14 Rebi'ül-ahir 1441 | 11 Aralık 2019 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya
İngiltere üçüncü kez sandık başına gidiyor
İngiltere'de, yasaya göre 5 yılda bir yapılması gereken genel seçim, yarın Brexit krizinin gölgesinde son dört yılda üçüncü kez düzenlenecek.

Libya -Türkiye mutabakatı yürürlüğe girdi
Libya'da uluslararası tanınırlığa sahip Ulusal Mutabakat Hükümeti, Türkiye ile imzalanan "Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası" ve "Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası"nın yürürlüğe girdiğini açıkladı.

TürkAkım'da sona yaklaşıldı
Rus gazını Türkiye ve Avrupa'ya taşıyacak TürkAkım doğal gaz boru hattı 8 Ocak 2020'de açılacak. Boru hattından yılda 31 milyar metreküp gaz taşınacak

Eğitimli Almanlar, yurtdışına göç ediyor
Son yapılan bir araştırmaya göre, yurtdışına göç eden Almanların çoğunluğunu daha yüksek kazanç elde etmek isteyen akademisyenler oluşturuyor.

Göçmenlerin bekleyişi sürüyor
Hava sıcaklığının sıfırın altında 10 dereceye kadar düştüğü Bosna Hersek'teki Vucjak Kampı'nda çadırlarda kalan 500'e yakın düzensiz göçmen, Hırvatistan'ın kapıları açmasını umuyor.

İran'da hava kirliliği kaynaklı ölümler artıyor
İran’da hava kirliliğinden kaynaklı hastalıklar sebebiyle yılda ortalama 33 bin kişi hayatını kaybediyor.

Etiyopya uzaya ilk uydusunu gönderecek
Doğu Afrika ülkesi Etiyopya, kendi mali imkanlarıyla yürüttüğü uzay programı çerçevesinde ilk kez uydu fırlatacak.

Rusya'da 'yerli yazılım şartı' yasası onaylandı
Rusya'da imzalanan yasayla teknolojik cihazlarda yerli yazılım kullanılması zorunlu hale geldi.

İsveç öğrencilere oturma izni kolaylığı getirdi
İsveç parlamentosu, ülkeye gelen öğrenciler ve araştırmacılar için oturum izni kurallarında değişiklik yapan yasayı onayladı.

Çin'de cep telefonu ile yüz taraması
Çin'de, cep telefonuyla görüşme hizmeti veren şirketler artık kullanıcılarını yüz taramasından geçirmek ve bilgileri depolamak zorunda. Buna ilişkin yeni düzenleme yürürlüğe girdi.

Cibuti'de iki yıllık yağmur bir günde düştü
Afrika ülkesi Cibuti’de, iki yıla eşit yağmurun sadece bir gün içinde yağdığı bildirildi. Son günlerde etkili olan sağanağın yol açtığı selden ülke genelinde yaklaşık 250 bin kişi etkilendi.

Çekya, Almanya’nın mülteci planını reddetti
Çekya Başbakanı Andrej Babis, Almanya'nın Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasında mültecilerin dağıtılmasına ilişkin planını reddetti.

Kongo’da 5 bin kişi kızamıktan öldü
Salgın hastalıklarla mücadele eden Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde (KDC) bu sene başından beri 5 bin 110 kişinin kızamık nedeniyle hayatını kaybettiği açıklandı.

Amerikalılar haberleri en az güvendiği sosyal medyadan izliyor
ABD’de yapılan bir ankette, halkın yüzde 54’ünün günlük haberleri sosyal medyadan aldığı ancak sadece yüzde 11’inin sosyal medyaya güvendiği ortaya çıktı.

Balkanlarda şiddetli deprem
Balkan ülkesi Arnavutluk, dün sabah 6.4 büyüklüğünde depremle sarsıldı. Çok sayıda binanın yıkıldığı depremde, Bosna Hersek de 5.4 büyüklüğünde bir depremle sarsıldı.