26 Cemaziyelevvel 1441 | 21 Ocak 2020 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya
Avustralya'da dolu ve kum fırtınası
Avustralya'da uzun süredir kontrol altına alınamayan yangınların ardından bu kez de ülkeyi toz fırtınası, dolu ve sel vurdu.

Kazakistan, hayvan ihracatını yasakladı
Kazakistan, et fiyatlarında spekülatif artış ve yerel et fabrikalarında ham madde sorunu nedeniyle ülkeden büyükbaş ve küçükbaş hayvanların çıkarılmasını yasakladı.

Almanya'da nüfus artışı azaldı
Almanya'da nüfus artışı son yedi yılın en düşük seviyesinde gerçekleşti. Nüfustaki hafif artışın da yurtdışından göç nedeniyle kaydedildiği belirtiliyor.

TANAP kazılarından 1200'den fazla tarihi eser çıktı
Azerbaycan doğal gazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyan boru hattının inşası sırasında bugüne kadar bilinmeyen 106 arkeolojik alan keşfedildi.

Endonezya denizaltı almayı planlıyor
Endonezya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Dahnil Anzar Simanjuntak, ülkesinin Türkiye ya da Almanya'dan denizaltı satın almayı düşündüğünü belirtti.

Etiyopya yeni havalimanı için hazırlık yapıyor
Etiyopya, başkent Addis Ababa'ya 39 kilometre uzaklıktaki Bishoftu kentine yeni bir havalimanı inşa etmek için girişimlerin başladığını açıkladı.

Filipinler'de 82 bin kişi tahliye edildi
Filipinler'de Yanardağın bulunduğu Batangas eyaletindeki Afet Risk Azaltma Merkezi'nden yapılan açıklamada, yanardağa 14 kilometre mesafede yaşayan 82 binden fazla kişinin, güvenlik nedeniyle uzak bölgelere tahliye edildiği kaydedildi.

Balkan ülkelerindeki iş gücü Batı Avrupa'ya kayıyor
Balkan ülkeleri genç ve kalifiye iş gücünü, ekonomik koşullar sebebiyle Batı Avrupa ülkelerine kaptırıyor.

Avustralya'daki yangının dumanları Dünya'yı turluyor
Avustralya'da aylardır süren yangınların yol açtığı dumanların, Dünya'nın etrafında en az bir tur atabileceği belirtildi.

Pakistan ve Afganistan'da ağır kış
Pakistan ve Afganistan'da etkili olan şiddetli kar yağışı nedeniyle 80'den fazla kişinin hayatını kaybettiği ifade edildi.

Endonezya'da doğal afetlerin bilançosu
Güneydoğu Asya ülkesi Endonezya’da son 10 yılda meydana gelen doğal afetlerde 12 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

Yangın sebebiyle Avustralya'daki elçilikler kapanıyor
Avustralya’da aylardır süren orman yangınları nedeniyle yetkililer kuru ve sıcak hava, şiddetli rüzgarlar ve hava kirliliğine karşı uyarılarda bulundu. Gelen uyarılarının ardından başkent Kanberra’da bulunan birçok ülkenin elçilikleri güvenlik nedeniyle bir süre elçiliklerini kapatma kararı aldıklarını duyurdu.

İngiltere parlamentosu Brexiti kabul etti
İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılmasını düzenleyen Brexit yasa tasarısı İngiltere parlamentosunda kabul edildi.

Avustralya’daki yangınlar genişliyor
Avustralya’daki yangınlarda 10 milyon hektardan fazla yani yaklaşık Türkiye’nin sekizde biri kadar alan tamamen kül oldu. 25 kişi hayatını kaybetti. Hayvanlar açısından yangınların faturası ise kabarıyor.

Finlandiya'da daha az çalışma önerisi
Finlandiya Başbakanı Marin, çalışanların ailelerine daha fazla zaman ayırabilmeleri için haftada 4 gün 6 saatlik mesailerden oluşan çalışma sistemi önerdi.