14 Rebi'ül-ahir 1441 | 11 Aralık 2019 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye
Açıköğretimde okuyan 4 milyon öğrenci var
Açıköğretime kayıtlı öğrenci sayısı örgün eğitimin neredeyse iki katına çıktı. Özellikle son beş yılda yükselişe geçen açıköğretimde öğrenci sayısı 4 milyona yaklaştı.

Termik santraller tek tek incelenecek
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, çevre mevzuatına uymayan termik santrallerle ilgili açıklamalarda bulundu. Termik santrallere baca filtresi takma zorunluluğunu 2,5 yıl erteleyen yasanın Başkan tarafından doğru bulunmadığını ve veto edildiğini anımsatan Kurum, şunları söyledi:

Boğaziçi Ekspresi yeniden raylarda
Ankara ile Sakarya arasında yüksek hızlı trenlerin (YHT) durmadığı ara istasyonlardaki ulaşım ihtiyacını karşılayacak Boğaziçi Ekspresi, ilk seferinde Arifiye'ye geldi.

Düz paket uygulaması tütün tüketimini azaltabilir
Dr. Elif Dağlı, sigarada düz paket uygulamasının, Türkiye'deki tütün tüketimini 2008'in başına çekebileceğini belirterek, yapılması gereken en önemli tütün kontrolü adımlarından biri olduğunu kaydetti.

Santrale filtreyi erteleyen düzenleme yasadan çıkarıldı
Meclis Plan Bütçe Komisyonu'ndaki görüşmede, Başkan Erdoğan’ın veto ettiği 50. madde yasadan çıkartıldı. İlgili madde baca gazı filtrelerinin takılması zorunluluğunu iki buçuk yıl erteliyordu.

Tütün ürünlerinde 'tek paket' dönemi başlıyor
Sigara başta olmak üzere tütün mamullerinde düz ve standart paket uygulaması bugün başlıyor. Paketler üzerindeki uyarıcı mesaj ve resimler de yenileri ile değiştirildi.

Eğitim performansında ilerleme kaydedildi
Dün yayınlanan PISA 2018 sonuçlarına göre Türkiye’nin performansı üç yıl önceki değerlendirmeyle kıyaslandığında yükşelişte. ‘Okuma’, ‘matematik’ ve ‘fen bilimleri’ alanlarında yapılan değerlendirmelerde Türkiye yaklaşık 10 sıra kazandı.

Karadeniz-Akdeniz Yolu'nun yüzde 95'i tamamlandı
Sultan Abdülaziz döneminde ilk kez gündeme gelen, II. Abdülhamid zamanında da projesi çizilen Karadeniz-Akdeniz Yolu'nun yüzde 95'lik kısmı tamamlandı.

Helikopterle trafik denetimi yapıldı
İstanbul trafik ekipleri havadan ve karadan denetim gerçekleştirdi. Uygulama sırasında, kural ihlali yapan sürücüler, polis helikopteriyle tespit edilerek yerdeki ekiplere bildirildi.

Türkiye'nin Hac kontenjanı artırıldı
Suudi Arabistan makamları ile yapılan görüşmeler sonrasında, 2020 Yılı Hac kontenjanı, 3 bin 430 kişi artırıldı ve 83 bin 430 olarak güncellendi.

Kar yağışları başladı
Erzincan’ın Refahiye ilçesinde gece saatlerinde başlayan yoğun kar yağışı, etkisini sürdürüyor. İlçede taşımalı eğitim uygulanan yerlerde okullar tatil edildi. Ilgaz, Kartepe, Abant ve Düzce yaylalarına da mevsimin ilk karı düştü.

Sınıfta kalma uygulaması geri dönüyor
Mevcut sistemde sınıf geçmek için tüm derslerden 50 ortalamayı tutturmak yeterliyken MEB yeni bir model hazırlıyor. Buna göre öğrencinin her dersten ayrı ayrı ortalama 50 puan alması gerekecek.

Mobil uygulamalar ve trendler
Mobil dönüşüm son sürat devam ederken mobil uygulamaların da hayatımızdaki önemi artıyor. Türkiye’de 1.5 milyar dolarlık mobil uygulama pazarı var. Yerli uygulama oranı ise sadece yüzde 14.

Çanakkale Köprüsü yükseliyor
Çanakkale Boğazı’nda, Gelibolu’nun Sütlüce ve Lapseki’nin Şekerkaya mevkileri arasında yapımı süren 1915 Çanakkale Köprüsü yükselmeye devam ediyor.

Kış lastiği 1 Aralık itibarıyla zorunlu
İçişleri Bakanlığı’ndan 81 valiliğe gönderilen kış aylarında trafikte alınacak tedbirlerle ilgili genelgeyle, 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği kullanma zorunluluğu getirilmesi istendi.