14 Cemaziyelahir 1440 | 18 Şubat 2019 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Güncel

Ana Sayfa Haber Güncel
'Allah’a ulaşmanın yolu Resûlullah’a sımsıkı sarılmaktan geçer'
İlim, fikir ve gönül önderi Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan (Rh.A.) Hocaefendinin Mevlid Kandili üzerine gerçekleştirdiği sohbeti istifadenize sunuyoruz... "Elhamdülillah bu akşam mübarek gecelerimizden biri. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz hazretlerinin dünyaya teşrif eylediği günün sene-i devriyesi..."

'İslâm; yegâne kalkan ve sığınağımız'
Yazar Yusuf Kaplan, 22 Ekim 2018 tarihli yazısında, Danıştay’ın okullarda öğrenci andının okunmasını kaldıran kararın bozulması yönünde aldığı kararla ilgili,şu hususlara dikkat çekiyor: “Türkiye’nin bütünleşmeye ekmek kadar,su kadar ihtiyaç duyduğu kritik bir zaman diliminde,toplumda etnik ve ideolojik gerilimleri tırmandıracak böyle bir karar,en hafif ifadeyle,basîretsizliktir.

MEC Vakfı, kurban etlerini Endonezya’da depremzedelere dağıtıyor
Mahmud Es’ad Coşan Vakfı, bu yıl 13. defa gerçekleştirdiği Uluslararası Kurban Organizasyonuyla unutulan diyarlardaki gerçek ihtiyaç sahiplerinin yüzlerini yeniden tebessüm ettiriyor. Kesilen kurbanların payları, deprem ve tsunami sebebiyle binlerce insanın evlerini kaybettiği Endonezya’da dağıtılıyor.

1440 Yâd Günü Hatim Duyurusu
İlim, fikir ve gönül önderi Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan (Rh.A.) Hocaefendi, doğumlarının 83. yılında, Hicri 13 Safer 1440, Miladi 22 Ekim 2018 Pazartesi günü akşam namazını müteakip İskenderpaşa Camii’nde özel programlarla ve hatim dualarıyla yâd edilecek...

1440 YÂD GÜNLERİ HATİM DUYURUSU…
M. Zâhid Kotku(Rh.A) ve M. Es’ad Coşan(Rh.A) Hocaefendiler, doğumlarının Hicri yıldönümlerinde Kur’an-ı Kerim hatimleriyle ve özel programlarla yâd ediliyor. Mehmed Zâhid Kotku Hocaefendi,doğumlarının 125. yılında, Hicri 1 Safer 1440, Miladi 10 Ekim 2018 yâd edilirken; M. Es’ad Coşan Hocaefendi ise doğumlarının 83. yılında, 13 Safer 1440, 22 Ekim 2018 Pazartesi günü yâd edilecek.

Aşure Günü sohbeti
İlim, fikir ve gönül önderi Prof. Dr. Mahmud Es'ad Coşan Hocaefendi’nin 14 Nisan 2000 tarihinde AKRA FM'e yaptığı Aşure Günü sohbetini istifadenize sunuyoruz: Muharremin onuncu günü, Aşûre günü. Peygamber SAS Efendimiz bu günde oruç tutmayı tavsiye buyurmuştur hadis-i şeriflerinde...

Yeni Hicrî Yılbaşı ve Aşure Günümüz
İlim, fikir ve gönül önderi Prof. Dr. Mahmud Es'ad Coşan Hocaefendi’nin İslam Dergisi’nin Haziran 1995 tarihli nüshası için kaleme aldığı “Yeni Hicri Yılbaşımız ve Aşure Günümüz” başlıklı başyazısını, Hicri 1440. yıl münasebetiyle istifadenize sunuyoruz.

MEC Vakfı’ndan ‘Gülümseyen Yüzbinler’e vesile olanlara teşekkür…
Mahmud Es’ad Coşan Vakfı’nın “Gülümseyen Yüz Binler” temasıyla bu yıl on üçüncüsünü düzenlediği uluslararası kurban organizasyonu kapsamında, Endonezyalı binlerce gerçek ihtiyaç sahibi aileye ulaştırılmak üzere vekâleti alınan kurbanlıkların kesim işlemleri tamamlandı.

Kurban Bayramımız Münasebetiyle
Prof. Dr. M. Es’ad Coşan (Rh.A.) Hocaefendi’nin Kadın ve Aile Dergisi’nin Haziran 1991 tarihli nüshasında yer alan başyazısını, Kurban Bayramı münasebetiyle istifadenize sunuyoruz: Allâhu Azîmü’ş-şân hazretleri cümlenize, cümle akraba, ahbâb ü yârânınızla beraber, nice nice uzun yıllar, gönlünüzce nice nice mutlu bayramlar nasip ve müyesser eylesin!

Mekke'de Kurban Bayramı
Prof. Dr. M. Es’ad Coşan (Rh.A.) Hocaefendi’nin, İslam Mecmuası’nın Mayıs 1996 tarihli nüshasındaki başyazısını, Kurban Bayramı münasebetiyle istifadenize sunuyoruz: Allah-u Taâlâ Hazretleri'nin, biz mümin kullarına armağan ettiği iki mübarek bayramdan biri Ramazan diğeri de Kurban Bayramıdır. Kurban, hicrî takvimin son ayı olan Zilhicce'nin 10, 11, 12 ve 13. günlerindedir.

MEC Vakfı’ndan 13. Uluslararası Kurban Organizasyonu: 'Gülümseyen Yüz Binler'
M. Es’ad Coşan(MEC)Vakfı, Uluslararası Kurban Organizasyonuyla unutulan diyarlardaki gerçek ihtiyaç sahiplerinin yüzlerini yeniden tebessüm ettirmeye hazırlanıyor. 13. kez gerçekleştirilecek organizasyon bu yıl “Gülümseyen Yüz Binler” temasıyla düzenleniyor.

Nice Mübarek Ramazanlara, Nice Mes'ud Bayramlara
İlim, fikir ve gönül önderi Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi’nin İslam Mecmuası’nın Nisan 1992 nüshasında yer alan başyazısını Ramazan Bayramı vesilesiyle istifadenize sunuyoruz: Zevkli, şevkli, feyizli, nurlu mübarek bir ay geçirdik: Onbir ayın sultanı, mah-ı gufran: Ramazan! Mutlu ve mübarek bir bayrama doğru gidiyoruz.

Ramazan bitmek üzere; gayretlerinizi arttırın...
İlim, fikir ve gönül önderi Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi’nin Ramazan ayının son günlerini iyi değerlendirmek ve Ramazandaki ibadet hassasiyetini ramazan sonrasında da sürdürmek hususundaki sohbetini istifadenize sunuyoruz: Allahu Teâlâ hazretleri nice nice Ramazanlara sıhhatle, afiyetle ulaştırsın. Sıhhat afiyetle Ramazanları ihyâ etmeyi nasip eylesin.

Kadir Gecesi ve itikâf
İlim, fikir ve gönül önderi Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi’nin Kadir gecesi ve itikâf ibadetiyle ilgili sohbetini istifadenize sunuyoruz: Biliyorsunuz Kadir gecesi Kur'ân-ı Kerîm'de Sûretü'l-Kadr'de geçiyor. Bir insanın seksen yıl yaşadığını düşünsek bir ömre bedel olan bir gece. Kadir gecesi hangi gece? Ramazan'ın hangi gecesi?..

İtikâf'ın önemi
İlim, fikir ve gönül önderi Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi’nin itikâf ibadetiyle ilgili sohbetini istifadenize sunuyoruz: Allah-u Teàlâ Hazretleri Ramazan ayının feyzinden, bereketinden, mânevî ikramlarından, ihsanlarından cümlenizi istifade eden, Ramazandan faydalanan, yararlanan, Ramazanda kazanan kullarından eylesin... Mahrum kalan kullarından eylemesin...