13 Safer 1442 | 1 Ekim 2020 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

hicri yılbaşı Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Yeni Hicrî Yılbaşı ve Aşure Günümüz
İlim, fikir ve gönül önderi Prof. Dr. Mahmud Es'ad Coşan Hocaefendi’nin İslam Dergisi’nin Haziran 1995 tarihli nüshası için kaleme aldığı “Yeni Hicri Yılbaşımız ve Aşure Günümüz” başlıklı başyazısını, Hicri 1440. yıl münasebetiyle istifadenize sunuyoruz.

Yeni Hicri yıl ne zaman başlıyor?
Hicri Yılbaşı 1439 yaklaşıyor. Müslümanlar için bir dönüm noktası, hicretin başlangıcı olan hicri yıl, Muharrem ayı ile başlıyor. Bu ayın önemi ve bu ayda yapılacaklar olanlar nelerdir?

Bu gece Hicri yılbaşı
Hicri Yılbaşı veya 1 Muharrem hicri takvime göre Zilhicce ayının son gecesini Muharrem ayının birinci gününe bağlayan zaman dilimidir. İslami takvime göre bir sonraki güne güneş batması ile (akşam ezanı) geçilir.

Yeni Yıl ve Yeni Görevler
İlim, fikir ve gönül önderi merhum Mahmud Es'ad Coşan Hocaefendi’nin Kadın ve Aile Dergisi’nin Temmuz 1990 tarihli nüshası için kaleme aldığı “Yeni Yıl ve Yeni Görevler” başlıklı başyazısını, Hicri 1437. yıl münasebetiyle istifadenize sunuyoruz: Allahu Teâlâ bu yeni yılda müslümanları ihtilaf ve tefrikalardan kurtarsın; birlik ve beraberliğe ulaştırsın!

Yeni hicrî yılımız mübarek olsun
İlim, fikir ve gönül önderi Mahmud Esad Coşan Hocaefendi’nin İslam Dergisi’nin Haziran 1995 tarihli nüshası için kaleme aldığı “Yeni Hicri Yılbaşımız ve Aşure Günümüz” başlıklı başyazısını, Hicri 1438. yıl münasebetiyle istifadenize sunuyoruz.

Hicri 15. asrın yeni yılı 1441
Müslümanlar için bir dönüm noktası, hicretin başlangıcı olan hicri yıl, Kur’an-ı Kerim’de adı zikredilen Muharrem ayı ile başladı. Bu ayda yapılması tavsiye edilen ibadetleri ve oruç ile ilgili bilgileri haberimizin devamında sunuyoruz.