1 Zilhicce 1443 | 30 Haziran 2022 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Çin hava kirliliği  Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Havayı en çok Çin kirletti
Çin, geçen yıl dünya kömür tüketiminin yaklaşık yüzde 50'sini tek başına gerçekleştirerek kömürü en çok kullanan ülke oldu. Çin'in karbondioksit emisyon miktarı geçen yıl önceki yıla göre yüzde 1,6 artarak, 9 milyar 232 milyon tona yükseldi.

Çin'de 3 günlük turuncu alarm verildi
Çin'in kuzeyindeki Tiencin kentinde havadaki zararlı parçacık oranı PM 2,5'in Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından insan sağlığı için üst sınır kabul edilen 25 değerinin 6 ila 8 katına çıkması nedeniyle turuncu alarm verildi.

Çin’de hava kirliliği ulaşımı olumsuz etkiledi
Çin'de hava kirliliğinin görüş mesafesini düşürmesi sonucu 309 uçuş iptal edildi, otoyollar geçici olarak ulaşıma kapatıldı.

Çin'de 'sokağa çıkmayın' uyarısı
Çin Ulusal Meteoroloji İdaresi, başkent Pekin'in de aralarında bulunduğu 8 eyaletteki pek çok kentte havadaki zararlı partikül oranını ölçen PM 2,5 değerinin, Dünya Sağlık Örgütünün "sağlıklı" eşik olarak kabul ettiği 25 değerinin 32 kat üzerine çıkarak 800'e ulaştığını açıkladı.

'Çinliler ancak 2030'da temiz havaya kavuşabilir'
Çin'in, temiz enerji konusundaki politikalarını sürdürüp planlanan projeleri hayata geçirmesi halinde 13 yıl sonra ülkedeki hava kirliliği sorununun çözülebileceği bildirildi.

Üretim azalınca hava kirliliği de azaldı
Yapılan bir araştırmada, azalan endüstriyel üretim ve fosil yakıtların kullanımının düşmesi sebebiyle karbon salımı açısından genel bir iyileşme yaşandığı, bunun Çin ve benzeri ülkelerde oldukça yüksek oranda görüldüğünü açıkladı.

Çin’de hava kirliliğine karşı dikey orman
Hava kirliliği nedeniyle bazı bölgelerinde “Ulusal Kırmızı Alarm” verilen Çin bu durumla mücadele edebilmek için çareyi dikey ormanlar inşa etmekte buldu.