7 Cemaziyelahir 1442 | 21 Ocak 2021 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Yenilenebilir kaynaklar Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
'Yenilenebilir kaynaklara mecburuz'
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, Türkiye’nin yenilenebilir kaynaklarını sonuna kadar kullanması gerektiğini belirterek “Biz sırtımızı rüzgara vereceğiz, yüzümüzü güneşe döneceğiz” dedi.

AB’nin tüketiminde 'yeşil enerji'nin payı yüzde 30
AB ülkelerinde 2016 yılında brüt nihai enerji tüketiminde "yeşil enerji" olarak adlandırılan kaynaklardan elde edilen enerjinin payı yüzde 30 seviyesinde gerçekleşti.

Yenilenebilir kaynakların elektrikteki payı arttı
Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütüne (OECD) üye ülkelerde, elektrik üretiminde yenilenebilir kaynakların payı, Haziran’da geçen yılın aynı ayına göre ortalama yüzde 9.5 artış gösterdi.

Elektrik üretiminde yenilenebilir kaynakların payı artıyor
Yılın ilk 2 ayında doğalgazdan elektrik üretimi yüzde 53 azaldı, barajlı HES’lerin üretimi yüzde 138 arttı. Güneş, rüzgar, jeotermal ve biyokütle gibi alternatif kaynaklardan elektrik üretimi hızla yükseliyor.

Elektrikte yenilenebilir kaynaklar arttı
Türkiye'de bu yılın ilk yarısında üretilen elektrikteki yerli ve yenilenebilir kaynakların payı ortalama yüzde 66,22 oldu.

Türkiye yenilenebilir kaynaklarda öne çıkıyor
Türkiye son yıllarda enerjide dışa bağımlılığı azaltmak ve bu yolla yurtdışına ödenen parayı içerde tutmak için yenilenebilir enerji projelerine büyük önem veriyor. Hem güneş enerjisinde hem de rüzgarda potansiyelinin tamamını kullanmak için stratejik adımlar atan Türkiye, sahip olduğu pazar avantajı ve güçlü potansiyeliyle rakiplerinin önüne geçiyor.