7 Cemaziyelahir 1442 | 21 Ocak 2021 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

petrol Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Bir petrol felaketi daha
Yeni Zelanda açıklarında hafta sonu karaya oturan bir tankerden sızan petrol, ülkenin Plenty Körfezi’ndeki plajlara vurmaya başladı.

Karadeniz'de kritik viraj
TPAO 'petrol emareleri bulduk' açıklamasıyla gündeme gelen Sürmene'de sondaja başladı. Petrol araması 5 bin 600 metre derine inecek. Şirket risk alarak kuyuyu tek başına kazacak.

Atlantik petrole bulandı
Brezilya federal polisine bağlı çevre işleri başkanlığı, petrol şirketi Chevron’a bağlı bir petrol sondaj kuyusundan sızıntı yaşandığını ancak şirketin bununla başa çıkmaya hazır olmadığını söyledi.

Emtia fiyatları 2012'de frene basacak
Borç krizi ve Çin ekonomisine ilişkin kaygılar, 2011'de emtia piyasalarına zor anlar yaşattı. Emtia fiyatları 3 yıldır ilk kez geriledi. Yatırımcılar, zayıf eko nomik görünüme gebe yeni yılda bir süre daha emtia yerine, nakitte ve diğer güvenli limanlarda kalacak.

Benzine en yüksek vergide ilk dörtteyiz
AB ülkeleri arasında Hollanda, yüzde 61,1 ile benzinde en fazla vergi yüküne (KDV ve ÖTV toplamı) sahip ülke konumunda bulunuyor. Hollanda'yı yüzde 60,2 ile Yunanistan ve İngiltere izliyor. Türkiye'de ise 1 litre benzinin satış fiyatı içerisindeki toplam vergi yükü yüzde 60,1 seviyesinde bulunuyor.

AB, petrol ambargosunu geciktirmek istiyor
Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, İran'a petrol ambargosu uygulamasını geciktirmeyi değerlendiriyor. AB diplomatları, AB'ye üye bazı ülkelerin borç içindeki ekonomilerini korumak adına ambargonun geciktirilmesi için çaba göstermesi nedeniyle birliğin İran'dan ham petrol ithalatına ambargo koymasının birkaç ayı alabileceğine işaret ettiler.

Asya ekonomileri, petrol yaptırımına karşı temkinli
Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünün (OPEC) ikinci büyük petrol üreticisi İran, en fazla Çin, Hindistan, Güney Kore, Japonya ve İtalya'ya petrol ihraç ediyor. İran petrolünün önemli alıcıları arasında Türkiye, Güney Afrika ve Sri Lanka'da bulunuyor.

İran, Körfez'deki komşularını uyardı
İran, Körfez'deki komşularını, İran ham petrolünün yerine üretim yapmaları halinde bunun sonuçlarına katlanacağı uyarısında bulundu ve bunun "dostça bir davranış olarak kabul etmeyeceğini" açıkladı.

OPEC'e göre petrol talebi artacak
Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), küresel petrol talebinin bu yıl büyümeye devam edeceğini bildirdi. OPEC'in Ocak 2012 aylık petrol piyasası raporunda, geçen yıl yüzde 0,9 oranında artan küresel petrol talebinin Avro Bölgesi krizi ve diğer ekonomik sorunlara rağmen bu yıl günlük 1,1 milyon varil artacağı tahmininde bulunuldu.

TPAO, Irak'ta petrol arayacak
TPAO'nun dahil olduğu konsorsiyum Irak'ta petrol arama ihalesi kazandı. Irak Petrol Bakanlığı, Türkiye'den TPAO ve Dubai'den Dragon Oil şirketinin yer aldığı, Kuwait Energy liderliğindeki konsorsiyumun, petrol arama ihalesinde Saha 9'da arama hakkını kazandığını açıkladı.

Dolar fırladı petrol 100 $'ın altında
Euro/dolar paritesindeki düşüş ve İspanya'ya yönelik endişelerle dolar yükseldi. Dün gün içinde 1.88 liraya yaklaşan dolar kuru daha sonra yeniden 1.86 liraya indi.

Sivas'ta petrol umudu
Kaya gazı için Türkiye'ye tekrar gelen dünya devi Türkiye'de petrol arama sahasını genişletiyor.

Petrol fiyatları 8 ayın en düşük seviyesinde
Petrol, 8 ayın en düşüğü olan 81,07 dolar seviyesini gördü. Petrol fiyatları, İspanya'da bankaları kurtarma paketi ile ilgili endişeler nedeniyle son 8 ayın en düşüğü olan 81,07 dolar seviyesini gördükten sonra 82 doların hafif üzerine çıktı.

İran'a petrol darbesi
Güney Kore 1 Temmuz itibari ile İran'dan ham petrol ithalatını durdurduğunu açıkladı. 1 Temmuz itibari ile uygulamaya konulacak karara Avrupa Birliğinin Avrupalı sigorta şirketlerinin İran petrolü taşıyan tankerleri sigortalamalarını yasaklaması sebep oldu.

Petrolde yükseliş sürüyor
ABD'de petrol talebinin arttığını gösteren veri, ülkede beklenenin üzerinde gelen ekonomik veriler ve iyi gelen şirket karlarıyla ham petrol fiyatları 90 doların üzerine çıktı.