8 Zilhicce 1445 | 15 Haziran 2024 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

nükleer görüşmeler Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Çin'le nükleer görüşmeler başlıyor
Önümüzdeki hafta Türkiye'ye gelecek olan Çin Devlet Başkan Yardımcısı Xi Jinping'in ziyaretinde nükleer işbirliği ve enerji projeleri için ortak fon kurulması anlaşması imzalanacak. Dünyanın en hızlı büyüyen iki ekonomisi Çin Halk Cumhuriyeti ve Türkiye stratejik ittifakını güçlendiriyor. Önümüzdeki hafta resmi olarak görüşmelere start verecek çerçeve anlaşmanın imzalanması planlanıyor

Nükleer müzakereler 13 Nisan'da başlayacak
Amerikan Associated Press haber ajansı İran'ın nükleer programıyla ilgili müzakerelere 13 Nisan'da başlayacağı öne sürdü. İsimleri açıklanmayan diplomatlara dayandırılan haberde, 5+1 (ABD, İngiltere, Fransa, Rusya, Çin ve Almanya) ile İran arasındaki görüşmelerin nerede yapılacağının henüz kararlaştırılmadığı belirtildi. İran'ın, görüşmelerin İstanbul'da yapılmasından yana olduğu, ancak 5+1 ülkelerinin buna sıcak bakmadığı ifade edildi.

Ahmedinejad'dan görüşmel öncesi açıklama
İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, haklarından hiçbir şartta zerre kadar vazgeçmeyeceklerini söyledi. Devlet televizyonunun haberine göre, Cumhurbaşkanı Ahmedinejad yurt gezileri kapsamında bulunduğu Hürmüzgan eyaletine bağlı Miyanab kentinde halka hitaben yaptığı konuşmada, ''5 1'' ülkeleriyle yapılacak müzakereler öncesi açıklamalarda bulundu.

AB İran'dan taviz istedi
İran ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesiyle Almanya'dan oluşan 5+1 arasındaki nükleer müzakerelerin ikinci turu bugün Irak'ın başkenti Bağdat'ta yapılıyor. Avrupa Birliği, toplantıda İran'a yeni bir teklif sunulacağını açıkladı.

Üçlü nükleer görüşmelerde anlaşma sağlanamadı
Umman'ın başkenti Maskat'ta İran, ABD ve AB arasında kapalı kapılar arkasında yapılan üçlü nükleer görüşmelerde biraz ilerleme sağlanabildi.

Nükleer müzakerelerde hedef tarih ertelendi
İran'la batılı ülkeler arasında yapılan nükleer müzakerelerde nihai anlaşma için tarih 7 ay uzatıldı. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İran'la BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya (P5+1 ülkeleri) arasındaki nükleer müzakerelerde nihai anlaşma için hedef tarihin 7 ay uzatıldığını duyurdu.