16 Muharrem 1446 | 22 Temmuz 2024 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya
Karantinalar havanın kalitesini artırdı
Araştırmalara göre, salgından dolayı karantina uygulanan bölgelerde havanın kalitesi arttı.

Azerbaycan'da yeni petrol rezervi bulundu
Hazar Denizi'nin Azerbaycan'a ait bölümünde, kıyıdan 120 kilometre mesafede, 60 milyon ton rezerve sahip yeni petrol yatağı bulundu.

Avrupa'da gıda arzı aksamaya başladı
AB üyesi ülkelerin salgın nedeniyle sınırlarından geçişlere kısıtlama getirmesinin gıda arzını aksattığı bildirildi.

Fiziksel hijyen tamam peki zihinsel hijyen?
Son günlerde, yaygın virüsten korunmak ve tedbirli olmak adına birçok paylaşım yapılıyor. Bu paylaşımların en başında kişisel hijyene dikkat etmek gerektiği vurgulanıyor. Diğer taraftan özellikle sosyal medyada ve mesajlaşma uygulamalarında güncel duruma ilişkin yüzlerce bilgi/not paylaşılıyor.

Birçok ülkede tedbirler artırıldı
Avrupa'da salgının yayılmasını önlemek amacıyla ülkelerin aldıkları tedbirler de sıkılaştırılıyor. İtalya'nın ardından İspanya, Almanya, Fransa ve İsviçre virüsten en fazla etkilenen Avrupa ülkeleri olarak ön plana çıktı.

2020 kışında sıcaklık rekoru kırıldı
Avrupa'da Aralık ayı başından Şubat sonuna kadarki tüm kış dönemi boyunca sıcaklık 1981-2010 ortalamasının 3,4 santigrat derece üzerindeydi. Böylelikle bu kış sıcaklık rekoru kırıldı.

AB'de seyahatlere kısıtlama
AB Komisyonu, üye ülkelere yapılacak gerekli olmayan seyahatlere 30 günlük geçici kısıtlama getirildiğini açıkladı.

Üretim azalınca hava kirliliği de azaldı
Yapılan bir araştırmada, azalan endüstriyel üretim ve fosil yakıtların kullanımının düşmesi sebebiyle karbon salımı açısından genel bir iyileşme yaşandığı, bunun Çin ve benzeri ülkelerde oldukça yüksek oranda görüldüğünü açıkladı.

Endonezya'da deprem
Endonezya'nın Doğu Nusa Tenggara eyaletinde 5,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi.


Sığınmacıların Midilli'ye geçişleri sürüyor
Avrupa'ya gitmek isteyen sığınmacıların Midilli Adası'na geçişleri devam ediyor. Neredeyse tüm insan hakları ihlallerinin yaşandığı 3 bin kişi kapasiteli Moria kampında ise yaklaşık 25 bin sığınmacı barınıyor.

Sınırda bekleyiş sürüyor
Birçok şehirden gelen sığınmacıların Avrupa'ya geçmek için bekleyişi devam ediyor. Sığınmacılar kara ve sınır hattından en çok nehir geçişlerini kullanıyor.

Hava yolu şirketleri boş uçaklarla uçuyor!
virüs uluslararası hava trafiğini etkiledi. Avrupa Birliği kuralları doğrultusunda hava yolu şirketleri belli hatlarda uçuş haklarını kaybetmemek içinde bir yolcu bile olmayan uçakları kaldırıyor.

Kabe yeniden tavafa açıldı
Suudi Arabistan, virüs vakalarının artması nedeniyle tedbir için Kabe ve Mescid-i Nebevi’nin ziyaretlere kapatıldığını duyurmuştu. Yapılan dezenfekte çalışmaları tamamlandı.

Suudi Arabistan’dan Kabe kararı
Suudi Arabistan, virüs vakalarının artması nedeniyle tedbir için Kabe ve Mescid-i Nebevi’nin ziyaretlere kapatıldığını duyurdu.

Fukuşima'nın bulunduğu kasaba kısmen açıldı
Japonya'da, 2011'de deprem ve ardından meydana gelen tsunaminin sızıntıya yol açtığı Fukuşima Nükleer Santrali'nin bulunduğu kasabaya giriş yasağı kısmen kaldırıldı.