27 Şevval 1438 | 21 Temmuz 2017 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya
Birleşik Krallık'ta İrlanda pasaportuna talep arttı
Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılma (Brexit) kararı almasından bu yana İrlanda pasaportu için yapılan başvuruların yüzde 50 arttığı bildirildi.

Kosova'da yeni cami inşası bekleniyor
Kosova İslam Birliği (Diyanet İşleri Başkanlığı) tarafından 2012 yılında temelleri atılan ancak o tarihten sonra hiçbir gelişme kaydedilmeyen Priştine Merkez Camisi inşası önündeki tüm engellerin kaldırılması bekleniyor.

AB'den sığınmacıları engellemek için ilginç karar
Avrupa Birliği, İtalya'ya sığınmacı akışına engel olmak için ilginç bir yönteme başvurdu. AB, Libya'ya şişme bot ve deniz motoru ihracatını durdurma kararı aldı.

Kıbrıs’ta sondaj hareketliliği
Fransız ve İtalyan şirketlerin Kıbrıs’ın güneyinde başlayan sondaj denemelerine karşılık Türkiye’nin araştırma gemisi Barbaros Hayrettin Paşa da faaliyetlerini hızlandırdı.

Güney Kore'de helal restoran sayısı 250'yi geçti
Güney Kore'de 250'den fazla restoranın Ortadoğu ve Güney Asya ülkelerinden gelen Müslüman turistlere helal gıda hizmeti sunuluyor.

Körfez gündeminde bu hafta...17.07.2017
Önümüzdeki günlerde Türkiye’den bazı Körfez başkentlerini kapsayan üst düzey bir ziyaretin gerçekleştirilmesi bekleniyor. Ziyaret edilecek başkentler arasında Riyad, Doha ve Kuveyt öncelikli olacak.

Yemen’i kolera vurdu!
Arap Yarımadası’nın en yoksul ülkesi Yemen, son iki yıldır büyük bir siyasi kriz yaşıyor. Halkın yüzde 82’sini oluşturan 21 milyon kişi acil insani yardım bekliyor. Ülkede sağlık hizmetleri ise adeta çökmüş durumda. En büyük tehdit ise, kolera.

Çekya yalnızca 50 sığınmacı istiyor
Çekya İçişleri Bakanı Milan Chovanec, AB Komisyonunun Çekya, Macaristan ve Polonya'nın sığınmacı almaması nedeniyle başlattığı yasal sürece ilişkin açıklama yaptı.

Almanya’da yabancı şirketlere bariyer!
Dünyada ticaretin serbetleştirilmesi tartışmalarının arttığı bir dönemde Almanya, büyük sanayi kuruluşlarının yabancı şirketlerin tarafından satın alınmasına yönelik hamleleri engellemek için harakete geçti.

Türkiye’den Güney Kıbrıs’a sondaj tepkisi
Dışişleri Bakanlığı, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin Doğu Akdeniz'de tek taraflı olarak sürdürdüğü hidrokarbon faaliyetlerine gereken karşılığın verileceğini bildirdi.

Dünyada 2,1 milyar kişi temiz su bulamıyor
Birleşmiş Milletler (BM) raporu, dünya genelinde 2,1 milyar kişinin evinde temiz suya, 4,5 milyar kişinin ise sıhhi temizlik hizmetlerine erişim imkanı olmadığını ortaya koydu.

710 Milyon kişi göç etmeyi düşünüyor
Uluslararası Göç Örgütü, 160'tan fazla ülkede yaptırdığı araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Katılımcıların verdiği cevaplara göre 710 milyon kişinin imkanı olsa başka bir ülkeye kalıcı olarak göç etmek istediği, 66 milyon kişinin bir yıl içinde göç etmeyi planladığı, 23 milyon kişinin ise bu amaçla hazırlıklara başladığı belirlendi.

Avrupa’da nüfusu en hızlı artan Türkiye
Avrupa Birliğine üye 28 ülkenin toplam nüfusu 2017 itibarıyla 511,8 milyon oldu. Eurostat verilerine göre, 2016 başında 510 milyon 278 bin 700 olan AB üyesi 28 ülkenin toplam nüfusu, bu yılın başında 511 milyon 805 bin 100’e ulaştı.

Srebrenitsa'da anma töreni
Avrupa'da, İkinci Dünya Savaşı'nın ardından yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak nitelendirilen Srebrenitsa soykırımında katledilenlerden 71 kurbanın cenazesi, kılınan namazın ardından Potoçari Anıt Mezarlığı'nda toprağa verildi. Potoçari Anıt Mezarlığı'na defnedilen kurbanların sayısı, bugünkü cenaze törenin ardından 6 bin 575'e yükseldi.

Srebrenitsa'nın yıldönümünde cenazeler Potoçari Anıt Mezarlığı'nda
Avrupa'da İkinci Dünya Savaşı'nın ardından yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak kabul edilen Srebrenitsa soykırımında hayatını kaybeden 71 kurbanın cenazeleri, defnedilecekleri Potoçari Anıt Mezarlığı'na taşındı.