16 Şevval 1440 | 19 Haziran 2019 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya
AB üye ülkelerine göçmen politikası uyarısı
Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Dunja Mijatovic, Avrupa ülkelerinin Akdeniz'de mahsur kalan göçmen ve mültecilere karşı yaklaşımının, insan haklarını zedeleyerek mültecilerin ve göçmenlerin Avrupa kıyılarına ulaşmasını engellemeye odaklandığını vurguladı.

Hindistan'da sıcaklardan 184 kişi öldü
Hindistan'da haziran başından bu yana etkili olan sıcak hava dalgaları nedeniyle 184 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Kuraklık her yıl 12 milyon hektar toprağı yok ediyor
Dünya genelinde her yıl 12 milyon hektar toprağın kaybına neden olan kuraklık ve çölleşme, ekilebilir toprakların kaybını, kıtlığı, zorunlu göçü artırarak 1,5 milyar kişiyi tehdit ediyor.

Tacikistan’da yüz tanıma sistemi yaygınlaşıyor
Tacikistan’da yollara kurulan kameralara akıllı yüz tanıma sistemi getiriliyor. Yetkililer tarafından yapılan açıklamada, yüz tanıma sisteminin kayıplar ve suçlular konusunda kendilerine yardımcı olacağı belirtildi.

Güney Sudan’da 7 milyon kişi risk altında
Güney Sudan'da gıda krizi nedeniyle yaklaşık 7 milyon kişinin risk altında olduğu açıklandı. Ülkenin 25 bölgesinde yaşayanların açlıkla karşı karşıya olduğu ve Jonglei vilayeti, Lakes ve Yukarı Nil bölgelerinde yaşayan 21 bin kişinin ise açlık sınırında olduğu belirtiliyor.

İtalya'da göçmenleri kurtaran gemilere para cezası
Bakanlar Kurulunda kabul edilen yasa tasarısında, denizdeki düzensiz göçmenleri kurtaran gemiler 10 bin ila 50 bin euro arasında cezaya çarptırılacak.

Yemen’de kolera salgını alarmı
Yemen'in çeşitli bölgelerinde sağlık kurumlarının, bu yılın ilk 4 ayında yaklaşık 10 bin kolera vakası tespit ettiği belirtildi.

Afrika'da elektrik sorununa çözüm arayışı
Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da düzenlenen forumda konuşan Fatih Birol, Afrika kıtasında 600 milyon kişinin elektriksiz yaşamını sürdürdüğünü belirtti.

Arap ülkelerinde aşırı sıcaklar etkili oluyor
Resmi haber ajanslarına göre Mısır, Suudi Arabistan, Irak, Bahreyn, Kuveyt, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) sıcak hava dalgası etkili oluyor.

Kanada da plastikle mücadele edecek
Kanada’da hükümet, pipet ve tabak gibi tek kullanımlık plastiklerin yasaklanması planını açıkladı.

Almanya nitelikli işgücüne ihtiyaç duyuyor
Almanya’ya nitelikli işgücü göçünü kolaylaştırmayı hedefleyen yasa tasarısı Federal Meclis’te kabul edildi. Yeni yasal düzenleme ile Alman ve Avrupa Birliği (AB) vatandaşlarının öncelikli olarak istihdam edilmesi şartı kaldırıldı.

Malezya kaçak 7 bin ton çöpü de iade edecek
Malezya, yurt dışından kaçak yollarla ülkeye getirildiği tespit edilen plastik atıkları iade etmeyi sürdürüyor.

Nijerya'da içme suyu sıkıntısına çare şap taşı
Temiz suya ulaşmakta güçlük çeken Nijeryalılar, göletlerden topladıkları yosun tutmuş çamurlu suları Türkiye'de "şap taşı" olarak bilinen alum taşıyla temizleyerek içiyor.

Sinabung yanardağı yeniden patladı
Endonezya´da bulunan Sinabung yanardağı patladı. Patlama sonrası yanardağın külleri ve duman 7 bin metreye kadar yükseldi. Uzmanlar, olası kül yağmuruna karşı vatandaşları maske takmaları konusunda uyardı.

Fatih gemisi Kıbrıs’ın batısında sondaja başladı
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’nin petrol ve doğalgaz aramak için karada yaptığı çalışmaların dışında, denizlerdeki arama ve sondaj faaliyetlerine de devam ettiğini hatırlattı.