14 Cemaziyelevvel 1445 | 28 Kasım 2023 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Plan ve Bütçe Komisyonu Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Meclis, iki yasadan sonra tatile giriyor
Meclis, tatile girmeden önceki haftada yoğun mesai yapacak. Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin Genel Kurul’da görüşülmesine bugün başlanacak.

2013 bütçesine komisyondan onay
2013 bütçesi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi. 30 Ekim tarihinde, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in sunumuyla başlayan 2013 yılı bütçe görüşmelerinin son gün oturumu yaklaşık 10 saat sürdü.

Prim borçları yeniden yapılandırılıyor
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nı alt komisyon raporu üzerinden görüştü.

İntibak tasarısında yeni gelişme
Emeklilerin merakla beklediği İntibak yasa tasarısında yeni bir gelişme yaşandı. Plan ve Bütçe Komisyonu bünyesinde oluşturulan alt komisyon, 2000 yılından önce emekli olanların maaşlarını düzeltmeyi öngören ve ''intibak'' tasarısı olarak adlandırılan yasa tasarısı üzerindeki çalışmalarını tamamladı.

İntibak Yasa Tasarısı Komisyondan geçti
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, 2000 yılından öncesindeki emekli aylıklarında yaşanan farklılığı gidermeyi amaçlayan İntibak Yasa Tasarısı kabul edildi. Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı, 2000 yılı sonrası gösterge esaslı sistemden, gelişme hızından pay alınan bir sisteme geçilmesiyle gelişme hızından pay alamayan emeklilerin intibakını düzenliyor.

Enerji İthalatı Cari Açığı Tetikliyor
Enerjide dışa bağımlılığın ülkemizin en önemli sorunlarından biri olduğunu söyleyen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Ülkemiz maalesef petrol ve doğalgaz kaynakları açısından zengin değildir. Türkiye birincil enerji kaynakları bakımından yüzde 72 oranında dışa bağımlıdır" ifadelerini kullandı.

Yer altında 6 saatten fazla çalışılmayacak
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen torba tasarıda, “yer altı çalışma” düzenlemeleri değiştirildi. Değişikliklere göre; işveren tarafından zorunlu mesaiye bırakılan maden işçilerine yapılacak saat başı ücret ödemesi yüzde 50’den yüzde 100’e çıkarıldı.

Meclis’te bu hafta
Plan ve Bütçe Komisyonu, 14 Şubat günü toplanarak, vergisini düzenli ödeyenlere yüzde 5 indirim getiren "torba kanun" teklifini ele alacak. İndirim tutarı, 1 milyon liradan fazla olamayacak.

Vergi indirimi teklifi komisyondan geçti
Vergi indirimi, ahilik sandığı kurulması, yabancılara konut ve işyeri satışında KDV istisnası düzenlemelerini de içeren teklif, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.

MTV ve gelir vergisi düzenlemesinde değişiklik
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Gelir Vergisi Kanunu'nun üçüncü dilimindeki ücretler için yapılacak vergi kesintisi oranının yüzde 27 yerine yüzde 30 olarak uygulanmasına ilişkin madde 'torba tasarı'dan çıkarıldı.