18 Muharrem 1444 | 16 Ağustos 2022 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

TESK Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Dişi hayvan kesimi yasaklanmalı
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Ülkemizdeki hayvan sayısının biran önce arttırılması için acilen dişi hayvan kesimi yasaklanmalıdır. İlk karar da Kurban Bayramı öncesi alınmalı ve bu bayramda özellikle dişi koyun kesimi yasaklanmalıdır" dedi.

'3-5 liraya baklava olmaz, almayın'
Ramazan ayının gelmesi ile tüketimi artan tatlı, şekerlemeler ve şarküteri ürünlerini merdiven altı kaçak üretimle piyasaya sürecek fırsatçılara işaret eden TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken uyardı.

Şoförlere yeterlilik sınavı
Şoförlük mesleğine standart getirmeyi hedefleyen Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK), Mesleki Yeterlilik Kurumu ile yaptığı anlaşma sayesinde 500 bine yakın şoförü eğitimden geçirmeyi hedefliyor.

Gıda ürünlerinde KDV farklılığı giderilmeli
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı, gıda ürünlerindeki farklı KDV uygulamalarının son bulmasını yeni yönetimden beklediklerini belirterek, “Mağduriyetlerin önlenmesi için gıda ürünlerindeki farklı KDV oranı uygulamasına bir an önce son verilmeli” ifadelerini kullandı.

İş yeri kiralarında stopaj sorunu
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, işyeri kiralarında stopaj uygulamasının kaldırılması gerektiğini belirterek, “Böylece vergi yükünün gerçekten geliri elde edenlerin üzerinde kalması sağlanacak ve sonuçta hiç kimse başkasının geliri için vergi ödemek zorunda olmayacaktır” dedi.

'AVM'lerin Ramazan mesai düzenlemesi esnafı mağdur eder'
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ramazan ayı dolayısıyla AVM'lerin geç saatlerde kapanmasının küçük esnafa zarar verdiğini belirterek, "AVM'lerin açılış ve kapanış saatlerine düzenleme getirilmeli ve küçük esnaf mutlaka büyüklere karşı korunmalı." ifadesini kullandı.

Yönetmelik doğru ancak 500 lira fazla
Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Kış Lastiği Yönetmeliğini olumlu bulduğunu ancak 500 liralık cezanın düşürülmesi gerektiğini belirtti.

Yeteri kadar kar lastiği bulunamıyor
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yeterli kar lastiği üretimi olmadığı için kar lastiği bulunamadığını belirterek, kar lastiği uygulaması için belirlenen sürenin uzatılması gerektiğini ifade etti.

Kar lastiği bulmak zor
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, özellikle son yıllarda ticari segmentte yaşanan büyümeye dikkat çekerek, Türkiye'de 16 milyon 825 bin araç bulunduğunu ve piyasada yeterli kar lastiği bulunmadığını kaydetti.Palandöken, kar lastiği uygulaması için belirlenen sürenin acilen uzatılması gerektiğini ifade etti.

KOSGEB'den işletme sahibi yapma projesi
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Mustafa Kaplan, yeni nesil esnaf yetiştireceklerini söyledi.Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Merkezi’nde KOSGEB ile TESK arasında imzalanan protokol ile gerçekleşen ’Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ sertifika töreninde konuşan...

Esnaf yeni sicil affı bekliyor
TESK Başkanı Bendevi Palandöken, esnaf ve sanatkarların birkaç yıldır talep daralmasından olumsuz etkilenerek, işlerin yürütülmesi için krediye ihtiyaç duyduğunu ama bazen kredi kartlarının bazen çeklerin ödenememesi kaynaklı olarak bankaların kara listesine girerek sicillerinin bozulduğu için krediye erişemediğini kaydetti.

İşsizlik maaşından esnaf da alabilmeli
Yazılı bir açıklama yapan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Esnaf ve sanatkar eğer satış yapar da para kazanırsa primini kendisi ödüyor. İşler bozulduğunda diğer sosyal taraflara belli bir süre için de olsa bir işsizlik maaşı ödenirken, kendi sosyal güvenlik primini yine kendisi ödeyen esnafa nedense böyle bir hak tanınmıyor dedi.

'Trafik sigortası primleri serbestçe belirlenmemeli'
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, zorunlu trafik sigortası primlerinin, şirketler tarafından serbestçe belirlenmemesi gerektiğini savundu.

Yeni vergi barışına ihtiyaç var
Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Varlık barışı gündeme gelince borcunu ödemek isteyen esnafımıza umut oldu. Yeni bir vergi barışı yapılması halinde 30 milyar TL tahsilat yapılabilir. Yapılması gereken daha uygun şartlarda sıfır faizli, uzun vadeli yeni bir vergi barışıdır” dedi.

'Yabancının yükü yerlinin sırtında'
TESK Başkanı Palandöken: “AVM’lerde yabancı markalara indirim yapılıyor, maliyet farkı yerli mağazadan çıkarılıyor.”