14 Cemaziyelahir 1440 | 18 Şubat 2019 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye
Seçim takvimine göre aday listesi süresi doluyor
Seçim takvimine göre, siyasi partiler aday listelerini yarın (19 Şubat Salı) saat 17.00'ye kadar seçim kurullarına bildirecek.

Maden Kanunu'nda düzenleme
Maden Yasası’nda kapsamlı değişiklikler getiren teklif Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.

Üniversitelerde yeni icatlar
Üniversitelerde akademisyenler ve öğrenciler, ses getirecek projeleri hayata geçiriyor. Yenilebilir plastik, donmayı engellen madde, hibrit çavdar, deniz temizliğine doğal çözüm sağlayan projeler bunlardan bazıları. Kimi buluşlar proje aşamasında kimilerinin de patenti alındı üretim aşamasına geçildi.

2 milyon kişi sigarayı bırakmak istedi
Sağlık Bakanlığı, 2010-2018 yılları arasında 2 milyon 283 bin 871 kişinin sigarayı bırakmak için doktora başvurduğunu açıkladı.

Yeni askerlik sistemi netleşiyor
Yeni askerlik sisteminde, detaylar netleşmeye başladı. Buna göre, bedelli askerlik kalıcı hale gelecek ve yaş şartı kaldırılacak.

2019 YKS başvuruları başladı
YKS başvuruları bugün başlarken, son başvuru tarihi 6 Mart. 2018-TYT puanı 200 ve üzeri olanlar, istedikleri takdirde 2019-TYT'ye girmeden YKS'nin diğer oturumlarına girebilecekler. Ancak bu durumdaki adayların başvuru yapmaları gerekiyor.

'Gebze-Halkalı' hattı için çalışmalar sürüyor
Mart ayında yolculu seferlere başlaması planlanan Gebze-Pendik-Ayrılıkçeşme-Sirkeci-Zeytinburnu-Bakırköy-Halkalı güzergahındaki banliyö hattında çalışmalar devam ediyor.

Öğretmenlik lisans programlarına tedrici azaltma
Yükseköğretim Kurulunun (YÖK) internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, yükseköğretimde mevcut eğitim programlarının kontenjan planlanmasında ihtiyaç analizi yapmak, yeni açılacak eğitim programları için asgari koşulları belirlemek üzere kurul oluşturuldu.

Renk kodlarıyla meteorolojik uyarı dönemi
Kuvvetli meteorolojik hadiselerde vatandaşlar artık "yeşil, sarı, turuncu ve kırmızı" renk kodlarıyla uyarılıyor.

20 bin sözleşmeli öğretmenin ataması yapıldı
Öğretmen ataması için tercihler, 28 Ocak-1 Şubat tarihleri arasında alındı. Atama için 54 bin 271 kişi başvuru yaptı. Atama sonuçları Bakanlığın resmi web sitesinden öğrenilebilecek.

Temel lise öğrencileri nakledilecek
Dönüşümünü tamamlayamadığı için bu yılsonunda kapanacak temel liselerdeki öğrenciler başka okullara nakledilecek. Öğrenciler ya dönüşen okullara ya da başka özel okul veya devlet okullarına geçebilecek.

‘Trafikte yaya önceliği’ dönemi
Yaya öncelikli trafik dönenimi 81 ilde yapılan eş zamanlı eylemlerle başladı. 2019 yılı “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” ilan edildi.

Türkiye'de yaklaşık 4 kişiye bir araç düşüyor
Trafiğe kayıtlı araç sayısının geçen yıl itibarıyla 22,9 milyona ulaştığı Türkiye'de yaklaşık 4 kişiye bir araç, 7 kişiye bir otomobil düşüyor.

Trafiğe kayıtlı araç sayısı 23 milyona dayandı
Türkiye İstatistik Kurumu, Aralık 2018'e ilişkin "Motorlu Kara Taşıtları İstatistikleri"ni açıkladı. Buna göre, geçen yıl sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı toplam taşıt sayısı, bir önceki yıla göre yüzde 2,91 artışla 22 milyon 865 bin 921'e ulaştı. Bunların yüzde 54'ü otomobil.

Okul servisleri denetlendi
Eğitim-öğretim yılının ikinci döneminin ilk gününde Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, okul servislerine yönelik denetim yaptı.