14 Cemaziyelahir 1440 | 18 Şubat 2019 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya
Endonezya helal turizmde zirveyi hedefliyor
Dünyanın dördüncü en kalabalık ülkesi olan ve en yoğun Müslüman topluluğuna sahip Endonezya, helal turizmde bu yıl zirveye çıkmak istiyor.

Türk ve Pakistan donanmasından ortak tatbikat
İki donanma personelinin taktik toplantıları, modern savaş teknikleri ve deniz güvenliği toplantılarının yanı sıra liman ve deniz üstünde tatbikatlar yaptığı ve iki ülke askerinin ortak operasyon yapma becerisiyle taktik kabiliyetlerinin geliştirilmesinin amaçlandığı kaydedildi.

Alman ekonomisi sınırdan döndü
Almanya ekonomisi, geçen yılın dördüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre aynı ve sabit büyüyerek, resesyona girmekten son anda kurtuldu.

Körfez ülkelerinden kısa kısa
Körfez basını ve gündeminden haberler...Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Dubai ve Umman basınında yer alan haberlerden derlediğimiz dosyaya buradan ulaşabilirsiniz.

Tarihi Moro referandumu sonuçlandı
Filipinler'in güneyinde yaşayan Moro Müslümanlarının geleceğini şekillendirecek tarihi Bangsamoro Organik Yasası referandumunun ikinci aşamasının sonuçları ilan edildi.

Cezayir, Fransa'dan 'nükleer atıklarını' toplamasını istedi
Cezayir'de, Fransa'dan, ülkenin güneyindeki çölde 1960 yılında gerçekleştirdiği nükleer denemeler sonucu oluşan atıkları toplaması istendi.

Çin'de cep uygulamaları özel hayatı devlet denetimine sunuyor
Çin'de çok sayıda aplikasyonu tek veri tabanında birleştirip hayatı kolaylaştırma iddiası taşıyan uygulama, bunun için "kişisel mahremiyetten vazgeçilmesi" şartını koşuyor.

Türk bilim ekibi Antarktika'da örnek topluyor
3. Ulusal Antarktika Bilim Seferi kapsamında yola çıkan Türk bilim insanlarının kıtadaki seyri devam ediyor.

Fransa sınır kontrollerini yeniden uzatacak
Fransa, Schengen'i askıya alarak uygulamaya koyduğu sınır kontrollerini, G7 Zirvesi'ni kapsayacak şekilde uzatmayı planlıyor.

Trafik ışıklarında kontak kapatmayana ceza
Belçika’da, hava kirliliği ve yakıt tasarrufu nedeniyle önlem almak isteyen hükümet, trafik ışıklarında kontak kapatmayana para cezası verilmesini kararlaştırdı.

Almanya'da işçi sıkıntısı
Almanya’da yapılan bir araştırmaya göre kalifiye eleman açığının önümüzdeki yıllarda giderek artacağı belirtiliyor.

'Arakan'da ihlaller devam ediyor'
Uluslararası bir kuruluştan yapılan açıklamaya göre, Myanmar’da Arakan halkına karşı hak ihlallerinin devam ettiğine yönelik yeni kanıtlar olduğu bildirildi.

Avustralya'da göçmenlerin tedavi geçişi yasasına karşı kampanya
Avustralya Başbakanı Scott Morrison önderliğindeki bazı hükümet çalışanları, göçmenlerin sadece tedavi amaçlı olarak ülkeye girebilmesine imkan sağlayacak yasa tasarısını engellemek için kampanya başlattı.

Avrupa'da deniz üstü rüzgar enerjisi kapasitesi arttı
Avrupa'da deniz üstü (offshore) rüzgar enerjisi kurulu gücü, geçen yıl eklenen 2 bin 600 megavat kapasiteyle toplamda 18 bin 500 megavata ulaştı.

Mültecilerin yüzde 97'si Afrika ve Asya'da
32. Afrika Birliği Liderler Zirvesi öncesinde üye ülke dışişleri bakanlarının katılımıyla düzenlenen Afrika Birliği Yürütme Kurulu Toplantısı Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da başladı. Zirvede dünyadaki mültecilerin yüzde 97'sinin Afrika ve Asya'dan olduğu belirtildi.