27 Zilka'de 1443 | 26 Haziran 2022 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

rüzgar enerjisi Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Rüzgardan elektrik 1799 megavata ulaştı
Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği’nin verilerine göre, 2010 sonunda rüzgardan elektrik üretme kapasitesi bin 329 megavat olan Türkiye, geçen yıl bu rakama 470 megavat daha ekleyerek kurulu kapasitesini 1799 megavata çıkardı. İrlanda’yı geride bırakarak Avrupa’da 10’uncu sıraya yükseldi. Geçen yıl rüzgar enerjisinde Avrupa lideri 29 bin 60 megavat ile Almanya oldu.

Rüzgar enerjisinin yüzde 75'i Ege ve Marmara'dan
Türkiye Rüzgar Enerjisi İstatistik Raporu'nda işletmedeki rüzgar enerjisi santrallerinin kurulu güç bakımından yüzde 75'i Ege ve Marmara bölgelerinde bulunuyor.

Açık denizde rüzgar enerjisi
2017’de Avrupa’da rüzgâr enerjisi kapasitesini en fazla artıran dördüncü ülke olan Türkiye, ilk offshore rüzgâr santralını kurmaya hazırlanıyor. Daha yüksek elektrik üretim kapasitesi vaat eden offshore santrallara olan ilgi her geçen gün artıyor. Peki, rüzgârı denizden estiren bu teknoloji neden yaygınlaşıyor?

‘Rüzgâr’da atılım
Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği’nin hazırladığı Temmuz 2018 raporuna göre Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinde rüzgar yatırımları hızlandı. Yılın ilk altı ayında gerçekleşen kurulu güç miktarı 140 MW oldu.

Rüzgar enerjisinde yeni teknoloji dönemi
Yenilenebilir enerjilere geçişin önündeki en önemli problemlerden biri de yeşil enerjinin depolanması. Rüzgârdan elde edilen elektrik enerjisinin depolanaYenilenebilir enerjilere geçişin önündeki en önemli problemlerden biri de yeşil enerjinin depolanması. Rüzgârdan elde edilen elektrik enerjisi özel tesislerde depolanmaya elverişli metan gazına dönüştürülebiliyor.bilmesi için...

Rüzgar enerjisini Ege ve Marmara sağlıyor
Türkiye'nin elde ettiği rüzgar enerjisinin büyük bölümü Ege ve Marmara bölgelerinden sağlanıyor. İşletmedeki 61 rüzgar enerjisi santralinin 4'te 3'ü bu iki bölgede yer alıyor.

23 rüzgar santrali geliyor
Türkiye, rüzgar enerji santrallerine inşa halindeki 23 santrali ekleyerek, bu alandaki kurulu gücünü artıracak. Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği Raporu'na göre, Türkiye'de halen işletmede 61 rüzgar enerji santrali bulunuyor. Bu santrallerin kurulu gücü 2 bin 312,15 megavatı buluyor.

Dünya ‘rüzgâra’ yöneliyor...
Rüzgâr enerjisi hızla bütün dünyaya yayılıyor. Bu tükenmez enerji kaynağından elektrik üretilen ülkelerin sayısı yüzü geçti. Doğu Avrupa ve Latin Amerika ülkeleri de ‘rüzgârı keşfedenler’ arasına girdi.

Rüzgar enerjisiyle tarım arazileri sulanacak
Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından yürütülen proje kapsamında Türkiye'nin ilk rüzgar enerjisiyle tarımsal arazi sulama sistemi faaliyete geçti. Eskişehir'de Rüzgar enerjisinin tarımsal sulamada kullanılması kapsamında rüzgar enerji santralinin elektrik üretimine başladı.

Rüzgar enerjisi 2017'de 500 GW'lık güce ulaşacak
Araştırma kuruluşu Navigant Research tarafından bu yıl 18'incisi hazırlanan uluslararası rüzgar enerjisi sektörü raporunda, 2017'e kadar olan dönemde rüzgar enerjisindeki kurulu gücün artış eğiliminin devam edeceği öngörülüyor.Kuruluşun çalışmasındaki verilere göre 2012 yılında küresel ölçekte kurulu rüzgar enerjisi gücü 44.9 GW'lık artış göstererek 285.7 GW'a ulaştı.

Rüzgarda Ege'nin tahtını Marmara devralıyor
Türkiye Rüzgar Enerji Birliği (TÜREB), inşa halindeki rüzgar enerji santralleri tamamlanarak işletmeye alındığında bölgeler arası birinciliğin Ege'den Marmara Bölgesi'ne geçeceğini açıkladı. TÜREB'in hazırladığı rapora göre, bu yıl Marmara'da Ege'ye göre daha çok inşa halinde rüzgar enerjisi santrali bulunuyor. Geçen yıl inşa halinde olan santrallerin yüzde 44.04'ü...

Türkiye "rüzgar"da Avrupa dördüncüsü
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın, son dönemde hız kazanan çalışmaları ile, enerjide dışa bağımlılığı azaltmada önemli adımlar atan, rüzgâr enerjisinde ise geçen hafta yapılan ihale ile dünya rekoru kıran Türkiye, rüzgâr enerjisinde ocak-haziran döneminde devreye aldığı 377 megavat kurulu kapasiteyle Avrupa'da dördüncü sırada yer aldı.

Japonya yenilenebilir enerjiye odaklandı
Nükleer enerji sektöründe dünyanın bir numarası olan Japonya, enerji politikasını sil baştan ele alıyor. Fukuşima’daki radyasyon sızıntısı sonrasında Japonya, 54 nükleer santralının 52’sinin faaliyetini durdurdu. Tokyo’da görüştüğümüz Japon yetkililer, artık yenilenebilir enerjiye odaklanacaklarını anlattı. Japonya’da, bu yaz halka açık tartışma ile yeni enerji politikası belirlenecek.

‘Rüzgar enerjisiyle 500 milyon dolarlık doğalgaz ithalatı kesildi’
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, rüzgar enerjisiyle ilgili yapılan çalışmalar sonucunda 500 milyon dolarlık doğalgaz ithalatının kesildiğini, amaçlarının bunu en az 7 katına çıkarmak olduğunu bildirdi.

Rüzgar ve güneşte yeni lisanslar nisan 2015'de
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş, bundan sonraki süreçte güneş ve rüzgar yatırımlarına yönelik ilk özel sektör başvurularının ne zaman alınacağının, yerli ve yabancı özel sektör tarafından en çok merak edilen konu olduğunu belirterek, “Güneş enerjisine dayalı yeni ön lisans başvuruları 1-2-3 ve 6-7 Nisan 2015 tarihlerinde, rüzgar enerjisine dayalı başvurular ise 24- 25-28-29 ve 30 Nisan tarihlerinde alınacak” dedi.