSK: Taşınan seçmen 120 bin
Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven yurtdışı ve gümrüklerde oy kullanılması ve taşınan seçmenlerle ilgili sayıları açıkladı.

10 adımda oy kullanma rehberi
24 Haziran’daki çifte seçimde vatandaşlar, tüm yurtta 08.00 - 17.00 saatleri arasında oy kullanacak. Oy verme kabinine gidecek olan seçmen, cumhurbaşkanına ve milletvekillerine yönelik tercihte bulundukları iki ayrı oy pusulasını aynı zarfa koyarak sandığa atacak.

Toprakların %76’sı organik madde açısından fakir
Topraktaki organik madde düzeyinin tarımsal üretimi etkileyen en önemli faktörlerden biri olduğunu belirten Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Türkiye topraklarının yüzde 76’sının organik madde bakımından yetersiz olduğunu belirtti.

Hava yükünün %76'sını İstanbul omuzladı
Türkiye havalimanlarından bu yılın ilk beş ayında icra edilen seferlerle taşınan 1 milyon 403 bin 829 tonluk bagaj, kargo ile posta yükünün 1 milyon 68 bin 424 tonu, Atatürk ve Sabiha Gökçen’den nakledildi.