23 Zilhicce 1440 | 24 Ağustos 2019 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye
Üniversite kayıtları için son gün
Yükseköğretim Kurumları Sınavı sonuçlarına göre bir bölüme yerleşen öğrencilerin üniversitelere kayıt işlemleri bugün sona erecek

Trafikte bisiklet kullanımı özendirilecek
Karayollarında bisiklet kullanımını özendirmek için yollara bisiklet şeritleri kurulacak ve diğer taşıt sürücüleri bisikletli sürücüler konusunda bilinçlendirilecek. Anaokullarında trafik eğitimi zorunlu olarak verilecek. Verilen eğitim sahada uygulamalı olarak gösterilecek.

Dikey geçiş tercihleri başladı
Meslek yüksekokulları ile açık öğretim ön lisans programlarından mezun olan başarılı öğrencilerin lisans programlarına yerleşmelerine olanak tanıyan Dikey Geçiş Sınavı (DGS) tercih başvuruları önceki gün başladı. Adaylar 28 Ağustos 2019’a kadar tercihlerini bireysel olarak internet aracılığıyla elektronik ortamda yapacaklar.

Okula uyum eğitimleri 5-6 Eylül'de

Mezuniyeti gecikenlere de dikey geçiş imkanı
Dikey Geçiş Sınavı (DGS) sonuçlarının geçtiğimiz günlerde açıklanmasının ardından merakla beklenen tercih kılavuzu da dün sabah yayımlandı. Dört yıllık üniversitelerin taban ve tavan puanları, kontenjan bilgisi ve DGS tercihleri hakkında tüm detaylar kılavuzda yer aldı.

'Deprem engellenemese de zararları azaltılabilir'
Kandilli Rasathanesi Deprem ve Araştırma Enstitüsü Müdürü Haluk Özener, önem taşıyan asıl konunun, depremin nerede ve ne zaman olacağı değil depreme karşı önlem almak olduğunu kaydetti.

Sanal bağımlılık inceleme altında
Teknoloji bağımlılığına karşı araştırma yapan Meclis komisyonu, önlemler belirlemek amacıyla yıllardır bu sorunla uğraşan ülkeleri incelemeye aldı. Uzmanların verdiği bilgiye göre teknolojiyle ilgili davranış bağımlılığının en yüksek olduğu ülkeler arasında Güney Kore, Çin ve Japonya başı çekiyor. Teknoloji bağımlılığı Güney Kore’de yüzde 50’ye kadar çıkıyor.

Marmara’da doğal gaz potansiyeli var
Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Cenk Yaltırak, Batı Marmara’da dikkate değer bir doğal gaz potansiyeli olduğunu belirterek, “Marmara’nın gaz potansiyeli, en azından Marmara Bölgesi’nin enerji ihtiyacında dışa bağımlılığı azaltır” dedi.

Yurt başvuruları başladı
Yurtlar için dün başlayan başvuru süreci 26 Ağustos Pazartesi günü sona erecek.

Lise nakillerinde son hafta
10 Ağustos’ta liseler için yerleştirmeye esas ikinci nakil sonuçlarının ilan edilmesinin ardından, il ve ilçe nakil komisyonlarınca yapılacak nakiler için başvurular başladı, 23 Ağustos’ta sona erecek.

Ormanlar yanmadan önce korunmalı
Marmara Adası, İzmir, Kocaeli, Eskişehir, Kütahya, Muğla, Aydın... Türkiye’nin pek çok noktası bu yaz da orman yangınları nedeniyle kül oldu. Söndürme odaklı bir yangın eylem planımız olduğunu belirten Orman Fakültesi öğretim üyesi Doğanay Tolunay ise “Yangının çıkmaması için önleyici planların devreye sokulması gerek” dedi, şu uyarıları yaptı:

Üniversitelerde doğrudan kayıt dönemi
Üniversitelere şahsen gidilerek yapılan kayıt işlemleri bugün başladı. Örgün ve açıköğretim önlisans ve lisans düzeyinde yaklaşık 1 milyon aday için 16 Ağustos’ta başlayan e-kayıtlar 21 Ağustos’a, kurumlara gidilerek ilgili ofislerde yapılacak kayıtlar ise 23 Ağustos’a kadar sürecek.

Kapıkule'de gurbetçilerin dönüş yoğunluğu
Yaz tatillerini Türkiye'de geçiren gurbetçiler, yaşadıkları ülkelere dönmeye başladı. Gurbetçilerin dönüşü nedeniyle Kapıkule Sınır Kapısı'nda uzun araç kuyrukları oluştu.

Üniversite e-kayıtları başladı
Üniversiteler için elektronik kayıtlar bugün başlıyor. E-kayıt takvimi 21 Ağustos’a kadar sürecek. Okula gidilerek yapılacak kayıtlar ise 19-23 Ağustos’ta.

TürkAkım alım terminali tamamlanmak üzere
Rus gazını Türkiye'ye ulaştıracak ve buradan da Avrupa'ya taşıyacak TürkAkım doğalgaz boru hattının Kıyıköy'de yer alan alım terminali inşaatının yüzde 95'i bitti.