1 Zilhicce 1438 | 23 Ağustos 2017 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya
Milyonlarca Müslüman Kâbe’ye akın ediyor
Gözyaşları içerisinde Kâbe’yi tavaf eden Müslümanlar, 40 derece sıcaklıkta Kâbe’yi tavaf ederken, vakit namazlarını da Kabe’de kılabilmek için yoğun çaba sarf etti.

Yüzlerce sığınmacı Macaristan kapısından geri döndü
Macaristan Ulusal Polis Merkezinden yapılan açıklamada, son üç günde, ülkeye girmeye çalışan 162 sığınmacının sınır bölgelerinde engellendiği belirtildi. Açıklamada, 7-20 Ağustos tarihlerinde 482 sığınmacının ülkeye girişine izin verilmediği ifade edildi.

Kâbe’de yağmur sevinci
Kâbe-i Şerif'in bulunduğu Mekke'de milyonlarca Müslüman, yağan yağmur ile serinledi. Kavurucu sıcakların aylardır etkili olduğu Mekke'de, Kâbe-i Şerife'e akın eden milyonlarca hacı adayı dün öğleden sonra etkili olan yağmur ile serinledi.

Körfez gündeminde bu hafta...21.08.2017
Körfez basını ve gündeminde geçen hafta öne çıkan haberler...Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Umman gündeminde üst sıralarda yer alan haberlerden derlediğimiz dosyaya buradan ulaşabilirsiniz.

Atina'daki Osmanlı camisi turistik ziyarete açıldı!
Yunanistan'ın başkenti Atina'da bulunan tarihi Osmanlı camisi restorasyon sonrası turistik ziyarete açılırken camide ibadet etmenin yasak olduğu açıklandı.

Afrika’da göç 20 milyonu aştı
Afrika kıtasında, mülteci, sığınmacı ve ülke içinde yerinden edinilmiş kişi sayısı, 2017’de rekor seviyeye ulaşarak 20 milyonun üzerine çıktı.

Bangladeş'te muson yağmurları
Bangladeş'te aşırı yağışların neden olduğu sellerde hayatını kaybedenlerin sayısı 61'e yükseldi.

Birleşik Krallık, Brexit sonrası İrlanda ile sınır istemiyor
Birleşik Krallık hükümeti, Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılmalarının (Brexit) ardından İrlanda ile aralarında fiziki sınıra karşı olduklarını belirtti.

En yaşanılabilir kent yine Melbourne oldu
140 şehirde yapılan değerlendirmeye göre dünyanın en yaşanabilir şehri Avustralya’nın Melbourne kenti oldu. Ekonomik analiz ve öngörülerde bulunan EIU, 140 kentin yaşanılabilirlik endeksine bakarak “dünyanın en yaşanabilir şehirlerini” belirledi.

İngiltere, geçici Gümrük Birliği istiyor
İngiliz hükümetinin, ülkenin Avrupa Birliği’nden (AB) çıkışının ardından bir süreliğine Gümrük Birliği anlaşması talep etmeye hazırlandığı bildirildi.

Grönland’da yüksek sıcaklık ve yangın!
Topraklarının çoğu buzla kaplı Grönland’da sıcaklık 24.8’e ulaştı. Tundralarda çıkan yangın söndürülemedi. Avrupa ve ABD'nin ardından, kışın sıcaklığın eksi 65 santigrat dereceye kadar düştüğü Grönland'da da yangın alarmı verilmesi duyanları şaşırttı.

AB ve BM'ye Rohingya çağrısı
Avrupa Rohingya Konseyi Başkanı Kyaw, Myanmar hükümetinin Arakan'ın Maungdaw'e takviye birlik göndermesinin "Rohingya soykırımını ileriye götürmesi anlamına geldiğini" belirterek "AB ve BM'den Myanmar hükümetine baskı yapmasını istiyoruz" dedi.

Pakistan bağımsızlığının 70. yılını kutluyor
Pakistan, İngiltere'den 14 Ağustos 1947'de kazandığı bağımsızlığının 70. yılını kutluyor. Başkent İslamabad ve diğer kentlerde 31 pare top atışıyla başlayan bağımsızlık günü kutlamaları için sokaklar yeşil-beyaz Pakistan bayrakları ve ulusal kahramanların posterleriyle donatıldı.

Sierra Leone'de toprak kayması, yüzlerce ölü
Batı Afrika ülkesi Sierra Leone'de gerçekleşen toprak kaymasında yüzlerce ölü olduğu belirtiliyor. Yetkililer, ölü sayısına ilişkin rakam vermek için henüz erken olduğunu belirtse de 300'den fazla kişinin öldüğü bildirildi.

AB'nin sığınmacı politikasına eleştiri
Uluslararası bir yardım kuruluşu, Libya'dan Avrupa'ya gitmeye çalışan sığınmacılar hakkındaki raporunu yayımladı. AB'nin "hatalı sığınmacı" politikasının hedef alındığı raporda, "AB üyesi ülkeler, sığınmacıların güvenli bir şekilde Avrupa'ya ulaşmasını sağlamalı, adil ve şeffaf bir iltica süreci hakkı tanımalı." ifadeleri yer aldı.