10 Safer 1440 | 19 Ekim 2018 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye
Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy metrosunun 2. etabı açılıyor
Türkiye'nin sürücüsüz ilk metrosu olan Üsküdar-SancaktepeÇekmeköy hattının Yamanevler-Çekmeköy etabı da nihayet açılıyor. Metronun 2. etabının 21 Ekim Pazar günü açılacağı bildirildi.

Trafik cezalarının artırılmasıyla ilgili kanun kabul edildi
Trafik cezalarının artırılmasını öngören teklif TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Yeni havalimanında bir test daha geçildi
İstanbul Yeni Havalimanı’nda 29 Ekim’deki açılış öncesi ORAT denemelerinin sonuncusu yapıldı. 3 bin kişiyle yapılan deneme operasyonunda üç uçak kullanıldı.

Okula devamsızlığın nedenleri
Sınavlara hazırlık, hastalıklar, mevsimlik işçilik, istemediği bir okula gitmek zorunda kalmak, ders saatlerinin fazlalığı, sosyal faaliyetlerin az oluşu, anne baba ilgisizliği… Birçok sebeple okula devamsızlık artıyor. Öyle ki meslek liselerinde öğrencilerin yüzde 40’ı, 20 gün ve üzeri okula gitmiyor. Uzmanlara göre çözüm için okulu sevdirmek şart

İstanbul Valiliği 'ticari taksi' şoförlerini uyardı
İstanbul Valisi Vasip Şahin, ticari taksi şoförlerinin nasıl davranmaları gerektiğine yönelik açıklama yaptı. Kamu düzeninin korunması, vatandaşların huzur ve güvenliği için il sınırları içinde ticari taksi şoförlerinin mevcut kanunlara riayet etmelerini isteyen Şahin şunları kaydetti:

Meclis'te Trafik Kanun Teklifi mesaisi
TBMM Genel Kurulunda, Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi görüşülecek. Teklif, İçişleri Komisyonunda görüşülüp kabul edildikten sonra Genel Kurul gündemine gelecek.

Yıkılan binalarda zehirli ‘asbest' önlemi
Zehirli mineral asbest için İngiltere ve Hollanda’nın aldığı önlemler Türkiye’ye de geldi. Daha önce piyasaya arzı yasaklanan asbestin, binaların yıkımı sırasında havaya karışmaması için de önlem alınacak.

Kaçakçılıkla etkin mücadele
Gümrük Muhafaza ekiplerince kaçakçılıkla mücadele kapsamında yürütülen operasyonlarla 9 ayda 2 milyar liralık kaçakçılığın önüne geçildi.

Ormanlara karşı işlenen kabahatler
Tarım ve Orman Bakanlığı, 2018’in ilk 8 ayında 1636 kez ağaç kesimi yaparak, orman tohumu toplayıp götürerek, avlanarak, toprak, kum ya da çakıl çıkararak toplam 6 bin 941 kez orman suçu işlendiğini açıkladı.

Üniversiteye kayıt yaptıramayanlara başvuru imkanı
Yükseköğretim Yürütme Kurulu, 2018 YKS ek yerleştirme sonucunda kayıt yaptıramayanlara 26 Ekim'e kadar mazeretlerini belirten belgeleri ile yükseköğretim kurumlarına başvurma imkanı getirdi.

Trafik cezaları artırılıyor
Karayollarında trafik güvenliğine ilişkin yeni düzenlemeler içeren kanun teklifi TBMM'ye sunuldu. 50 maddelik kanun teklifinde trafik kuralı ihlallerine caydırıcı cezalar getiriliyor.

M. Zâhid Kotku Hocaefendi yâd edildi
Gönüller Sultanı Mehmed Zâhid Kotku Hocaefendi, doğumlarının 125. yılında, AKRA'da ve İskenderpaşa Camii’nde özel programla yâd edildi.

İstanbul- İzmir yolu tamamlanmak üzere
İstanbul ile İzmir arası karayolu ulaşımını 9 saatten 3.5 saate indirecek Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu’nun yüzde 95’i tamamlandı.

M. Zâhid Kotku Hocaefendi Yâd Günü Özel Yayın Akışı
21. yüzyılın önde gelen mutasavvıflarından Mehmed Zâhid Kotku (Rh. A.) Hocaefendi, dünyaya gelişinin Hicri 125. yıldönümünde Kur’an-ı Kerim hatimleriyle ve özel programlarla yâd ediliyor.

Gökova Körfezi'nde deprem takibi
Muğla’nın Bodrum ilçesiyle Yunanistan’ın Kos Adası arasında 21 Temmuz 2017’de meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki deprem, İzmir’den Fethiye’ye kadar tüm sahil şeridinde hissedilmişti.