14 Cemaziyelevvel 1445 | 28 Kasım 2023 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

tıbbi ve aromatik bitkiler Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Tıbbi ve aromatik bitkiler pazarı 2.5 milyar doları buldu
İnsanların metabolizmayı destekleyici bitkisel ürünlere daha fazla yönelmesi nedeniyle tıbbi ve aromatik bitkiler pazarı hızla büyürken, dünyada bu yıl 110 milyar dolara ulaşması beklenen pazar büyüklüğünde Türkiye’nin payı 2.5 milyar dolar.

'Tıbbi ve aromatik bitkiler risk altında'
Türkiye genelinde yetişen 11 bin tıbbi ve aromatik bitkinin 3 bin 600'ü, Ilgaz Dağları'nda bulunuyor. Bunların 177'si ise endemik bitki. Ancak bilinçsizce toplanan bu bitkiler, bir an önce önlem alınmazsa, yok olmayla yüz yüze kalacak.

Ihlamuru çok yanlış içiyoruz!
Doç. Dr. Tuğçe Fafal, tıbbi ve aromatik bitkilerin etkili bileşenlerinin analizi konusunda çalışmaların sürdüğünü, bitkilerin olumlu etkilerinin yanında uzun süreli kullanımda ise "hormonal dengesizlik" gibi yan etkilere neden olabileceğini söyledi.

Tıbbi ve aromatik bitkilerin ithalatı azaltılacak
Türkiye, tamamlayıcı tıpta başlattığı yeni hamle doğrultusunda bu alana hammadde oluşturan tıbbi aromatik bitkiler konusunda adım atıyor.

Tıbbi ve aromatik bitkilerden ekonomiye katkı
Gıda, sağlık ve kozmetik alanlarında kullanılan defne, maviyemiş, kekik, keçiboynuzu, biberiye, kestane ve adaçayı gibi tıbbi ve aromatik bitkilerin ihracatı ekonomiye katkı sağlıyor. Bu ürünlerin dış satımından geçen yıl 160 milyon dolar elde edildi.