10 Zilka'de 1445 | 19 Mayıs 2024 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

trans yağlar Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Kanserden korunmak için tavsiyeler
Aşırı şeker, tuz tüketimi, işlenmiş etler, karamelize olacak düzeyde pişirilen etler, yanmış yiyecekler, trans yağ, iyi yıkanmayan besinler...

Trans yağlar kalp hastalığı ve inme riskini artırıyor
Kardiyoloji Uzmanı Dr. Öner Özdoğan, diyetteki esas kaynağı işlenmiş gıdalardaki hidrojenize yağlar olan trans yağların trigliserid adlı kandaki yağ içeriğini de artırdığını belirterek, "Bu durum, kalp hastalığının yanı sıra inme riskini de artırıp, tip 2 diyabet oluşumuna yol açabilmektedir." dedi.

Trans yağlar birçok hastalığın sebebi
Dr. Nurcan Arat, trans yağların kardiyovasküler hastalıklar, tip 2 diyabet gelişimi, insülin direnci, metabolik sendrom, kilo alımı, kanser, erken doğum gibi sorunlara yol açtığını belirterek şunları söyledi: “Trans yağ tüketiminin bebeklerde görme ve santral sinir sistemi gelişimi, çocuklarda alerjik hastalıklarla ilişkisi saptanmış durumda.

Trans yağlar yılda 540 bin ölüme neden oluyor
Trans yağların yüksek oranda tüketilmesi herhangi bir nedene bağlı ölümleri yüzde 34, kalp damar hastalığına bağlı ölümleri yüzde 28, kalp damar hastalığını yüzde 21 artırıyor.

Uzmanlar trans yağ konusunda uyarıyor
Trans yağların insan hayatını olumsuz etkileyen birçok hastalığa yol açtığını belirten Aile Hekimliği Uzmanı Ümit Aydoğan, bu yağları içeren ürünlerin kesinlikle mutfağa sokulmaması gerektiğini söyledi.

Trans yağlar hastalık ve erken yaşta ölüm sebebi
Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Alpaslan Tanoğlu, trans yağların, vücut ve sağlık için gerekli ve vazgeçilmez yağ asitlerinden olmadığını belirterek, bu yağların, et ve süt ürünlerinde doğal halde eser miktarda bulunabildiğini ancak sağlığı tehdit edecek düzeyde hazır gıdalar içinde bulunabilenlere karşı dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

Beslenme şekli çocuk sahibi olmayı etkileyebilir
Her 6 kadınını 1’inin çocuk sahibi olamadığına dikkat çeken Prof. Dr. Bahçeci, “Çocuk sahibi olamayan bu 6 kadın incelendiğinde beslenme ve yaşam şekillerinin bozuk olduğu, trans yağlarla, glisemik endeksi yüksek gıdalarla ve fast food’la beslendikleri görüldü.