10 Ramazan 1439 | 25 Mayıs 2018 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Özbekistan Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Orta Asya’daki su sorununda adımı Özbekistan attı
Özbekistan'ın komşularıyla ilişkilerini düzeltme hamlesi Orta Asya'da uzun yıllardır devam eden su sorunundaki bir hareketlenme olarak yorumlandı.

Özbekistan'dan yabancı şirketlere vergi imtiyazı
Özbekistan'da 1998 yılında kabul edilen Yabancı Yatırımlar Yasasında yapılan değişikliğe göre, yabancı sermaye ile yeniden üretim şirketi olarak kurulacak işletmeler, vergi ödemelerini 5 yıl boyunca kuruldukları tarihte yürürlükte olan oranlarda ödeme hakkına sahip olacak.

Özbekistan'da hatimle teravihe büyük ilgi
Özbekistan'da halk, ramazanın ilk teravihine büyük ilgi gösterirken, ülke genelinde bine yakın camide hatimle teravih kılınıyor.

Özbekistan İngilizlere hava sahasını açıyor
Özbekistan senatosu, Afganistan’da askeri birlik bulunduran İngiltere için hava sahasını açtı. Özbekistan parlamentosunun üst kanadı Senato, İngiltere silahlı kuvvetlerine ait askeri uçaklarının hava sahasını kullanarak transit geçişlerine izin verilmesi doğrultusundaki kararı kabul etti.

Özbekistan'da toplu iftar yasağı!
Orta Asya'nın yasaklar ülkesi Özbekistan'da devlet kurumlarında çalışan memurların toplu iftarlara katılması yasaklandı.

Özbekistan'da fast-food'a yasak
Özbekistan Sağlık Bakanlığı, çocukların sağlığına zarar verdiği gerekçesi ile okularda ve okul yakınlarında fast food satışını yasakladı. Yasak kapsamında okularda ve okulara yakın yerlerde hamburger, döner, pizza, sandviç ve tost gibi yiyecekler satılamayacak.

Özbekistan da Kazakistan'ın yolunda
Özbekistan yönetimi camilerdeki faaliyetleri kontrol altında tutabilmek için camileri kamera ile izleyecek. Pilot bölge olarak seçilen ülkenin doğusundaki Namangan şehrinde ilk etapta 30 camiye kameralar yerleştirildi. Özbek basınında yer alan haberlere göre kısa süre içerisinde ülkedeki tüm camilere kamera konulacak.

Özbekistan, Hindistan'a uranyum satıyor
Özbekistan, Güney Kore'den sonra Hindistan'a da uranyum satmak üzere anlaşmaya vardı, beş yıl içerisinde iki bin ton uranyum satacak. Özbekistan ve Hindistan, uranyum ticareti ile ilgili bir anlaşmaya vardı. Anlaşmaya göre Özbekistan, Hindistan'a beş yıl içerisinde iki bin ton uranyum satacak.

Özbekistan'dan 'Uluslararası İslam Araştırma merkezi' teklifi
Özbekistan geçici Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyayev (Shavkat Mirziyayev), İslam dininin değerlerini koruma ve İslam dünyası düşünürlerin başarılarını teşvik etme çağrısı yaptı.

Özbekistan'dan Türk vatandaşlarına vize kolaylığı
Yeni uygulamayla, vize prosedürünün iyileştirilmesi ve Özbekistan'a iş ve turizm amaçlı gelen Türk vatandaşlarına daha uygun koşulların oluşturulması sağlanacak.

Özbekistan ve Kazakistan'dan birlik konferansı
Taşkent'te bugün ikili ilişkilerin yıldönümü nedeniyle "Özbekistan-Kazakistan: Diplomasi İlişkilerinin 25 Yılı" adında uluslararası bir konferans düzenleniyor.

Özbekistan, Afganistan ve İran üzerinden denize açılacak
Özbekistan'ın güney komşusu Afganistan'ın Mezar-ı Şerif ve Herat şehirlerine inşa edilecek demiryolu projeleri ile birlikte İran'a bağlanacak rotanın, Basra Körfezi Limanı'na ulaşacağı öğrenildi.

Özbekistan'dan yeni savunma yasası
Özbekistan'da yeni yürürlüğe giren savunma doktrinine göre, yurt dışındaki harekat ve operasyonlara asker göndermeyecek ve kendi topraklarında yabancı ülkelerin askeri üslerine yer vermeyecek, ayrıca herhangi bir askeri-siyasi ittifak ve koalisyona üye olmayacak.

Özbekistan’da kimlik kartı uygulaması başlıyor
Özbekistan'da 2017 yılının Ağustos ayında yurt dışına çıkmak isteyen vatandaşlardan talep edilen çıkış vizesi uygulamasını kaldırılmıştı.

Özbekistan'dan Türk vatandaşlarına vize muafiyeti
Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 7 ülke vatandaşlarına 30 günlük vize muafiyeti tanıdı.