3 Zilka'de 1439 | 17 Temmuz 2018 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya
Buzdağı korkusu köyü terk ettirdi
Atlas Okyanusu'nun kuzeyinde yer alan Grönland adasındaki bir köye, devasa bir buzdağının yaklaşması büyük korkuya neden oldu.

İngiltere'nin Brexit planı
İngiliz hükümeti tarafından açıklanan Avrupa Birliği'nden (AB) çıkışa (Brexit) dair yol haritası belgesinde İngiltere ve Avrupa Birliği (AB) arasında dört temel alanda kapsamlı iş birliği amaçlanıyor.

Fransızların çoğu fakirlik korkusu yaşıyor
Fransa'da yapılan bir kamuoyu araştırmasına göre, halkın yüzde 55'inin fakirlik korkusu yaşadığı ortaya çıktı.

Srebrenitsa soykırımının yıldönümü
İkinci Dünya Savaşı'nın ardından Avrupa'da yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak nitelendirilen, en az 8 bin 372 Boşnak sivilin katledildiği Srebrenitsa soykırımının 23. yıl dönümü sebebiyle anma töreni düzenlendi.

Tayland’da mağaradaki mahsur çocuklar kurtarıldı
Tayland'da Tham Luang Nang Non mağarasında mahsur kalan 12 çocuk ve antrenör kurtarıldı. Ülkenin kuzeyindeki Çiang Rai eyaletinde yaptıkları gezi sırasında antrenörleri ile birlikte bir mağarada mahsur kalan çocukları kurtarma operasyonunun üçüncü aşaması dün gerçekleştirildi.

'Barış Yürüyüşü' Potoçari'de sona erdi
Srebrenitsa soykırımında hayatta kalmak isteyen Boşnak sivillerin kullandığı orman yolunda düzenlenen "Barış Yürüyüşü", Potoçari Anıt Mezarlığı'nda tamamlandı.

Avrupa mültecileri hiçe sayıyor
Almanya'dan başlayarak tüm Avrupa'yı etkisi altına alan mülteci krizi hükümetlerde tartışmalara yol açarken, binlerce masum insan bu tartışmalar arasında yaşam mücadelesi veriyor.

İtalya limanlarını mültecilere kapatmaya hazırlanıyor
İtalya uluslararası kurtarma çalışmalarına katılan gemilerin de limanlarına yanaşmasını yasaklamak için girişimlere başladı. İtalya İçişleri bakanı Matteo Salvini hafta sonunda hesabından, Perşembe günü yapılacak olan Avrupa Birliği İçişleri Bakanları buluşmasında konuyu gündeme getireceğini duyurdu.

Japonya'da sel
Japonya'nın batısı ile orta kesimini etkisi altına alan şiddetli yağışların yol açtığı sel ve toprak kaymalarında 120 kişi yaşamını yitirirken, 80 kişinin ise kayıp olduğu bildirildi.

Srebrenitsa kurbanları uğurlanıyor
Avrupa'da İkinci Dünya Savaşı'nın ardından yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak nitelendirilen Srebrenitsa Soykırımı'nda hayatını kaybeden 35 kurbanın cenazelerini taşıyan konvoy Potoçari Anıt Mezarlığı'na ulaştı.

Etiyopya ve Eritre 20 yıl sonra yeniden bir arada
Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed, komşu Eritre ile barışın tesis edilebilmesi ve iki ülke yakınlaşmasının ileri taşınması için başkent Asmara’yı ziyaret ediyor. İki ülkenin liderleri yaklaşık 20 yılın ardından ilk defa bir araya geliyor.

Özbekistan 101 ülkeye vizeyi kaldırıyor
Özbekistan 15 Temmuzdan başlayarak kendi toprakları üzerinden transit geçecek 101 ülke vatandaşlarına 5 günlük vizesiz giriş ve çıkış rejimi uygulayacak.

Srebrenitsa'ya 'Barış Yürüyüşü' başladı
Srebrenitsa Soykırımı'ndan kaçmak isteyen Boşnakların orman yolundan güvenli bölge Tuzla'ya ulaşmak için kullandığı güzergahta geleneksel olarak düzenlenen "Barış Yürüyüşü" binlerce kişinin katılımıyla Nezuk kasabasından başladı.

AB yaz saati uygulaması hakkında anket başlattı
Avrupa Birliği, gün ışığından daha fazla yararlanılmasını öngören yaz saati uygulamasının sürdürülüp sürdürülmemesine karar vermek için AB vatandaşlarının görüşlerine başvuruyor.

Özbekistan'dan 101 ülke vatandaşına 5 günlük vize muafiyeti
Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, "Yabancı vatandaşların Özbekistan'a girişlerinin kolaylaştırılmasına yönelik tedbirlere ilişkin" kararnameyi imzaladı.